Hamarosan durván kilőhetnek az albérletárak

2021. 06. 15., 09:15

Az elmúlt bő egy évben végletekben működött az ingatlanpiac: volt, hogy teljesen megállt, de voltak olyan időszakok is, amikor rekordok dőltek meg. Ercsey-Orbán Péter, a Livlia.com online ingatlanértékesítő portál ügyvezető-társalapítója azt mondta, kétszámjegyű áremelkedést prognosztizálnak év végéig az ingatlanárak tekintetében a szakértők, de egyelőre kevés az adat ahhoz, hogy ilyen előrejelzésekbe lehessen bocsátkozni. Hozzátette, az albérletpiac is élénkül, év végére pedig akár elérhetik az árak a 2020. januári csúcsszintet is.

Igazi hullámvasút az ingatlanpiac a koronavírus-járvány tavalyi kirobbanása óta. Miközben 2020 március-áprilisában kvázi megállt a szegmens a kijárási korlátozások bejelentésével és emiatt nem kevés közvetítői munkahely szűnt meg és ingatlaniroda csődölt be, úgy voltak olyan időszakok is, amikor jelentős kiugrásokkal tranzakciós rekordok dőltek meg.  

Ercsey-Orbán Péter, a Livlia.com online ingatlanközvetítő portál ügyvezető-társalapítója arról beszélt, úgy érzik, ez a kettősség továbbra is jelen van a piacon. Az emberek kivárják a vírushelyzet végét, ami nem véletlen, hiszen a prognózisok szerint idén akár kétszámjegyű áremelkedés is megfigyelhető lesz a lakásáraknál. 

„Rendkívül érdekes lesz a következő pár hónap. Rengeteg támogatást vezettek be év elején, ami fellendítette a piacot, de nem lehet megjósolni, lesz-e egy újabb olyan trend, amit nem látunk előre, és ami ezt az egészet letöri. A koronavírus-járvánnyal sem számolt senki, ahogy azzal sem, hogy 2021 januárjában rekordszámú adás-vétel történik majd” – fogalmazott a szakértő. 

Mint mondta, a megbízási állomány nagyon lassan növekszik az elmúlt évekhez képest, ami azt jelenti, hogy belátható időn belül viszonylag kevés tranzakció lesz. Egy-egy adás-vételnek három-öt hónap az átfutási ideje, de ilyenből most nincs sok. Ez a statisztika szintén arra utal, hogy az ügyfelek kivárnak és az lebeg a szemük előtt, hogy minél drágábban adják el az ingatlanukat, ráadásul nincs külföldi vevő a korlátozások miatt, pedig a belvárosi piacon rájuk spekulálnak sokan. 

Már most érdemes albérletet foglalni a leendő egyetemistáknak 

Az albérletpiacon is hasonló folyamatok zajlottak le. Mivel az Airbnb esetében megszűnt a vásárlóerő, a tulajdonosok hosszútávra kezdték el kiadni a lakásaikat, ami miatt túlkínálat keletkezett a piacon és csökkentek az árak. 

Ercsey-Orbán Péter úgy fogalmazott, a folyamatok mostanra normalizálódtak. Mivel a járványhelyzet is javul, a piacra is egyre kevesebb ingatlan kerül, ami felhajtóerő az árak tekintetében. 

„Ha nem is a 2019-es szintre, de annak közelébe nagyon gyorsan vissza fogunk térni, ahogy újraindul az élet. Mivel nemzetközi turistaforgalomra nyáron nem lehet nagy mennyiségben számítani, a korábbi Airbnb-lakások is megmaradnak valamennyi ideig a hosszú távú kiadás mellett, tehát a kínálat nem fog annyira szűkülni. Ezzel együtt 2021 végén vagy 2022 elején már a korábbi csúcsokat fogják súrolni az árak” – mondta az ügyvezető-társalapító. 

A szakértő szerint a szeptemberi iskolakezdésre az egyetemistáknak érdemes már most lefoglalni az albérletet, mert többségük még a 2019-es árak feléért hozzáférhető, de őszre már biztosan nem lesz ilyen rózsás a helyzet.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS