Cégvagyon kimentése: nincs sok esély a bíróságon a NAV-val szemben

2023. 05. 30., 19:41

Szinte százszázalékos a NAV sikere azokban a perekben, amelyekben a bíróság felszámolás alá került cégek vezetőinek szerepét vizsgálja a cégvagyon jogszerűtlen kimentésében. Ezért egyre gyakoribb, hogy a vállalkozók már a per közben, önként megfizetik tartozásaikat.

A tisztességes piaci verseny egyik meghatározó feltétele, hogy ne lehessen egy megszűnt cég felhalmozott tartozásaitól következmények nélkül megszabadulni, csalárd szándékkal „kiüríteni” a vállalkozást, és hátrahagyott tartozásokkal megrövidíteni a többi gazdasági szereplőt.

Ezért a NAV a felszámolás alá került cégek tartozásainak behajtására az egykori vezető tisztségviselők ellen akár bírósági pert is indít. Gyakori például, hogy a vagyonkimentést látszólagos kölcsönügyletekkel fedezik.

Az ilyen perekben kiforrott és egységes a bírósági gyakorlat. A NAV kezdeményezésére jelenleg is több száz per van folyamatban.

A NAV pernyertessége az újabban érintett cégvezetőket nem ritkán arra ösztönzi, hogy mielőtt a bíróság elmarasztalja őket, önként megfizessék tartozásaikat. Legutóbb például egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei cég volt ügyvezetője a magánvagyonából fizette meg huszonötmillió forintos cégtartozását, hogy megszabaduljon a pertől.

Az adóhivatal gyakorlata nemcsak az egyedi ügyekben behajtott adóbevételek szempontjából jelentős, hanem a gazdasági folyamatok tisztaságát, biztonságát is eredményezi. Ugyanis ma már azok a cégek, magánszemélyek is számíthatnak kintlévőségeik megtérülésére, akiket mások csalárd magatartása, fizetésképtelensége sodorna kockázatos anyagi helyzetbe.

A NAV továbbra is állhatatos a kötelezettségeik alól kibúvót kereső cégvezetők felelősségének bizonyításában, hogy a felszámolás ne lehessen menekülő útvonal számukra. (NAV)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS