„Betárazott” a NAV cukorból és étolajból

2023. 09. 13., 17:10

Adóelkerülő számlázási láncolatot tárt fel a NAV két vállalkozásnál is. Az akciókban a várható adómegállapítás biztosítására több mint 171 tonna kristálycukrot és csaknem 49 ezer liter étolajat foglaltak le 91,3 millió forint értékben.

A NAV adóellenőrei az Online Számla rendszer adataiból készített kockázatelemzés alapján azt valószínűsítették, hogy a két vizsgált cég egy-egy olyan számlázási lánc szereplője, amiket azért hoztak létre, hogy a cukor, kávé és étolaj Európai Közösségen belüli beszerzése és belföldi forgalomba hozatala miatt keletkező áfafizetést elkerüljék.

Az adóhivatal a számlázási láncolatok első – az árukat Magyarországra behozó – tagjainál adóellenőrzést rendelt el. Mivel a kötelezettség teljesítése mindkét esetben veszélyeztetett volt, szükségessé vált a vagyonbiztosítás előkészítése és a pénzkövetelés biztosítása.

Az adóellenőrök mindkét eljárásban összehangolt akcióban keresték fel a cégek székhelyét, a nevükre tárolt termékek tárolási helyét, és az eKÁER-rendszerben nyomon követték a cégek nevére bejelentett, Szlovákia, Horvátország, Csehország és Románia felől érkező importszállítmányokat is.

Az áruval teli kamionokat végül a lerakodási helyeiken, Budapest-környéki raktárakban kezdték átvizsgálni, ahol az adózók nevén tárolt, tetemes mennyiségű tartós élelmiszert is találtak.

A NAV végrehajtói a nagy mennyiségű, összesen 91,3 millió forint becsült értékű élelmiszert ideiglenes biztosítási intézkedésként lefoglalták, és zárolták a cégek bankszámláit is.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS