Az állampolgárok közteherfizetéssel kapcsolatos ügyeinek, társadalombiztosítási helyzetének információit tartalmazó nyilvántartás valós idejű, folyamatos, digitális, egykapus elérést fog kínálni.
„A Digitális Megújulás Operatív Program (DIMOP) átfogóan célozza Magyarország digitális felkészültségének javítását és versenyképességének növelését. A »Komplex jogviszony-nyilvántartás kialakítását biztosító fejlesztések megvalósítása a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál« (DIMOP Plusz-1.3.7-23) nevű keretében a NAV vezetésével létrejött konzorcium olyan fejlesztésbe kezd, amely a társadalom széles rétegeinek mindennapi ügyintézését segíti” – tájékoztatott az adóhivatal.
A támogatási kérelmet benyújtó konzorcium tagjai:
– Nemzeti Adó- és Vámhivatal,
– Magyar Államkincstár,
– Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Korlátolt Felelősségű Társaság.
A projekt megvalósítását szolgáló vissza nem térítendő Európai Uniós támogatás összege kilencmilliárd forint. A fejlesztés lényege az állampolgárok közteherfizetéssel kapcsolatos ügyeinek, társadalombiztosítási helyzetének információit tartalmazó, Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) létrehozása.
A tervezett innováció nemcsak ezt az új adatbázist alakítja ki, hanem az állampolgárok elektronikus ügyintézésének új lehetőségeit is megteremti – olvasható a NAV közleményében.
– A program célkitűzése szerint a komplex jogviszony-nyilvántartás – közhiteles adatokra támaszkodva – képes lesz webes, vagy mobilalkalmazásban futtatható automatizált folyamatok kiszolgálására is.
– A felhasználók tájékoztatást kaphatnak fizetési kötelezettségeikről, esetleges jogviszonyhoz kapcsolódó tartozásukról, egészségbiztosítási jogosultságukról, nyugdíj-jogosultságukról és státuszukról.
– A fejlesztés alapján lehetővé válik a közterhek rendezése bankkártyával, számlák közötti átvezetéssel, automatikus fizetési részlettel is.
– Tovább egyszerűsödik, teljesen automatikussá válik a jövedelemről, illetékességről, köztartozásról szóló, illetve a magánszemély főbb adó- és társadalombiztosítási adatait tartalmazó igazolások (eadókártya, e-TAJ, EU-s egészségbiztosítás) kiállítása is.
A létrehozott nyilvántartás valós idejű, folyamatos, digitális, egykapus elérést kínál majd az állampolgároknak. A fejlesztéssel a jogviszonyokhoz kapcsolódó, személyes jelenlétet nem igénylő, automatizált, élethelyzet-alapú ügyintézés jelentős korszerűsítése valósulhat meg – ígéri a NAV.
Kiemelkedő magyar teljesítményeket díjaztak.
A paksi bővítésben felpörögtek az építési munkálatok, a következő fontos lépés az első beton, amely legkésőbb 2025. január-februárig várható – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.