Kilencmilliárd forintos uniós támogatásból „Komplex Jogviszony-Nyilvántartást” hoz létre a NAV

2024. 06. 26., 20:10

Az állampolgárok közteherfizetéssel kapcsolatos ügyeinek, társadalombiztosítási helyzetének információit tartalmazó nyilvántartás valós idejű, folyamatos, digitális, egykapus elérést fog kínálni.

„A Digitális Megújulás Operatív Program (DIMOP) átfogóan célozza Magyarország digitális felkészültségének javítását és versenyképességének növelését. A »Komplex jogviszony-nyilvántartás kialakítását biztosító fejlesztések megvalósítása a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál« (DIMOP Plusz-1.3.7-23) nevű keretében a NAV vezetésével létrejött konzorcium olyan fejlesztésbe kezd, amely a társadalom széles rétegeinek mindennapi ügyintézését segíti” – tájékoztatott az adóhivatal.

A támogatási kérelmet benyújtó konzorcium tagjai:
– Nemzeti Adó- és Vámhivatal,
– Magyar Államkincstár,
– Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Korlátolt Felelősségű Társaság.

A projekt megvalósítását szolgáló vissza nem térítendő Európai Uniós támogatás összege kilencmilliárd forint. A fejlesztés lényege az állampolgárok közteherfizetéssel kapcsolatos ügyeinek, társadalombiztosítási helyzetének információit tartalmazó, Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) létrehozása.

A tervezett innováció nemcsak ezt az új adatbázist alakítja ki, hanem az állampolgárok elektronikus ügyintézésének új lehetőségeit is megteremti – olvasható a NAV közleményében.
– A program célkitűzése szerint a komplex jogviszony-nyilvántartás – közhiteles adatokra támaszkodva – képes lesz webes, vagy mobilalkalmazásban futtatható automatizált folyamatok kiszolgálására is.
– A felhasználók tájékoztatást kaphatnak fizetési kötelezettségeikről, esetleges jogviszonyhoz kapcsolódó tartozásukról, egészségbiztosítási jogosultságukról, nyugdíj-jogosultságukról és státuszukról.
– A fejlesztés alapján lehetővé válik a közterhek rendezése bankkártyával, számlák közötti átvezetéssel, automatikus fizetési részlettel is.
– Tovább egyszerűsödik, teljesen automatikussá válik a jövedelemről, illetékességről, köztartozásról szóló, illetve a magánszemély főbb adó- és társadalombiztosítási adatait tartalmazó igazolások (eadókártya, e-TAJ, EU-s egészségbiztosítás) kiállítása is.

A létrehozott nyilvántartás valós idejű, folyamatos, digitális, egykapus elérést kínál majd az állampolgároknak. A fejlesztéssel a jogviszonyokhoz kapcsolódó, személyes jelenlétet nem igénylő, automatizált, élethelyzet-alapú ügyintézés jelentős korszerűsítése valósulhat meg – ígéri a NAV.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS