Rekord arányban érdeklődtek a vevők tavaly decemberben a XIII. kerület ingatlanjai iránt, a fővárosi lakásvásárlást tervezők 25,4 százaléka részesítette előnyben ezt a lokációt az ingatlankeresés során. A kerületben 2023-hoz képest 7 százalékos áremelkedés után 1,1 millió forintra nőtt a négyzetméterenként kért átlag, így a hetedik legdrágább kerület lett 2024-ben. Az új lakások négyzetméterára 2023 azonos időszakához mérten 12 százalékos növekedést mutat 2024 utolsó negyedévében, a fővárosi újépítésű palettán az itt kínált lakásokért kért átlag a középmezőnybe helyezi a XIII. kerületet a Duna House legfrissebb adatai szerint.
„Az elmúlt évek történései merőben megváltoztatták a vásárlási szokásokat az ingatlanpiacon, ahol 2024-re már általánossá vált, hogy a vevők körében egyre inkább háttérbe kerülnek a korszerűtlen házak és lakások, míg a felújított, modern és energiahatékony otthonokért csak úgy kapkodnak a vevők – mondta el Máté Ferenc, a Duna House Vezérigazgató-helyettese. – Az új projektek lakásai iránt is fokozódott az érdeklődés a tavalyi évben, részben ennek is köszönhető, hogy decemberben a vásárlást tervezők több mint negyede preferálta az ingatlankeresés során a legtöbb új lakást kínáló XIII. kerület.”
A 2024 negyedik negyedéves Duna House Barométer adatai alapján a XIII. kerületi új lakásokért kért átlagos négyzetméterár az előző év azonos időszakához mérten 12 százalékkal, 1,4 millió forintot is meghaladó összegre emelkedett, a vevők átlagosan 90,3 millió forint értékben vásároltak maguknak új otthont 2024 utolsó negyedévének adatai szerint. Ezzel a fővárosi új lakások piacán a középmezőnyben helyezkedik el, a kilencedik legdrágább kerületnek számít Angyalföld. A megfizethetőbbnek számító áraknak és a széles kínálatnak köszönhetően az Eltinga 2024. IV. negyedévi Lakáspiaci riportja szerint a fővárosban a legtöbb értékesített új lakás (közel 40 százalék) XIII. kerületi lokációval rendelkezett.
A 2024-es évben, az ingatlanközvetítő segítségével új tulajdonosra talált ingatlanok adatai szerint a XIII. kerületben 7 százalékos emelkedés után 1,1 millió forint lett a négyzetméterenként kért átlag, ezzel a hetedik legdrágább lett a kerületek sorában. A használt ingatlanok átlagos árszintje szintén 7 százalékos drágulás után meghaladta az 1 millió forintot, XIII. kerületi használt lakásokra átlagosan 60,5 millió forintot költöttek a Duna House ügyfelei 2024-ben. A kerület panellakásai egy év alatt 20 százalékkal drágultak, a 2024-es tranzakciók alapján számított átlag 932 ezer Ft/m2 volt, míg a téglalakásokért kért négyzetméterár mindössze 2 százalékkal, 1,07 millió forintra változott.
2025-ben mind az otthonteremtési, mind a befektetői célú ingatlantranzakciók további gyarapodása várható a kerületben, így aki itt tervez ingatlant vásárolni az év során, annak már most érdemes felmérni a helyi kínálatot. A Duna House aktuális fővárosi lakóingatlan-adatbázisának jelenleg 9 százaléka rendelkezik XIII. kerületi lokációval, ahol a 200 ezer forint alatti négyzetméterártól egészen a 3,5 millió forintot meghaladó egységárig lehet böngészni a vevőre váró ingatlanok között.
Fotó: budapest13.hu
Megkétszerezte a környei multitechnológiás ragasztógyár termelési kapacitását a Henkel Magyarország. A német világcég globális hálózatának kiemelt operációi között számon tartott üzemben 30 millió euró értékben új gyártósorokat szereltek be, aminek nyomán a vállalat bútoripari és élelmiszeripari ügyfeleket is ki tud szolgálni. A fejlesztés eredményeképpen az üzem 20 új munkahellyel is bővült.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.