16 raktárbázison több mint 4 milliárd forintnyi árut vont hatósági felügyelet alá a NAV

2025. 04. 11., 16:05

Egy összehangolt ellenőrzési akcióban csapott le április elején a NAV 16 budapesti raktárbázisra. A kockázatelemzők szűrőjén fennakadt távol-keleti cégek több mint négymilliárd forintnyi áru eredetét nem tudták igazolni, így az ellenőrök 120 ezer pár lábbelit, jelentős mennyiségű játékot, ruházati terméket, fűnyírót és egyéb műszaki terméket vontak hatósági felügyelet alá.

Több mint négyszázmillió forint kárt okoztak azok a különféle márkajelzésű (Adidas, Nike, Louis Vuitton, Givenchy, Ralph Lauren) hamis termékek, amiket a pénzügyőrök lefoglaltak.

Alapos kockázatelemzés előzte meg az akciót. A NAV azokat a cégeket választotta ki ellenőrzésre, amelyek igyekeztek láthatatlanok maradni: minimalizálni akarták az adófizetést és az adóhatósági rendszerekben hagyott digitális lábnyomukat is – olvasható az adóhivatal beszámolójában. Ám ez Magyarországon nem kifizetődő, ugyanis az Európai Unió adóhatóságai közül a NAV lát rá a legtöbb tranzakciós adatra (például online számla, online pénztárgép, eKÁER). A 16 raktárhelyiséget is az adatok vagy épp azok gyanús hiánya miatt minősítette kiemelt kockázatúnak a NAV. Az elemzői feltevéseket végül a helyszíni ellenőrzések bizonyították.

A kőbányai helyszíneken vegyes kép fogadta a NAV munkatársait. Értek tetten le-, vagy éppen felpakoló kamionokat, gazdátlannak látszó raktárhelyiségeket, de példás rendben tartott, a padlótól a plafonig felpakolt árukészleteket is. Azonban minden helyen közös volt, hogy a tulajdonosok és az alkalmazottak egyetlen helyszínen sem tudták igazolni a termékek eredetét, tulajdonosát, vagy a beszerzés körülményeit. A NAV azt is megvizsgálta, hogy a nála rendelkezésre álló adatok adnak-e magyarázatot a jelentős mennyiségű, jellemzően bizonylat nélküli árukészletre, de sem az import-, sem adóbevallási, sem az eKÁER-adatok nem igazolták a legális beszerzést.

Pontos volt a kockázatelemzés, mert a kiválasztott távol-keleti cégeknél jellemzően a teljes raktárkészlet illegális volt. Volt, ahol 150 ezer pár cipőből 43 ezer pár beszerzését tudta igazolni egy távol-keleti cég, illetve volt, ahol az ügyvezető a raktárban tárolt mintegy 70 millió forintnyi árut próbálta meg leigazolni négy darab, összességében 1,5 millió forintos beszerzésről szóló számlával.

A NAV hatósági felügyelet alá vonta azokat az árukat, ahol az eredetét, a beszerzésének körülményeit, a tulajdonosának kilétét a helyszínen hitelt érdemlő módon nem tudták igazolni. Ha az érintett cégek 15 napon belül rendezik adókötelezettségeiket, akkor visszakapják az áru feletti rendelkezési jogot. Ha nem, a NAV árverésen értékesíti a több mint négymilliárd forintnyi árut. A hamis termékek a NAV bűnjelraktárába kerültek, iparjogvédelmi jogok megsértése bűncselekmény miatt indult eljárás.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 05. 05., 14:40
A Jövő Exportőrei Forgóeszközhitel a hazai vállalkozások működését és vevőkörük bővítését támogatja, míg a Jövő Exportőrei Befektetési Hitel a magyarországi székhelyű vállalatok terjeszkedését és nemzetközi értékláncokba történő bekapcsolódását segíti elő – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2025. 05. 05., 12:40
14 százalékkal csökkent az eladó lakások iránti kereslet áprilisban az ingatlan.com adatai szerint, ám az év első négy hónapjában még így is 1 százalékos az éves szintű erősödés. Az év hátralévő részében a saját célú vásárlóké lehet a főszerep, a lakásdrágulás tempója lassulhat, az eladók alkupozíciója romolhat, a vevőké pedig javulhat.
2025. 05. 05., 17:10
A beszerzésimenedzser-index szezonálisan kiigazított áprilisi értéke 50,2, csökkent a márciusi 51,4-hez képest és a korábbi április havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint az erre hónapra vonatkozó hosszú távú átlag (51,9), és elmarad az előző három év 54,1 pontos áprilisi értékeinek átlagától is – tájékoztatott a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.
2025. 05. 05., 16:05
Az adathalászok már a TikTokon is próbálkoznak, így a fiatalok is célkeresztbe kerülhetnek – hívja fel a figyelmet a K&H. A bank tanácsokat is ad a Z-generációnak és a kiskamaszok szüleinek a tudatos és biztonságos netezéshez.
2025-05-05 08:25:00
A fiatal édesanyáknak járó személyijövedelemadó-mentesség radikálisan átalakítja az adórendszer ezen szegmensét, míg az ESG jelentések elhalasztása csak látszólag jelent könnyebbséget a vállalkozásoknak – véli a Niveus szakértője.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.
2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS