A kínai ChatGPT megrengette a piacot – Jókorát zuhant az amerikai techszektor értéke

A kínai ChatGPT megrengette a piacot – Jókorát zuhant az amerikai techszektor értéke
Gábor János  |  2025. 01. 28., 09:30

Az amerikai technológiai ágazat jelentős vérveszteséget szenvedett el, miután egy kínai startup olyan mesterséges intelligencia alkalmazást mutatott be, ami nem csak vetekszik az amerikai AI-kkal, még jóval olcsóbb is.

Nem kis pánikot okozott hétfőn az amerikai részvénypiacon a kínai DeepSeek mesterséges intelligencia startup áttörő fejlesztésének bemutatkozása. A felhasználói felületét tekintve a ChatGPT direkt utánzatának látszó alkalmazás komoly kérdéseket vetett fel az Egyesült Államok technológiai hegemóniájával kapcsolatban, amiről nem csak az USA tech vállalatai, hanem az egész világ meg volt győződve. Eddig a napig.

A mindössze egyéves DeepSeek vállalat a múlt héten mutatta be R1 nevű mesterséges intelligencia modelljét, amely hasonló képességekkel bír, mint a ChatGPT, ám töredék annyiba kerül a működtetése. Míg az olyan amerikai cégek, mint az OpenAI, a Google és a Meta dollármilliókat vagy inkább milliárdokat ölnek az AI-modelljeik fejlesztésére, a DeepSeek mindössze 5,6 millió dollárt fordított a projektre. Ez a bejelentés véget vetett a techszektort hónapok óta uraló optimizmusnak.

„A DeepSeek az egyik legmegdöbbentőbb és legimpozánsabb áttörés, amit valaha láttam”ismerte be az X-en Marc Andreessen, az egyik legismertebb techbefektető, aki korábban kiállt a félbillió dolláros AI-befektetéseket hirdető Donald Trump elnök mellett is.

Visszaestek a technológiai értékpapírok

Az R1 modell hírére az amerikai technológiai szektor részvényeu súlyos veszteségeket szenvedtek el a hét első kereskedési napján, amikor a Nasdaq összességében 3,1 százalékos visszaesést produkált. Az Nvidia, amely a mesterséges intelligencia futtatásához szükséges chipek legnagyobb szállítója, 17 százalékot veszített az értékéből, ami 588,8 milliárd dolláros piaci kapitalizációcsökkenést jelent. Ez még a Meta korábbi, 240 milliárd dolláros negatív rekordját is messze meghaladja.

Az Nvidia, amely a napot a világ legértékesebb tőzsdén jegyzett cégeként kezdte, záráskor már csak a harmadik helyen állt az Apple és a Microsoft mögött. A Meta és az Alphabet (a Google anyavállalata) szintén jelentős veszteséget érzékelt.

„Az amerikai technológiai szektor teljesítményét az AI fejlesztés és az amerikai cégek vezető szerepe hajtja – – idézi a CNN Keith Lernert, a Truist elemzőjét. A DeepSeek modelljének bemutatása most megkérdőjelezi ezt az előnyt, és a befektetők azt vizsgálják, hogy az amerikai cégek hatalmas kiadásai megtérülnek-e valaha.”

Kínai techéra jön az amerikai helyett?

A DeepSeek sikere különösen figyelemreméltó annak fényében, hogy az Egyesült Államok évek óta szigorú szankciókkal próbálja korlátozni a nagy teljesítményű AI chipek Kínába irányuló exportját. A cég tehát annak ellenére volt képes világszínvonalú modell kifejlesztésére, hogy a nyugatinál gyengébb chipeken dolgozott.

Charu Chanana, a Saxo vezető befektetési stratégája szerint a DeepSeek érkezése megújult érdeklődést kelthet a geopolitikai aggályok miatt alulértékelt kínai techcégek iránt.

A DeepSeek AI-jának híre az energiaágazatot is érzékenyen érintette, hiszen az az AI adatközpontok áramigényére építette a jövőjét. A Constellation Energy, amely az AI-hoz szükséges energiát a Three Mile Island nukleáris erőmű újraindításával tervezi biztosítani, 21 százalékot veszített értékéből, míg a Vistra 28, a GE Vernova részvényei pedig 21 százalékkal zárták alacsonyabban a hétfői kereskedést.

Valós fenyegetés vagy túlzott reakció?

Bár a DeepSeek bejelentése megdöbbentő, kérdéses, hogy ez valós veszélyt jelent-e az amerikai technológiai dominanciára. A cég állítását – miszerint mindössze 5,6 millió dollárt költött a modellre – egyelőre senki sem kérőjelezi meg, de a piac pánikreakciója nagyban erre az egyetlen forrásra épül, ami nem biztos, hogy több egyszeri rémületnél.

„Idő kérdése, hogy kiderüljön: a DeepSeek fenyegetése valós-e, és erre hogyan reagálnak a nyugati nagyágyúk – mondta Michael Block, a Third Seven Capital piaci stratégája. A piacok talán csak egy indokra vártak, hogy visszahúzódjanak, és most megkapták.”

Miközben az amerikai cégek továbbra is óriási beruházásokat terveznek végrehajtani az AI szektorban – és az új amerikai kormányzat, Trumppal az élen, ugyancsak ezt ösztönzi –, felmerült a kérdés, hogy a fejlesztések képesek lesznek-e tartani a lépést a kínai konkurenciával.

A címlapkép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 14:15
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus célja egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtése, ami támogatja a vállalatok növekedését, innovációját és a munkahelyteremtést. Hatálybalépését követően a javaslatcsomag intézkedései jelentősen növelhetik az uniós cégek versenyképességét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS