Az amerikai technológiai ágazat jelentős vérveszteséget szenvedett el, miután egy kínai startup olyan mesterséges intelligencia alkalmazást mutatott be, ami nem csak vetekszik az amerikai AI-kkal, még jóval olcsóbb is.
Nem kis pánikot okozott hétfőn az amerikai részvénypiacon a kínai DeepSeek mesterséges intelligencia startup áttörő fejlesztésének bemutatkozása. A felhasználói felületét tekintve a ChatGPT direkt utánzatának látszó alkalmazás komoly kérdéseket vetett fel az Egyesült Államok technológiai hegemóniájával kapcsolatban, amiről nem csak az USA tech vállalatai, hanem az egész világ meg volt győződve. Eddig a napig.
A mindössze egyéves DeepSeek vállalat a múlt héten mutatta be R1 nevű mesterséges intelligencia modelljét, amely hasonló képességekkel bír, mint a ChatGPT, ám töredék annyiba kerül a működtetése. Míg az olyan amerikai cégek, mint az OpenAI, a Google és a Meta dollármilliókat vagy inkább milliárdokat ölnek az AI-modelljeik fejlesztésére, a DeepSeek mindössze 5,6 millió dollárt fordított a projektre. Ez a bejelentés véget vetett a techszektort hónapok óta uraló optimizmusnak.
„A DeepSeek az egyik legmegdöbbentőbb és legimpozánsabb áttörés, amit valaha láttam” – ismerte be az X-en Marc Andreessen, az egyik legismertebb techbefektető, aki korábban kiállt a félbillió dolláros AI-befektetéseket hirdető Donald Trump elnök mellett is.
Az R1 modell hírére az amerikai technológiai szektor részvényeu súlyos veszteségeket szenvedtek el a hét első kereskedési napján, amikor a Nasdaq összességében 3,1 százalékos visszaesést produkált. Az Nvidia, amely a mesterséges intelligencia futtatásához szükséges chipek legnagyobb szállítója, 17 százalékot veszített az értékéből, ami 588,8 milliárd dolláros piaci kapitalizációcsökkenést jelent. Ez még a Meta korábbi, 240 milliárd dolláros negatív rekordját is messze meghaladja.
Az Nvidia, amely a napot a világ legértékesebb tőzsdén jegyzett cégeként kezdte, záráskor már csak a harmadik helyen állt az Apple és a Microsoft mögött. A Meta és az Alphabet (a Google anyavállalata) szintén jelentős veszteséget érzékelt.
„Az amerikai technológiai szektor teljesítményét az AI fejlesztés és az amerikai cégek vezető szerepe hajtja – – idézi a CNN Keith Lernert, a Truist elemzőjét. A DeepSeek modelljének bemutatása most megkérdőjelezi ezt az előnyt, és a befektetők azt vizsgálják, hogy az amerikai cégek hatalmas kiadásai megtérülnek-e valaha.”
A DeepSeek sikere különösen figyelemreméltó annak fényében, hogy az Egyesült Államok évek óta szigorú szankciókkal próbálja korlátozni a nagy teljesítményű AI chipek Kínába irányuló exportját. A cég tehát annak ellenére volt képes világszínvonalú modell kifejlesztésére, hogy a nyugatinál gyengébb chipeken dolgozott.
Charu Chanana, a Saxo vezető befektetési stratégája szerint a DeepSeek érkezése megújult érdeklődést kelthet a geopolitikai aggályok miatt alulértékelt kínai techcégek iránt.
A DeepSeek AI-jának híre az energiaágazatot is érzékenyen érintette, hiszen az az AI adatközpontok áramigényére építette a jövőjét. A Constellation Energy, amely az AI-hoz szükséges energiát a Three Mile Island nukleáris erőmű újraindításával tervezi biztosítani, 21 százalékot veszített értékéből, míg a Vistra 28, a GE Vernova részvényei pedig 21 százalékkal zárták alacsonyabban a hétfői kereskedést.
Bár a DeepSeek bejelentése megdöbbentő, kérdéses, hogy ez valós veszélyt jelent-e az amerikai technológiai dominanciára. A cég állítását – miszerint mindössze 5,6 millió dollárt költött a modellre – egyelőre senki sem kérőjelezi meg, de a piac pánikreakciója nagyban erre az egyetlen forrásra épül, ami nem biztos, hogy több egyszeri rémületnél.
„Idő kérdése, hogy kiderüljön: a DeepSeek fenyegetése valós-e, és erre hogyan reagálnak a nyugati nagyágyúk – mondta Michael Block, a Third Seven Capital piaci stratégája. A piacok talán csak egy indokra vártak, hogy visszahúzódjanak, és most megkapták.”
Miközben az amerikai cégek továbbra is óriási beruházásokat terveznek végrehajtani az AI szektorban – és az új amerikai kormányzat, Trumppal az élen, ugyancsak ezt ösztönzi –, felmerült a kérdés, hogy a fejlesztések képesek lesznek-e tartani a lépést a kínai konkurenciával.
A címlapkép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.