A ChatGPT-t készítő OpenAI új vállalata több, mint 2300 milliárd forint értékű befektetéssel rajtol. A cél olyan eszközök fejlesztése, amelyek „túlmutatnak a képernyők világán”.
Az OpenAI felvásárolta az io nevű mesterséges intelligenciával foglalkozó hardverfejlesztő céget, amelyet Jony Ive (képünkön balra) neves formatervező alapított. Az ügylet értéke 6,5 milliárd dollár, vagyis körülbelül 2300 milliárd forint. Ez a Sam Altman (képünkön jobbra) vezette OpenAI eddigi legnagyobb akvizíciója, amibe az Apple enyhén bele is remegett: a Mac és iPhone gyártó részvényeinek értéke 2 százalékkal csökkent a bejelentés után - vette észre a Bloomberg.
A megállapodás közvetlenül az OpenAI működésébe integrálja Ive gazdag tapasztalatát, ami a formatervező és Altman közös nyilatkozata szerint „egy rendkívüli pillanat”.
„A számítógépek most már látnak, gondolkodnak és értenek, de a példátlan képesség ellenére a felhasználói élményünket továbbra is hagyományos termékek és felhasználói felületek határozzák meg” – írták a szokatlanul bensőséges hangulatú közleményben.
Az OpenAI azután olvasztja magába az io-t, hogy korábban 23 százalékos részesedést szerzett a cégben. Az akvizíció révén egy 55 fős csapat is csatlakozik a ChatGPT-t fejlesztő vállalathoz, köztük olyan volt Apple-mérnökökkel és -tervezőkkel, mint Scott Cannon, Tang Tan és Evans Hankey.
Ez a csapat több ikonikus Apple-eszköz fejlesztésén is együtt dolgozott Jony Ive-val.
„Az io csapata, amely olyan termékek fejlesztésére összpontosít, amelyek inspirálóak, növelik a képességeket és lehetőségeket, most egyesül az OpenAI-val, hogy szorosabban együtt dolgozzon a San Franciscó-i kutató-, mérnöki és termékfejlesztő csapatokkal” – összegzi a nyilatkozat, amelyhez egy Jony Ive és Sam Altman találkozását bemutató kisfilmet is csatoltak. A videóból kiderült, hogy a két cégvezér titokban már két éve együtt dolgozik olyan prototípusokon, amelyek újradefiniálják az ember és gép közötti kapcsolatot. Állításuk szerint egy olyan terméket képzeltek el, amely „túlmutat a képernyőkön”.
Az első AI-alapú eszköz, amely az együttműködés keretében készül, 2026-ra várható, és azzal a koncepcióval álmodták meg, hogy természetesebb, magával ragadóbb élményt nyújtson, mint a mai számítógépek vagy okostelefonok.
Az OpenAI által megosztott videóban Altman arról beszél, hogy a mesterséges intelligenciával való kapcsolat a ma ismert telefonokon és laptopokon keresztül túlságosan nehézkes. „Olyan új generációs számítógépeket szeretnénk alkotni, amelyek AI-ra épülnek” – hangoztatta.
Az OpenAI egyre nagyobb figyelmet fordít a fogyasztói alkalmazásokra és a fizikai mesterséges intelligencia-élményekre. Nemrég felvették például azt a Caitlin „CK” Kalinowskit, aki korábban a Meta Orion AR-projektjét vezette, és befektetettek a nagy léptékű AI-modellekre specializálódott Physical Intelligence nevű robotikai startupba is.
Altman vállalatának jelenlegi értéke 300 milliárd dollár, vagyis körülbelül 107 ezer milliárd forint körül mozog, amivel olyan riválisokkal került egy ligába, mint a Google, az Anthropic vagy az xAI.
Címlapkép: OpenAI
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.