Bajban az Apple és a Microsoft? – Az OpenAI beszáll a hardverfejlesztésbe, már új cég is van hozzá

Bajban az Apple és a Microsoft? – Az OpenAI beszáll a hardverfejlesztésbe, már új cég is van hozzá
Gábor János  |  2025. 05. 22., 14:25

A ChatGPT-t készítő OpenAI új vállalata több, mint 2300 milliárd forint értékű befektetéssel rajtol. A cél olyan eszközök fejlesztése, amelyek „túlmutatnak a képernyők világán”.

Az OpenAI felvásárolta az io nevű mesterséges intelligenciával foglalkozó hardverfejlesztő céget, amelyet Jony Ive (képünkön balra) neves formatervező alapított. Az ügylet értéke 6,5 milliárd dollár, vagyis körülbelül 2300 milliárd forint. Ez a Sam Altman (képünkön jobbra) vezette OpenAI eddigi legnagyobb akvizíciója, amibe az Apple enyhén bele is remegett: a Mac és iPhone gyártó részvényeinek értéke 2 százalékkal csökkent a bejelentés után - vette észre a Bloomberg.

A megállapodás közvetlenül az OpenAI működésébe integrálja Ive gazdag tapasztalatát, ami a formatervező és Altman közös nyilatkozata szerint „egy rendkívüli pillanat”.

„A számítógépek most már látnak, gondolkodnak és értenek, de a példátlan képesség ellenére a felhasználói élményünket továbbra is hagyományos termékek és felhasználói felületek határozzák meg” – írták a szokatlanul bensőséges hangulatú közleményben.

Az OpenAI azután olvasztja magába az io-t, hogy korábban 23 százalékos részesedést szerzett a cégben. Az akvizíció révén egy 55 fős csapat is csatlakozik a ChatGPT-t fejlesztő vállalathoz, köztük olyan volt Apple-mérnökökkel és -tervezőkkel, mint Scott Cannon, Tang Tan és Evans Hankey.

Ez a csapat több ikonikus Apple-eszköz fejlesztésén is együtt dolgozott Jony Ive-val.

„Az io csapata, amely olyan termékek fejlesztésére összpontosít, amelyek inspirálóak, növelik a képességeket és lehetőségeket, most egyesül az OpenAI-val, hogy szorosabban együtt dolgozzon a San Franciscó-i kutató-, mérnöki és termékfejlesztő csapatokkal” – összegzi a nyilatkozat, amelyhez egy Jony Ive és Sam Altman találkozását bemutató kisfilmet is csatoltak. A videóból kiderült, hogy a két cégvezér titokban már két éve együtt dolgozik olyan prototípusokon, amelyek újradefiniálják az ember és gép közötti kapcsolatot. Állításuk szerint egy olyan terméket képzeltek el, amely „túlmutat a képernyőkön”.

Az első AI-alapú eszköz, amely az együttműködés keretében készül, 2026-ra várható, és azzal a koncepcióval álmodták meg, hogy természetesebb, magával ragadóbb élményt nyújtson, mint a mai számítógépek vagy okostelefonok.

Az OpenAI által megosztott videóban Altman arról beszél, hogy a mesterséges intelligenciával való kapcsolat a ma ismert telefonokon és laptopokon keresztül túlságosan nehézkes. „Olyan új generációs számítógépeket szeretnénk alkotni, amelyek AI-ra épülnek” – hangoztatta.

Az OpenAI egyre nagyobb figyelmet fordít a fogyasztói alkalmazásokra és a fizikai mesterséges intelligencia-élményekre. Nemrég felvették például azt a Caitlin „CK” Kalinowskit, aki korábban a Meta Orion AR-projektjét vezette, és befektetettek a nagy léptékű AI-modellekre specializálódott Physical Intelligence nevű robotikai startupba is.

Altman vállalatának jelenlegi értéke 300 milliárd dollár, vagyis körülbelül 107 ezer milliárd forint körül mozog, amivel olyan riválisokkal került egy ligába, mint a Google, az Anthropic vagy az xAI.

Címlapkép: OpenAI

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.
2025-06-11 14:05:00
„Az orosz-ukrán háború alapjaiban változtatta meg az európai biztonsági rendszert, felszínre hozva a katonai felkészültség súlyos hiányosságait, valamint a védelmi szektor hosszú éveken át tartó alulfinanszírozásának következményeit.”
2025-06-11 08:40:00
Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2025 májusában, az éves infláció az áprilisi 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal. Összehasonlításképpen: az eurózónában az átlagos ráta már 2 százalék alatt jár.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően június 6-tól megkezdődik, a 4. blokk 2025. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).