6000 embert küld el a Microsoft – Közben csúcsra járnak a cégnél az AI-beruházások

6000 embert küld el a Microsoft – Közben csúcsra járnak a cégnél az AI-beruházások
üzletem.hu  |  2025. 05. 14., 14:05

A jövő nem kellemes, legalábbis bizonyos munkakörökben dolgozók számára. Könnyű összefüggéseket sejteni a Microsoft elbocsátásai és mesterséges intelligencia stratégiája között.

A Microsoft kedden megkezdte 6000 dolgozó elbocsátását, ami a teljes munkaerejének közel 3 százaléka - tudta meg az AP. A hírügynökség szerint több mint két év távlatából ez a legnagyobb leépítési hullám a technológiai vállalatnál. A döntés része annak a folyamatnak, amely során a cég jelentős összegeket fordít mesterséges intelligencia fejlesztésére.

A redmondi központtal rendelkező cég csak Washington államban 1985 szoftvermérnöki és termékmenedzsmenti pozíciókban dolgozó emberétől válik meg, de közölte, hogy leépítések minden szinten, csapatban és földrajzi területen történnek, elsősorban a vezetői réteg vékonyítása érdekében. Az értesítéseket kedden el is kezdték kiküldeni a dolgozóknak.

A döntés néhány héttel azután született meg, hogy a cég olyan jelentős eladásokról és nyereségről számolt be, amelyek meghaladták a Wall Street várakozásait a január-márciusi negyedévben.

A Microsoft 2023 júniusában 228 000 teljes munkaidős alkalmazottat foglalkoztatott, ebből 55 százalék az Egyesült Államokban dolgozott. Januárban egy kisebb, teljesítményalapú leépítést hajtottak végre, de a mostani 3 százalékos elbocsátás a legnagyobb azóta, hogy 2023 elején 10 000 dolgozótól váltak meg, ami a munkaerő közel 5 százaléka volt.

Amy Hood, a Microsoft pénzügyi igazgatója az áprilisi eredménybemutató tájékoztatón közölte: a cég arra összpontosít, hogy „nagy teljesítményű csapatokat építsen, és növelje az agilitását azáltal, hogy csökkenti a vezetők számát”. Elmondása szerint a márciusi létszám 2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, de kissé csökkent az előző év végéhez képest.

A leépítések a Microsoft üzletágainak minden részét érintik, beleértve az Xbox videojáték-platformot és a LinkedIn szakmai közösségi oldalt is.

A Microsoft konkrétan nem indokolta a leépítéseket, csak annyit közölt, hogy ezek „olyan szervezeti változások részei, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a vállalat sikeres lehessen egy dinamikus piacon”. Azt, hogy ez alatt mire gondoltak, jól sejteti, hogy júniusra elérik az évi 80 milliárd dolláros költést, amit mesterséges intelligencia fejlesztéséhez szükséges adatközpontok és más infrastruktúrák kiépítésére fordítanak. Az AI-eszközökről korábban azt mondták, megváltoztatják az emberek munkavégzésének módját, beleértve a Microsoft saját munkahelyeit is.

„Amikor a nagy technológiai cégek azt mondják, hogy csökkentik a vezetői rétegeket, az nem igazán hangzik úgy, mintha ezt az AI hajtaná. Nem várja el senki, hogy a ChatGPT helyettesítse a menedzsert – vélekedett Daniel Zhao, a Glassdoor vezető közgazdásza. – Ahogy a cégek gyorsan növekednek, több menedzserre van szükség, akik összehangolják a csapatokat vagy a csapatokon belüli munkát. De csak akkor, amikor a dolgok kezdnek lelassulni, kezdenek el az emberek kérdéseket feltenni arról, mennyire szükségesek ezek a szerepkörök.”

Címlapkép: Coolcaesar/Wikipedia – CC BY-SA 4.0

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS