Az Nvidia hatalmas növekedése megerősíti, hogy a generatív AI és a nagyméretű nyelvi modellek felé való elmozdulás nem egy múló hype, hanem a jövő valós trendje. A vállalat az egyik legnagyobb gyártója a generatív AI-t működtető chiptechnológiának.
Az idén 30 esztendős Nvidia nagyon erős második negyedéves eredményt jelentett a héten. Összesen 13,5 milliárd dolláros bevételről számoltak be, ami Jensen Huang alapító-vezérigazgató szerint egy „új számítástechnikai korszak” kezdetét vetíti előre. A 2023-24-es pénzügyi év 88 százalékos növekedést mutat az első negyedévhez képest és 101 százalékost a tavalyi második negyedévhez viszonyítva. A nettó jövedelem aránya szintén beszédes: a chipgyártó ebből 422 százalékos emelkedést abszolvált. Ilyen eredmények mellett nem csoda, ha a következő pénzügyi évre már 16 milliárd dolláros bevételt várnak (plusz-mínusz 2 százalék).
A vállalat jövőre akár a mai értéke sokszorosára nőhet, mivel továbbra is felfelé ívelő kereslet mutatkozik a termékei iránt, és már most bebiztosította hozzá a megnövekedett kínálatot.
Az Nvidia számára eddig kiválóan alakul az év, hiszen piacra dobta a komplex AI-munkaterhelésekhez szánt GH200 Grace Hopper Superchipet, valamint az alkalmazások gyorsítására tervezett Nvidia L40S GPU-t a. Az a GH200 Superchip, ami jövőre lesz elérhető, már ugyanazt a GPU-t tartalmazza, mint a H100-as, napjaink legkeresettebb AI chipje, de közben háromszor nagyobb memóriakapacitással fog rendelkezni.
„A negyedév során a nagy felhőszolgáltatók hatalmas NVIDIA H100 AI-infrastruktúrák beindítását jelentették. Megkezdődött a versenyfutás a generatív AI bevezetése érdekében – nyilatkozta Huang. – A vállalatok világszerte átállnak az általános célú számítástechnikáról a gyorsított számítástechnikára és a generatív AI-ra.”
Az Nvidia chipjei AI segítségével továbbfejlesztett grafikával rendelkeznek, így a gamer felhasználók számára teljesen új élményt nyújtanak. A vállalat 2,49 milliárd dolláros bevételt ért el, csak a játékiparban, ami 11 százalékkal magasabb az első negyedéves adatnál, és 22 százalékkal haladja meg az ugyanebben az időszakban mért tavalyi eredményt. Májusban a vállalat csatlakozott az egybillió dollárnál nagyobb értékű amerikai cégek elit ligájához, és a befektetők özönleni kezdtek a chipgyártóhoz, az AI-boom egyik fő haszonélvezőjéhez.
Még az OpenAI is, ami tavaly indította el nagysikerű nyelvi modelljét, a ChatGPT-t, az Nvidia H100 Hopper chipeket használta az AI betanításához és futtatásához.
A kaliforniai cég kemény konkurenciát jelent a nagy tajvani és hongkongi GPU (grafikus processzor) vállalatok számára, még úgy is, hogy az Egyesült Államok tavaly októberben bevezetett új exportszabályai és előírásai részlegesen tiltják például a Kínába irányuló exportot. A Reuters emlékeztet: az amerikai kormányzat arra kérte az Nvidiát, hogy a nemzetbiztonsági kockázatok elkerülése érdekében a két legfejlettebb, mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkákra készült chipet ne adja el az ázsiai óriás felé. Kína ugyanakkor nem akar lemaradni az AI versenyben. A Financial Times beszámolója szerint olyan kínai vállalatok, mint a Baidu, a ByteDance, a Tencent és az Alibaba mintegy 100 ezer darab A800-as processzor és GPU szállítását rendelték meg az Nvidiától, kb. 5 milliárd dollár értékben.
Gábor János
Főoldali kép: Nvidia
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.