Tovább szárnyal az Nvidia a mesterséges intelligencia miatt

Tovább szárnyal az Nvidia a mesterséges intelligencia miatt
2023. 08. 26., 08:40

Az Nvidia hatalmas növekedése megerősíti, hogy a generatív AI és a nagyméretű nyelvi modellek felé való elmozdulás nem egy múló hype, hanem a jövő valós trendje. A vállalat az egyik legnagyobb gyártója a generatív AI-t működtető chiptechnológiának.

Az idén 30 esztendős Nvidia nagyon erős második negyedéves eredményt jelentett a héten. Összesen 13,5 milliárd dolláros bevételről számoltak be, ami Jensen Huang alapító-vezérigazgató szerint egy „új számítástechnikai korszak” kezdetét vetíti előre. A 2023-24-es pénzügyi év 88 százalékos növekedést mutat az első negyedévhez képest és 101 százalékost a tavalyi második negyedévhez viszonyítva. A nettó jövedelem aránya szintén beszédes: a chipgyártó ebből 422 százalékos emelkedést abszolvált. Ilyen eredmények mellett nem csoda, ha a következő pénzügyi évre már 16 milliárd dolláros bevételt várnak (plusz-mínusz 2 százalék).

A vállalat jövőre akár a mai értéke sokszorosára nőhet, mivel továbbra is felfelé ívelő kereslet mutatkozik a termékei iránt, és már most bebiztosította hozzá a megnövekedett kínálatot.

Az Nvidia számára eddig kiválóan alakul az év, hiszen piacra dobta a komplex AI-munkaterhelésekhez szánt GH200 Grace Hopper Superchipet, valamint az alkalmazások gyorsítására tervezett Nvidia L40S GPU-t a. Az a GH200 Superchip, ami jövőre lesz elérhető, már ugyanazt a GPU-t tartalmazza, mint a H100-as, napjaink legkeresettebb AI chipje, de közben háromszor nagyobb memóriakapacitással fog rendelkezni.

„A negyedév során a nagy felhőszolgáltatók hatalmas NVIDIA H100 AI-infrastruktúrák beindítását jelentették. Megkezdődött a versenyfutás a generatív AI bevezetése érdekében – nyilatkozta Huang. – A vállalatok világszerte átállnak az általános célú számítástechnikáról a gyorsított számítástechnikára és a generatív AI-ra.”

Az Nvidia chipjei AI segítségével továbbfejlesztett grafikával rendelkeznek, így a gamer felhasználók számára teljesen új élményt nyújtanak. A vállalat 2,49 milliárd dolláros bevételt ért el, csak a játékiparban, ami 11 százalékkal magasabb az első negyedéves adatnál, és 22 százalékkal haladja meg az ugyanebben az időszakban mért tavalyi eredményt. Májusban a vállalat csatlakozott az egybillió dollárnál nagyobb értékű amerikai cégek elit ligájához, és a befektetők özönleni kezdtek a chipgyártóhoz, az AI-boom egyik fő haszonélvezőjéhez.

Még az OpenAI is, ami tavaly indította el nagysikerű nyelvi modelljét, a ChatGPT-t, az Nvidia H100 Hopper chipeket használta az AI betanításához és futtatásához.

A kaliforniai cég kemény konkurenciát jelent a nagy tajvani és hongkongi GPU (grafikus processzor) vállalatok számára, még úgy is, hogy az Egyesült Államok tavaly októberben bevezetett új exportszabályai és előírásai részlegesen tiltják például a Kínába irányuló exportot. A Reuters emlékeztet: az amerikai kormányzat arra kérte az Nvidiát, hogy a nemzetbiztonsági kockázatok elkerülése érdekében a két legfejlettebb, mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkákra készült chipet ne adja el az ázsiai óriás felé. Kína ugyanakkor nem akar lemaradni az AI versenyben. A Financial Times beszámolója szerint olyan kínai vállalatok, mint a Baidu, a ByteDance, a Tencent és az Alibaba mintegy 100 ezer darab A800-as processzor és GPU szállítását rendelték meg az Nvidiától, kb. 5 milliárd dollár értékben.

Gábor János

Főoldali kép: Nvidia

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.
2025-06-17 18:05:00
A munkáltatók szívesen alkalmaznak teljesítménybért olyan munkakörök esetén, ahol a munkavállaló tevékenysége jól mérhető. A teljesítménybér egyben a munkavállaló eredményes munkavégzését ösztönző eszközként is funkcionálhat. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS