A világ első AI programozója 1000 döntést hoz egy pillanat alatt

A világ első AI programozója 1000 döntést hoz egy pillanat alatt
2024. 03. 14., 16:10

A programozó mérnökök rémálma, vagy nélkülözhetetlen társa lesz. Úgy hívják Devin, és ha nyilvánosan is használhatóvá válik, a feje tetejére állíthatja a szoftverfejlesztői piacot. Elég pontos szöveges utasításokat adni neki, hogy milyen programra van szükségünk, és döbbenetes gyorsasággal lekódolja.

A Cognition mesterséges intelligenciával foglalkozó startup bemutatta a világ első AI szoftverfejlesztőjének nevezett programot. A Devin nevű, teljesen autonóm fejlesztőszoftvernek a gyártó állítása szerint minden esélye megvan arra, hogy örökre megváltoztassa az iparágat. A projekt finanszírozói között olyan személyek sorakoztak fel, mint Peter Thiel kockázati tőkebefektető, Elad Gil korábbi Twitter-vezető vagy éppen Tony Xu, a Doordash online ételrendelési és ételkiszállítási platform alapítója.

Szinte minden elvégez, a mérnök csak felügyel

A VentureBeat oldalán demonstrált Devint „fáradhatatlan, képzett csapattársként” írják le, aki készen áll rá, hogy a felhasználója mellett állva építsen szoftvert, de akár arra is, hogy önállóan végezzen el felülvizsgálatra váró feladatokat. A Cognition úgy véli, „a Devinnel támogatott mérnökök érdekesebb problémákra koncentrálhatnak, a mérnöki csapatok pedig ambiciózusabb célokra törekedhetnek”.

Devin számos más mesterséges intelligenciával rendelkező szoftverfejlesztő asszisztenshez csatlakozik, köztük a Github Copilothoz és az olyan nagy nyelvi modellekhez (LLM), mint az OpenAI ChatGPT-je vagy éppen a Google Bardja. Jelentősen különbözik viszont abban, hogy képes lezavarni a teljes fejlesztési folyamatot, „a bölcsőtől a sírig”.

A Cognition AI-ja állítólag meg tudja írni a kezdeti kódot, hibákat ellenőriz, javításokat generál, és még projekteket is kezel, különböző platformokon. A vállalat azt gondolja, a mérnökök számára teljes értékű AI-kolléga lesz, nem pedig újabb „másodpilóta”, ami csak kódrészleteket tud javasolni.

Gyakorlatban is bizonyít a programozó AI

A Devin jelenleg nem elérhető a nyilvánosság számára, de kiválasztott ügyfelek hozzáférést kapnak hozzá. Egyikük, Ashlee Vance, a Bloomberg munkatársa dokumentálta is a termék kapcsán szerzett tapasztalatait. A szerző kifejtette: a Devin biztonságos számítástechnikai környezetben képes a szokásos fejlesztői eszközök, például kódszerkesztő vagy böngésző használatára, hogy összetett, több ezer döntést igénylő mérnöki feladatokat tervezzen meg és hajtson végre. A felhasználók beírhatnak egy természetes nyelvi kérést a Devin chatbot-szerű felületére, majd a mesterséges intelligenciával rendelkező szoftvermérnök innen átveszi a feladatot. Devin először részletes tervet készít a probléma megoldására, majd a fejlesztői eszközeivel megkezdi a projektet, ahogyan egy ember is tenné: megírja a kódot, kijavítja az esetleges hibákat, teszteli az elvégzett feladatokat és valós időben beszámol a folyamat állomásairól, hogy a felhasználó mindent nyomon követhessen. Ha a humán megfigyelő problémát észlel, beléphet a csevegőfelületre, és utasíthatja a mesterséges intelligenciát, hogy végezze el a szükséges változtatásokat.

A Cognition eddig 21 millió befektetői dollárt szedett össze a Devin további fejlesztésére, tesztelésére, majd piacra juttatására.

Gábor János

Főoldali kép: rawpixel.com - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 25., 11:15
A hazai ingatlanpiaci drágulás a nyaralókra is hatott, egy év alatt 11,5 százalékkal emelkedtek az átlagos hirdetési négyzetméterárak. A Balaton népszerű települései a budapesti árakkal versenyeznek – derül ki a zenga.hu ingatlankeresési és hirdetési oldal adataiból. De ilyen árak mellett nem éri meg jobban tengerparti nyaralót venni?
2025-03-25 17:10:00
A Közös Agrárpolitika keretében, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló, a feldolgozó üzemek fejlesztését segítő pályázati felhívás keretében 94 beruházási projekt összesen 5,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült; ezekkel a döntésekkel a megítélt támogatások összege 12,2 milliárd forint – tájékoztatott az Agrárminisztérium.
2025-03-25 12:10:00
A kapcsolt vállalkozások transzferárainak vizsgálata évek óta kiemelt terület, azonban a NAV az idei évtől kezdve minden eddiginél több erőforrást mozgósít ennek ellenőrzésére. Márciustól új szakértői szervezeti egységek jöttek létre a terület ellenőrzésére, sőt ezek az osztályok fogják végezni a globális minimumadóval összefüggő vizsgálatokat is, amely új elemként jelenik meg a NAV idei ellenőrzési tervében – hívta fel a figyelmet Kiss Tamás, a SALDO Zrt. Tanácsadó üzletágának vezetője.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS