Szalkai Balázs: Hajtanak a kihívások, a tanulási vágy!

Szerdahelyi Csaba  |  2021. 02. 02., 09:15

A nagyobb célt jól körülhatárolt kisebb alcélokra bontom, azok teljesítéséhez határidőket rendelek, amelyeket kellő tudatossággal követek is – mondta az Üzletemnek Szalkai Balázs, 2020 legsokoldalúbb informatikusa.

Szalkai Balázs akár zeneszerző is lehetett volna, ő mégis inkább az informatika mellett döntött. És egyáltalán nem bánja: hazánk legnagyobb online IT versenyének, az Országos IT Megmérettetésnek tavalyi győztese 22 témakörből ötöt megnyert. Ezzel Szalkai Balázs lett 2020 legsokoldalúbb informatikusa, 2108 informatikust utasítva maga mögé. BalázsC++ fejlesztőként dolgozik a világ legsikeresebb low-cost brókercégénél, doktori címet szerzett, jelenleg a webfejlesztés területén mélyíti ismereteit, és két komolyabb saját fejlesztésű appja is van. A legjobban az kapcsolja ki, ha egy éves kisfiával játszhat, mert ezzel visszatérhet a gondtalan gyermekkorba. Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 255. interjúja, amelyben ezúttal tíz választ olvashatnak!

Mit tart karrierje csúcsának?

– Még nem érzem úgy, hogy túl lennék rajta. Eddig minden munkahelyemen úgy éreztem, hogy meg vagyok becsülve, így nehéz lenne bármit is kiemelni. Másik oldalról nézve ez valahol szerencse, hiszen azt jelenti, hogy még hajtanak a kihívások, a tanulási vágy, amelyre a versenyben való részvételem az egyik legjobb példa.

– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Minél több technológiát szeretnék megismerni, mélyebben elsajátítani, hogy minél több mindenhez értsek. A folyamatos fejlődés számomra a mindennapok része, a versenyhez való felkészüléshez jó pár érdekes és hasznos online kurzust elvégeztem, többek között a webfejlesztéssel kapcsolatban, mert abban kissé elavultnak éreztem tudásomat. Gyakorlásképpen egy appot is nekiálltam fejleszteni modern webes technológiakkal, ebből meglehetősen sokat tanultam, többek között azt, hogy az adott célra kivételesen nem ez volt a megfelelő eszköz.

– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Rengetegen vannak, akik által új megközelítést tanultam, vezetőim, munkatársaim, családtagjaim, barátaim, nem tudnék egy valakit kiemelni. Az évek során egyre inkább megértettem és megtapasztaltam, hogy minél nyitottabbnak kell lenni, minél több embert meg kell hallgatni, ami által a legkülönbözőbb nézőpontokat lehet megismerni. Saját világképünk is ezáltal tud fejlődni.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Előző munkahelyemen volt egy olyan időszak, amikor munkatársaimmal felváltva láttuk el kis csapatunk vezetését. Ennek során világossá vált, hogy csak akkor tudunk másokat motiválni, ha mi magunkat is tudjuk. Nálam erre az vált be, hogy a nagyobb célt jól körülhatárolt kisebb alcélokra bontom, azok teljesítéséhez határidőket rendelek, amelyeket kellő tudatossággal követek is. Ezáltal egyrészt mindig látom, hogy hol járok, hogy mennyi van még hátra, és ami talán még fontosabb, az eddigi elért eredményeket is könnyebb számba venni, illetve nehezebb időszakokban emlékeztet a sikerekre.

– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Kiskoromban két dolog érdekelt: a zene és az informatika, illetve ezt a kettőt ötvöztem is, amikor egyszerű dallomokat programoztam le, és „játszattam le” a géppel. 11 évesen írtam egy komplett operát, de egy zenei fesztivál fődíját is sikerült elhoznom egy másik, komolyabb szerzeményemmel. Hangképzésre is jártam, de végül rájöttem, hogy csak nagyon kevesek tudnak igazán sikeresek lenni zeneszerzésben, ennek ellenére hobbyként a mai napig megmaradt az érdeklődésem: sokszor leülök a zongora elé, és a saját magam által az adott pillanatban megkomponált művet játszom.

Mire sajnálja az idejét?

– Az egyetemi évek alatt sok sorozatot néztem, természetesen angol nyelven, ma már inkább a filmeket részesítem előnyben, tartalmasabbnak érzem őket. Az egyébként online módon kiváltható tevékenységekre, mint a bevásárlás vagy az ügyintézés sem szívesen fordítok időt a klasszikus formájukban.

– Mivel lehet felbosszantani?

– Egyre kevesebb dologgal. Egyre jobban megtanulom, hogy apróságokon semmiképp ne idegeskedjek, hiszen csak magamnak ártok vele. Persze autóvezetésben még mindig lehet olyan eset, amikor ezt nem tudom maradéktalanul betartani, de igyekszem.

– Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Valójában jelenleg is végzek önkéntes munkát, két ingyenes programot fejlesztek, a HuMap-ot, illetve a Greenfish Icon Editor Pro-t, ami egy ikonokra specializálódott képszerkesztő program. A 2010-es évek elején ezt sokan használták, mivel akkoribban még nem igazán volt más ingyenes ikonszerkesztő megoldás.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– A pénz számomra a biztonságot jelenti, feleslegesnek tartom elkölteni státuszszimbólumokra, túlárazott élményekre. Így megpróbálok minél többet félretenni. Egy valamire nem sajnálom azonban, ez pedig az egészség.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Ha a kisfiammal játszom, újra gyereknek érzem magam. Mivel már régóta home office-ban dolgozom, a nap közepén mindig elviszem őt sétálni, ezzel feleségemnek is segítek, ki is mozdulok, levegőn is vagyok. A természetet egyébként is nagyon szeretem, ha olyan a terep, akár babakocsival is szívesen kirándulunk.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 13:45
A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége, valamint a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. együttműködésének köszönhetően a biztosítási ügynöki és brókeri tevékenységet folytató vállalkozások számára is megnyílt a lehetőség, hogy részt vegyenek a Széchenyi Kártya Programban. A változás lehetővé teszi számukra, hogy kedvezményes, államilag támogatott hitelekhez jussanak – amire korábban nem volt lehetőségük.
2025. 03. 24., 09:05
Egy hete maradt a hazai lakástulajdonosoknak arra, hogy eldöntsék, váltanak-e lakásbiztosítást a márciusi lakásbiztosítási kampány során. Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint az ügyfelek 96 százaléka, vagyis szinte mindenki találhat a jelenleginél kedvezőbb feltételű biztosítást. A legtöbbet azok takaríthatnak meg, akik legalább három éve nem változtattak a szerződésükön: ők a mostani kampányban a jelenlegi biztosításukénál 35–40 százalékkal alacsonyabb díj mellett tudnak váltani.
2025-03-24 19:15:00
Minden korábbinál több, közel 18 millió turista érkezett a hazai szálláshelyekre tavaly, közülük pedig mintegy 9,3 milliónyian magyarországi utazók voltak. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint a legmesszebbre a Békés és Nógrád vármegyeiek hajlandók utazni, ha pihenésről van szó. A 4–5 csillagos hoteleket Győr-Moson-Sopron vármegye turistái választották a legnagyobb arányban – tájékoztatott a Visit Hungary.
2025-03-21 19:10:00
Az Agroinform.hu legfrissebb felmérése szerint a legtöbben továbbra is elsősorban rekreációs tevékenységként tekintenek a kiskert gondozására, azonban a zöldség- és gyümölcsárak újbóli emelkedése miatt a hobbikertészek 70 százaléka számára anyagilag is fontos szerepe van a saját célra történő termelésnek.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS