Rázga-Ilyés Noémi: Nem szabad csak a tervezésnek élni

Rázga-Ilyés Noémi: Nem szabad csak a tervezésnek élni
2024. 02. 14., 13:10

Ha esetleg megtorpanunk egy-egy projekt kapcsán, általában humorral próbálunk felülemelkedni a problémákon, a jó hangulat mindig átlendít a nehézségeken – mondta az Üzletemnek Rázga-Ilyés Noémi, a CheckINN innovációs programigazgatója.

Rázga-Ilyés Noéminak igazán nagy tervei vannak. Szeretne minél nagyobb pozitív hatással lenni a hazai turizmus jövőjére, és ebbe a fiatal tehetségek és ötleteik felkarolását is beleérti. 2023-ban beválasztották a TOP10 fiatal turisztikai szakember közé, így visszajelzésből nincs hiány. Nagyon szeret utazni, az utóbbi időben pedig a futás is leköti az energiáját. Olvassa el az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 510. interjúját!

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Az elmúlt 12 éves szakmai tapasztalatomból egyértelműen az utóbbi 2-3 évre vagyok a legbüszkébb. A CheckINN projektekkel sikerült valami olyat létrehozni a hazai turizmusban, ami eddig egyáltalán nem létezett: egy innovációs hub-ot, amely lehetőséget teremt az egyetemista hallgatóknak ötleteik kidolgozására és a szakmai fejlődésre valós piaci környezetben. Személyes célom, hogy fejlesszük, ösztönözzük és összekössük az egyetemistákat a szakma elismert képviselőivel. Hiszek abban, hogy a tudás, a hálózatépítés és az újító szellem képes arra, hogy értéket teremtsen – mind a szakmában, mind pedig az egyén fejlődésében. Egy olyan iránytűt adunk a fiatalok kezébe, amelyet remélhetőleg a teljes karrierjük során használni tudnak, és segíti őket. Hatalmas elismerésnek tartom, hogy 2022-ben, mindössze 30 évesen a hazai turizmus szakma legmagasabb állami kitüntetésében, a Kőrösi Csoma Sándor Nagydíjban részesültem a fiatal hazai tehetségek felkutatásáért, a turisztikai karrier vonzerejének növelése érdekében végzett tevékenységemért. Ezután, 2023-ban bekerültem a TOP10 fiatal turisztikai szakember közé. Ezek az elismerések jó visszajelzések és azt mutatják, hogy az út, amin járok (és talán kicsit mutatok) jó iránynak bizonyul.

Milyen távra tervez?

– Az egyes innovációs ötletversenyeink 4-6 hónapig szoktak tartani, így munkában általában 1 évre tervezek előre, és még ebben az egy éves időintervallumban is nagyon sok minden változhat. Magánéletben, tanulmányok terén általában vannak 3-5-10 éves céljaim, de már megtanultam, hogy nem szabad csak a tervezésnek élni. Fontos, hogy az embernek legyenek távlati céljai és ne csak sodródjon az árral. Ugyanakkor az is legalább annyira fontos, hogy egy-egy folyamat sok kicsi lépésből áll össze, és mindig csak a következőre fókuszáljunk. A tervezésnél azt is szem előtt kell tartani, hogy megtanuljuk jól beosztani az időnket és kihasználjuk a rendelkezésre álló lehetőségeket. Mindig találok magamnak valamilyen feladatot, nálam nem igazán léteznek üresjáratok.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Szeretnék minél nagyobb pozitív hatással lenni a hazai turizmus jövőjére. Ebbe beleértve a fiatal tehetségek és ötleteik felkarolását, továbbfejlesztését, valamint a nemzetközi trendek, jó gyakorlatok meghonosítását – sőt mi több – továbbfejlesztését is. Jelenleg a CheckINN turisztikai innovációmenedzsment platform köti le minden időmet: hogyan lehet az egyetemista hallgatókat arra motiválni, hogy vállalkozzanak, merjenek nagyot álmodni és megvalósítani azokat.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Nagyon nehéz egy valakit kiemelni, nem is szívesen teszem. Az eddigi szakmai karrierem során többnyire nagyon jó főnökeim voltak, akikre ugyan más-más szempontból, de mindig mentorként tekinthettem. Így inkább arra válaszolnék, hogy jelenleg ki motivál legjobban: ő dr. Michalkó Gábor, aki már több, mint 10 éve kísér az akadémiai pályán, most éppen a Phd. tanulmányaimat támogatja konzulensként. Rengeteg támogatást és lelki erőt kapok tőle, hogy kitartsak az álmaim mellett és egyszer doktori fokozatot kapjak.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Szerencsés vagyok, mert nagyon jó kollégáim vannak, akik hozzám hasonlóan elhivatottak a szakmájukban. Leginkább a közös cél, a turizmus szakma fejlesztése és az új tehetségek felkutatása motivál minannyiunkat. Ha esetleg mégis megtorpanunk egy-egy projekt kapcsán, általában humorral próbálunk felülemelkedni a problémákon, a jó hangulat mindig átlendít minket a nehézségeken.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Bár már sok területen kipróbálhattam már magam, továbbra sem távolodnék el messzebbre a turizmustól. Szívesen dolgoznék a kulturális attrakciók területén és foglalkoznék látogatómenedzsmenttel például egy múzeumban. Mindig is érdekelt, hogy hogyan lehet egy attrakciót élménygazdaggá tenni a látogató számára. Az biztos, hogy bármerre is sodor az élet, fontos számomra, hogy megtaláljam a kreatív alkotás örömét.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Jelenlegi pozíciómban kapocs szerepet is betöltök, mivel a CheckINN egyfajta híd a szakma tapasztalt szakértői és a feltörekvő fiatalok között. Ugyanakkor nem építem tudatosan, ahogyan a magánéletemben, úgy a szakmai kapcsolatok terén is empátiával igyekszem megközelíteni az embereket, megtalálni a közös hangot, és így kapcsolódni. Összességében azt gondolom, bármilyen üzletben, tárgyaláson először mindig azt szükséges megérteni, hogy mi a tárgyalópartnerünk motivációja, ezután lehet az érdekeket közelíteni. Az asszertivitás híve vagyok. És erre bíztatom a fiatal tehetségeket is.

Mire sajnálja az idejét?

– A felesleges időhúzásra és mellébeszélésre. Úgy gondolom, hogy mindig az egyenes a legrövidebb út. Nagyon egyenes és őszinte embernek tartom magam. Gyakran szoktam is vele viccelődni, hogy velem nem lehet nehéz együtt dolgozni, hiszen általában azonnal lehet tudni, mit gondolok. Kerülöm a felesleges játszmákat, időpazarlásnak tartom, és az idő a legdrágább eszközünk.

Mivel lehet felbosszantani?

– A tiszteletlenséggel és leginkább azzal, ha valaki máshogy bánik a vele nem egyenrangú emberekkel.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Szívesen dolgoznék gyerekekkel. Gimnazista koromban animátor voltam egy játszóházban, ami nagyon szórakoztató, kedves munka volt.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Utazásra és szakmai fejlődésre, tanulmányokra. Az élmények és a tudás örökre velünk marad. Kissé klisé, de ezeket tényleg senki nem veheti el tőlünk.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Teljesen csak az utazás tud kikapcsolni, hiszen egy utazás során teljesen kiszakad az ember a hétköznapi, megszokott környezetéből. Nagyon szeretek filmeket nézni, olvasni, és az utóbbi időben futni: jelenleg éppen az első félmaraton versenyemre készülök.

(Fotó: Turán Cinti)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS