Ha esetleg megtorpanunk egy-egy projekt kapcsán, általában humorral próbálunk felülemelkedni a problémákon, a jó hangulat mindig átlendít a nehézségeken – mondta az Üzletemnek Rázga-Ilyés Noémi, a CheckINN innovációs programigazgatója.
Rázga-Ilyés Noéminak igazán nagy tervei vannak. Szeretne minél nagyobb pozitív hatással lenni a hazai turizmus jövőjére, és ebbe a fiatal tehetségek és ötleteik felkarolását is beleérti. 2023-ban beválasztották a TOP10 fiatal turisztikai szakember közé, így visszajelzésből nincs hiány. Nagyon szeret utazni, az utóbbi időben pedig a futás is leköti az energiáját. Olvassa el az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 510. interjúját!
– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?
– Az elmúlt 12 éves szakmai tapasztalatomból egyértelműen az utóbbi 2-3 évre vagyok a legbüszkébb. A CheckINN projektekkel sikerült valami olyat létrehozni a hazai turizmusban, ami eddig egyáltalán nem létezett: egy innovációs hub-ot, amely lehetőséget teremt az egyetemista hallgatóknak ötleteik kidolgozására és a szakmai fejlődésre valós piaci környezetben. Személyes célom, hogy fejlesszük, ösztönözzük és összekössük az egyetemistákat a szakma elismert képviselőivel. Hiszek abban, hogy a tudás, a hálózatépítés és az újító szellem képes arra, hogy értéket teremtsen – mind a szakmában, mind pedig az egyén fejlődésében. Egy olyan iránytűt adunk a fiatalok kezébe, amelyet remélhetőleg a teljes karrierjük során használni tudnak, és segíti őket. Hatalmas elismerésnek tartom, hogy 2022-ben, mindössze 30 évesen a hazai turizmus szakma legmagasabb állami kitüntetésében, a Kőrösi Csoma Sándor Nagydíjban részesültem a fiatal hazai tehetségek felkutatásáért, a turisztikai karrier vonzerejének növelése érdekében végzett tevékenységemért. Ezután, 2023-ban bekerültem a TOP10 fiatal turisztikai szakember közé. Ezek az elismerések jó visszajelzések és azt mutatják, hogy az út, amin járok (és talán kicsit mutatok) jó iránynak bizonyul.
– Milyen távra tervez?
– Az egyes innovációs ötletversenyeink 4-6 hónapig szoktak tartani, így munkában általában 1 évre tervezek előre, és még ebben az egy éves időintervallumban is nagyon sok minden változhat. Magánéletben, tanulmányok terén általában vannak 3-5-10 éves céljaim, de már megtanultam, hogy nem szabad csak a tervezésnek élni. Fontos, hogy az embernek legyenek távlati céljai és ne csak sodródjon az árral. Ugyanakkor az is legalább annyira fontos, hogy egy-egy folyamat sok kicsi lépésből áll össze, és mindig csak a következőre fókuszáljunk. A tervezésnél azt is szem előtt kell tartani, hogy megtanuljuk jól beosztani az időnket és kihasználjuk a rendelkezésre álló lehetőségeket. Mindig találok magamnak valamilyen feladatot, nálam nem igazán léteznek üresjáratok.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– Szeretnék minél nagyobb pozitív hatással lenni a hazai turizmus jövőjére. Ebbe beleértve a fiatal tehetségek és ötleteik felkarolását, továbbfejlesztését, valamint a nemzetközi trendek, jó gyakorlatok meghonosítását – sőt mi több – továbbfejlesztését is. Jelenleg a CheckINN turisztikai innovációmenedzsment platform köti le minden időmet: hogyan lehet az egyetemista hallgatókat arra motiválni, hogy vállalkozzanak, merjenek nagyot álmodni és megvalósítani azokat.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– Nagyon nehéz egy valakit kiemelni, nem is szívesen teszem. Az eddigi szakmai karrierem során többnyire nagyon jó főnökeim voltak, akikre ugyan más-más szempontból, de mindig mentorként tekinthettem. Így inkább arra válaszolnék, hogy jelenleg ki motivál legjobban: ő dr. Michalkó Gábor, aki már több, mint 10 éve kísér az akadémiai pályán, most éppen a Phd. tanulmányaimat támogatja konzulensként. Rengeteg támogatást és lelki erőt kapok tőle, hogy kitartsak az álmaim mellett és egyszer doktori fokozatot kapjak.
– Mivel motiválja a kollégáit?
– Szerencsés vagyok, mert nagyon jó kollégáim vannak, akik hozzám hasonlóan elhivatottak a szakmájukban. Leginkább a közös cél, a turizmus szakma fejlesztése és az új tehetségek felkutatása motivál minannyiunkat. Ha esetleg mégis megtorpanunk egy-egy projekt kapcsán, általában humorral próbálunk felülemelkedni a problémákon, a jó hangulat mindig átlendít minket a nehézségeken.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– Bár már sok területen kipróbálhattam már magam, továbbra sem távolodnék el messzebbre a turizmustól. Szívesen dolgoznék a kulturális attrakciók területén és foglalkoznék látogatómenedzsmenttel például egy múzeumban. Mindig is érdekelt, hogy hogyan lehet egy attrakciót élménygazdaggá tenni a látogató számára. Az biztos, hogy bármerre is sodor az élet, fontos számomra, hogy megtaláljam a kreatív alkotás örömét.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Jelenlegi pozíciómban kapocs szerepet is betöltök, mivel a CheckINN egyfajta híd a szakma tapasztalt szakértői és a feltörekvő fiatalok között. Ugyanakkor nem építem tudatosan, ahogyan a magánéletemben, úgy a szakmai kapcsolatok terén is empátiával igyekszem megközelíteni az embereket, megtalálni a közös hangot, és így kapcsolódni. Összességében azt gondolom, bármilyen üzletben, tárgyaláson először mindig azt szükséges megérteni, hogy mi a tárgyalópartnerünk motivációja, ezután lehet az érdekeket közelíteni. Az asszertivitás híve vagyok. És erre bíztatom a fiatal tehetségeket is.
– Mire sajnálja az idejét?
– A felesleges időhúzásra és mellébeszélésre. Úgy gondolom, hogy mindig az egyenes a legrövidebb út. Nagyon egyenes és őszinte embernek tartom magam. Gyakran szoktam is vele viccelődni, hogy velem nem lehet nehéz együtt dolgozni, hiszen általában azonnal lehet tudni, mit gondolok. Kerülöm a felesleges játszmákat, időpazarlásnak tartom, és az idő a legdrágább eszközünk.
– Mivel lehet felbosszantani?
– A tiszteletlenséggel és leginkább azzal, ha valaki máshogy bánik a vele nem egyenrangú emberekkel.
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– Szívesen dolgoznék gyerekekkel. Gimnazista koromban animátor voltam egy játszóházban, ami nagyon szórakoztató, kedves munka volt.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Utazásra és szakmai fejlődésre, tanulmányokra. Az élmények és a tudás örökre velünk marad. Kissé klisé, de ezeket tényleg senki nem veheti el tőlünk.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– Teljesen csak az utazás tud kikapcsolni, hiszen egy utazás során teljesen kiszakad az ember a hétköznapi, megszokott környezetéből. Nagyon szeretek filmeket nézni, olvasni, és az utóbbi időben futni: jelenleg éppen az első félmaraton versenyemre készülök.
(Fotó: Turán Cinti)
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.