Dinamikus bővülés előtt áll az elektromos járművek töltési infrastruktúrája

2023. 11. 30., 10:10

A következő öt évben az elektromos járművekkel (Electric Vehicle, EV) kapcsolatos támogató infrastruktúra-ügyletek összértéke világszerte elérheti az 57,4 milliárd dollárt – derül ki a DLA Piper és az Infralogic közös globális felméréséből. Az elmúlt öt évben dinamikusan nőtt ezen ügyletek értéke és a várakozások szerint a következő 12 hónapban a befektetői kedv tovább növekedhet. Az elektromos járművek infrastruktúrájának várható alakulásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat Györfi-Tóth Péter, a DLA Piper Hungary Finanszírozási, Projekt és Restrukturálási csoportjának vezetője foglalta össze.

Folyamatosan növekszik az EV-infrastruktúra-ügyletek száma

2019-ben 9 elektromos jármű-infrastruktúra-ügyletet kötöttek globálisan és a nyilvánosságra hozott ügyek értéke 321 millió dollár volt.  2022-ben ez a szám már 78-ra emelkedett, közülük 47 esetében nyilvános a tranzakció értéke, ami elérte a 12,5 milliárd dollárt. Idén az év első kilenc hónapjában a nehéz világgazdasági körülmények ellenére is 104 ügylet valósult meg és az 53 publikus ügyérték összesen meghaladta a 24,4 milliárd dollárt.

A DLA Piper felmérése szerint a válaszadók csaknem mindegyike (92 százalék) arra számít, hogy a következő 12 hónapban tovább nő a befektetői kedv ebben a szektorban, egyharmaduk pedig jelentős növekedést vár. Ez még az elmúlt öt év viszonylag konzervatív növekedési pályáját alapul véve is 57,4 milliárd dollár értékű összesített tranzakciót eredményezhet a következő öt éves ciklusban.

A globális elektromos jármű piacon tapasztalható figyelemre méltó növekedést a kedvező gazdasági-szabályozási környezet hajtja, amely az EV-töltőállomások, valamint a kapcsolódó technológiák iránti kereslet és beruházások növekedését is eredményezi. „Felmérésünk alapján az iparági szereplők rövid- és középtávon egyértelműen nagymértékű előrelépést várnak az EV-infrastruktúra fejlődése terén. Ehhez több tényező is hozzájárul, köztük a támogató szabályozói környezet, a kormányzati ösztönzők és az ambiciózus világszintű szén-dioxid-csökkentési célok"– értékelte Györfi-Tóth Péter, a DLA Piper Hungary Finanszírozási, Projekt és Restrukturálási csoportjának vezetője.

Globális és európai fejlődési irányok

Az elektromos járművek töltő infrastruktúrájának fejlődése kapcsán a megkérdezettek az Egyesült Államokban és Kínában látják a legnagyobb előrelépést az elmúlt három-öt évre vonatkozóan, előbbit a válaszadók 65 százaléka, míg utóbbit 59 százalék választotta a legaktívabb három ország közé. Jelentős előrelépést érzékelnek továbbá Norvégia (46 százalék), Hollandia (39 százalék) és Svédország (34 százalék) esetében. Az EV-töltő infrastruktúra bevezetésének fő mozgatórugóit vizsgálva a támogató kormányzati politikát és szabályozást nevezték meg a legjelentősebb tényezőkként.

A felmérés szerint a következő 12 hónapban várhatóan Európa vonzza majd a legnagyobb arányban (42 százalék) az EV és a kapcsolódó infrastrukturális beruházásokat, ezt követi Észak-Amerika (35 százalék) és Ázsia (23 százalék). A várakozás kapcsán érdemes figyelembe venni, hogy Európát visszafogott politikai-szabályozási beavatkozás jellemzi, nem úgy, mint például az Egyesült Államokat. Ez a trend azt mutatja, hogy előbbit viszonylag érett piacként tartják számon az EV-k bevezetésére vonatkozó ambiciózus célkitűzések terén.

Kockázatok és kihívások

A felmérés résztvevői úgy vélik, hogy az EV-töltő infrastruktúrába való befektetéssel kapcsolatos elsődleges kockázatok közé tartoznak a töltőállomások üzemeltetési és karbantartási költségeinek volatilitása, a magas kezdeti költségek és a szükséges pénzügyi befektetések. A beruházások legnagyobb akadályaként a töltőberendezések közötti elégtelen szabványosítás és a kompatibilitás hiánya jelent meg.

Az olyan akadályok, mint a kompatibilitási hiányosság és a bevételek előrejelzését segítő korlátozott adatok nagyrészt az ágazat érettségének kezdeti szakaszából fakadnak, azonban a beruházással kapcsolatos rövid távú kockázatokat ellensúlyozhatják a potenciális előnyök” – tette hozzá Györfi-Tóth Péter.

A teljes tanulmány ezen a linken érhető el.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS