Bódi Gábor: A projekt alapú gondolkodásmód híve vagyok

Bódi Gábor: A projekt alapú gondolkodásmód híve vagyok
Szerdahelyi Csaba  |  2022. 05. 16., 13:14

A nemrégiben meghatározott vállalati stratégiát, a T-Systems Magyarország digitális szolgáltatóvá válását tartom szem előtt – mondta az Üzletemnek Bódi Gábor, a T-Systems Magyarország stratégiai igazgatója.

Bódi Gábor szerencsésnek tartja magát, mert az elmúlt húsz évben közvetlen vezetőitől mindig tanult valami újat, inspirálták a szakmai fejlődését. Fontosnak tartja, hogy kollégái önállóan oldják meg a feladatokat, szerinte elengedhetetlen a nyílt és őszinte kommunikáció. Szenvedélye a sport és a mozgás, lelkes foci rajongó. Ha az is érdekli, hogy Gábor miként építi üzleti kapcsolatait, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 405. interjújában.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Ennek ugyan már több éve, de egy fordulópontot tartok fontosnak megnevezni: 15 év kormányzati munka után váltottam, és a piaci szférában folytattam a karrieremet. Vezetői szerepkörben ez nehéz váltás, ami nem mindig szokott jól sikerülni. Kifejezetten örülök, hogy többek között ezt az eredményt vezetőként számos transzformációs projektben hasznosíthattam az elmúlt időszakban.

Milyen távra tervez?

– A projekt alapú gondolkodásmód híve vagyok, így a következő időszakot mindig projektként definiálom. Jelenleg a fókusz a T-Systems céljain van: stratégiai vezetőként a nemrégiben meghatározott vállalati stratégiát tartom szem előtt, a T-Systems Magyarország digitális szolgáltatóvá válását.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Egy olyan digitalizációs projekt megvalósítása, ami azon felül, hogy több millió emberhez elér, segíti őket a digitalizáció előnyeinek tudatosabb megélésben, és kihasználásában. Remélem ez hamarosan megvalósul, hiszen a T-Systems Magyarország már elindult ezen az úton.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Szerencsésnek mondhatom magam, mivel az elmúlt 20 évben olyan közvetlen vezetőim voltak, akiktől egytől-egyig tanultam valami újat. Nem emelnék ki közülük egyet, hiszen mindannyian inspiráltak és mással segítették szakmai fejlődésem.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Fontosnak tartom, és úgy gondolom kollégáim is értékelik, hogy az együttműködés kereteit előre meghatározzuk. Így megvannak a szabályok, a felelősségi körök és a hozzájuk tartozó felhatalmazás, hogy mindenki ezek alapján önállóan tudja végezni a munkáját. Ezeken kívül elengedhetetlennek tartom a nyílt és őszinte kommunikációt a problémák során.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Szívesen kipróbálnám magam olyan szerepkörben, amiben a regionális vagy akár a globális értékek teremtése az elsődleges cél.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– A pandémia után nagyon örülök, hogy újra van lehetőség személyesen is találkozni a partnerekkel, mivel a személyes kapcsolattartásban hiszek. Ezen felül fontos és nagyon jó alap, ha üzleti partnereimmel megtalálom a közös metszetet akár szakmailag, akár gondolkodásmódban.

Mire sajnálja az idejét?

– Elsősorban az olyan megbeszélésekre, ahol a már előre elkészült prezentációkat nézzük végig közösen.

Mivel lehet felbosszantani?

– Amikor a problémáknál nem a megoldásra koncentrálunk és nem teljesen transzparens a beszélgetés.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Szenvedélyem a sport és a mozgás, szívesen vennék részt olyan önkéntes munkában, ami a gyermekek fejlesztését, lehetőségeik gyarapítását támogatja.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Valószínűleg minden szülő ezt mondja, de egy dologra sosem sajnálom a pénzt, ez pedig a gyerekeim oktatása, fejlődésük támogatása.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Foci szurkoló vagyok, így teljes mértékben kikapcsol akár játszom, akár csak nézem. Ezen kívül olyan szabadidős tevékenységnek tartom, amit barátokkal, családdal vagy akár szurkolótársakkal is végezhet az ember, a jó társaság mindig megvan hozzá.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.
2024-03-18 20:10:44
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS