Bizonytalan jövőkép, egyre óvatosabb előrejelzések

Bizonytalan jövőkép, egyre óvatosabb előrejelzések
2025. 04. 28., 09:25

Az év elején még mérsékelt optimizmussal tekintettünk előre, ám az elmúlt időszak friss makrogazdasági statisztikái és vámintézkedései új fényt vetnek az idei várakozásokra – összegezte a „jövőkép” változását Farkas Gábor, a PwC Magyarország cégtársa és Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója.

A PwC negyedévente jelentkező webinárumának legfrissebb epizódjában a szakértők az elmúlt hónapokban közzétett adatokat, eseményekről, illetve azok várható hatását így összegezték.:
– GDP-növekedés: a januári 2,2 százalékos prognózishoz képest már csak 2 százalék körüli értéket várható.
– Ipari termelés: februárban éves szinten 8,7 százalékos volt a visszaesés (főként a villamos berendezések gyártása maradt el, mely kategóriába beletartoznak az akkumulátorok is).
– Beruházások: a gazdaság mindegyik szegmensében – tehát az állami, a vállalati és a privát szektorban is – csökkennek, a lefelé ívelő tendencia 10 negyedéve „töretlen”.
– Vámháború: bár nem rengeti meg a forint-euró árfolyamot – továbbra is 410–420 forintos átlagárfolyammal számolhatunk 2025-re –, de az exportfolyamatok bizonytalansága hatással lehet a munkaerőpiacra és a GDP alakulására.
– Infláció: a januári várakozásokhoz (4,1 százalék) képest inkább a 4,5 százalék és 5 százalék közötti sávban valószínű.

Mi hajthatja akkor a gazdaságot?

A háztartások fogyasztása lehet a növekedés motorja, amit a szolgáltatások iránti kereslet bővülése táplálhat – akár a korábban elhalasztott vásárlások pótlása is erősítheti a fellendülést. (Ami nem lesz egyszerű, hiszen a magyar lakosság 50 százalékánál nem áll rendelkezésre az a jövedelem, ami pl. egy egyhetes nyaralásra elegendő lenne.)

És mi a helyzet a munka világában?

A munkaerőpiacon lazulás figyelhető meg: bár magas a foglalkoztatottság aránya (4 680 000 fő), az utóbbi néhány hónapban volt, hogy 4,5 százalékot is elérte a munkanélküliség. A legfrissebb adatok szerint Magyarországon 215–220 ezer munkanélküli van, míg a betöltetlen állások száma körülbelül 65 ezer.

A képen Kozák Ákos (b) és Farkas Gábor.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-19 20:05:00
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A tavaszi hónapokban Budapesten tovább csökkent a rés a hirdetési és az eladási árak között, ami jól mutatja a lakáspiaci tendenciákat, hiszen közben a községekben továbbra is jelentős az alku lehetősége.
2025-06-19 18:05:00
A balatoni régió ingatlanpiaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül. A Duna House siófoki szakértője szerint a korábban elsősorban szezonális használatra vásárolt ingatlanok manapság teljes értékű második otthonként funkcionálnak, aminek következtében nemcsak az árak stabilizálódtak, de a balatoni szezon is kitolódott. Egész évre.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS