144 javaslattal segíti az MNB a kormány munkáját

2022. 05. 19., 16:52

Magyarország célja, hogy gazdasági fejlettsége 2030-ra elérje az Európai Unió fejlettségének átlagát. Ezen cél eléréséhez kíván hozzájárulni a Magyar Nemzeti Bank Fenntartható egyensúly és felzárkózás című vitairata. A jegybank értékelése szerint feladatunk, hogy egy kétéves program keretében helyreállítsuk a járvány és a háború miatt felborult egyensúlyokat, valamint elindítsuk azokat a reformokat, amelyek Magyarországot egy veszélyekkel teli évtized során a fenntartható felzárkózás pályájára segítik.

  • Magyarország célja, hogy gazdasági fejlettsége 2030-ra elérje az Európai Unió fejlettségének átlagát. Ezen cél eléréséhez kíván hozzájárulni a Magyar Nemzeti Bank Fenntartható egyensúly és felzárkózás című vitairata.

A 2010-es évtized a gazdaságilag legsikeresebb 10 év volt Magyarország elmúlt 100 évében. A 2020-as évek azonban minden szempontból nehezebb, válságoktól terhelt időszaknak ígérkeznek, amelyben csak a legjobb teljesítményt nyújtók érhetnek el sikereket.

Egy kétéves ikerprogramra van szükség az egyensúlyok helyreállításához és a gazdaság fenntartható felzárkózási pályára állításához. Az egyensúly helyreállítását a költségvetéssel kell kezdeni, miközben az extenzív növekedési modell sikereinek megtartása mellett át kell térni az intenzív gazdasági növekedés pályájára.

Fenntartható egyensúly és felzárkózás vitairata 12 területen 144 egyensúlyjavító és a versenyképességet fejlesztő javaslatot fogalmaz meg azzal a céllal, hogy a jegybank törvényi mandátumának megfelelően segítse a Kormány munkáját.

A 2020-as évtizedben tovább kell fejleszteni az elmúlt évtized sikereit eredményező magyar modellt. Magyar modell 2.0-ra van szükség, amely az eredmények megtartása mellett, és azokra építve, minőségi javulást ér el a gazdaság minden területén.

A teljes foglalkoztatás fenntartása mellett a termelékenység javítására és a hazai hozzáadott érték növelésére, a magas beruházási ráta mellett pedig az okosberuházások arányának növelésére van szükség.

A gazdaság minden területén gyorsítani kell a zöld átállást és a digitalizációt, amelynek kihasználásához adatreformra van szükség. A pénzügyi rendszert a stabilitás megőrzése mellett hatékonyabbá és olcsóbbá kell tenni, amelynek útja szintén a digitalizáció és a zöld pénzügyek elterjedése. Meg kell őriznünk a magas megtakarítási rátát, de dinamizálnunk kell az így képződő pénzügyi vagyont. Ehhez többek között új önfinanszírozási programra és tőkekifektetésekre van szükségünk.

Hosszú távon nem lehet engedni abból a célból, hogy Magyarországon megszülessen minden kívánt gyermek. Ezt is támogatja az olyan lakáspolitika, amely évi legalább 30–35 ezer új lakás építését teszi lehetővé. Minden cél csak egységes keretben, az eredmények folyamatos mérésével válik lehetővé. (MNB)

A Fenntartható egyensúly és felzárkózás 144 pontja elérhető itt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS