„Évről évre egyre jobb eredményeket tudunk elérni, egyre jobb sajtokat készítünk, és már külföldön is elkezdtek felfigyelni ránk.”
A portugáliai Viseuban rendezték meg idén a világ legrangosabb sajtversenyét, a World Cheese Awards-t. Ebben az évben 47 országból 4786 sajt vett részt a megmérettetésen, amelyeket 40 ország 240 zsűritagja – köztük sajtszakértők, technológusok, sajtbírák, -kereskedők, gasztronómiai újságírók és szakácsok – értékelt.
A 12 döntős sajt közül az év sajtjának a portugál Quinta do Pomar sajtműhely Queijo de Ovelha Amanteigado sajtját választották, ami egy nyerstejből, növényi oltóval készült lágy juhsajt.
A magyar kisüzemi és kézműves sajtkészítők 2 arany, 9 ezüst és 8 bronz minősítéssel gazdagodtak a megmérettetésen. „Nagyon büszke vagyok az összes magyar sajtkészítő sikereire, látom, ahogy évről évre egyre jobb eredményeket tudunk elérni, egyre jobb sajtokat készítünk, és már külföldön is elkezdtek felfigyelni ránk. Tanuljunk tovább, dolgozzunk keményen és hozzuk el Magyarországra a kézműves sajtok forradalmát – értékelte az elért eredményeket Elek Szabolcs, a Magyar Sajtkészítők Egyesületének elnöke, a Breier Farm sajtmestere.
A 2024-es World Cheese Awards magyar díjazottjai:
ARANY MINŐSÍTÉS:
Breier Farm – Pilisi Sajt 9 hónapos
Caritas Vidékfejlesztés – Gyergyói Kézműves Sajt
EZÜST MINŐSÍTÉS
Csíz Sajtműhely – Baracskai Félkemény Öreg Sajt
Csíz Sajtműhely – Baracskai Szenes
Szarvasi Agrár Zrt. – Cervinus Superiore
Etyeki Kecskesajt Manufaktúra – Etyeki Aggastyán
Etyeki Kecskesajt Manufaktúra – Etyeki Sudár
Alpokalja Sajt – Magyartarka Keménysajt
Pipitér Sajtműhely – Orosházi Tekergő
Szarvasi Agrár Zrt. – Szarvasi Prémium
Breier Farm – Tanya Sajt (9 hó)
BRONZ MINŐSÍTÉS:
Csíz Sajtműhely – Baracskai Félkemény
Etyeki Kecskesajt Manufaktúra – Etyeki Éji Sudár
Etyeki Kecskesajt Manufaktúra – Etyeki Kikelet
Alpokalja Sajt – Jóska bátyám kedvence
Bodor Enikő – Kupac
Paraszt Sajt – Magyartarka Kemény sajt (12 hó)
Breier Farm – Pilisi Sajt (3 hó)
Sárig Attila – Gyimesi Gyógysajt (6 hó)
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.