Tovább csökkent áprilisban a társas vállalkozások száma

2025. 05. 12., 14:20

2025 áprilisában folytatódott a hazai vállalkozói szektor lassú átrendeződése. A társas vállalkozások száma tovább csökkent, miközben az egyéni vállalkozások gyors ütemben bővülnek, főként a szolgáltatási szektorban. A megszűnések és az új alapítások száma mérsékeltebb, a piac inkább kivár, mint kockáztat – írják az OPTEN szakértői.

Tovább csökken a társas vállalkozások száma

A hazai vállalkozói körkép áprilisban sem mutatott fellendülést, az OPTEN adatai szerint a társas vállalkozások száma már zsinórban tizenkilenc hónapja csökken. Nem meglepő a tendencia, hiszen a KSH idei első negyedéves GDP adatai is stagnálást, kisebb mértékű csökkenést mutatnak, azaz a gazdasági környezet nem a cégalapítási kedvet erősíti. Az aktív társas cégek száma még meghaladja az ötszázezret, de ha az ütem nem változik, akár májusban, de júniusra félmillió alá csúszhat. Áprilisban kevesebb mint 1000-rel, év eleje óta pedig több mint 4000-rel csökkent a számuk, elsősorban a kereskedelem és az építőipar területén.

Formaváltás vagy új belépők?

Ezzel párhuzamosan átrendeződés látszik a vállalkozási formák között, míg a társas vállalkozások száma csökken, az egyéni vállalkozók köre dinamikusan bővül. Március végéig közel 12 500 új egyéni vállalkozás jelent meg, főként a szolgáltatási szektorban. A választás mögött sokszor nem egyszerű „átváltás” áll a társas formából, inkább új szereplők jelennek meg a piacon. Az egyéni vállalkozás olcsóbb fenntarthatóságot és egyszerűbb adminisztrációt kínál, ami a jelenlegi költségérzékeny gazdasági környezetben komoly előnyt jelent, még akkor is, ha ez nagyobb személyes felelősségvállalással jár.

A trend mögött meghúzódik a gazdasági szereplők alkalmazkodása is, a szolgáltatások területén sokkal könnyebb belépni kisebb tőkével, míg az ipari és beruházásigényes szektorok továbbra is inkább a társas vállalkozási formát igénylik. Érdekes megfigyelés, hogy például a kereskedelemben és az építőiparban az egyéni vállalkozók számának növekedése közel lekövette a társas vállalkozások csökkenését, ami részben közvetlen átstrukturálódásra is utalhat.

Takaréklángon égő vállalkozói dinamika

Az új társas vállalkozások alapítása áprilisban bőven 2000 alatt maradt, alig meghaladva az 1,7 ezret, ami 13 százalékot meghaladó csökkenést jelent márciushoz képest, és továbbra is elmarad a tavalyi év hasonló időszakától. A visszaesés leginkább a kereskedelmi és szakmai, műszaki szektorokat érinti, amelyekre jellemző a projektalapú működés, és érzékenyebbek a piaci kilátások változására.

A megszűnések száma szintén csökkenő tendenciát mutat, áprilisban nem érte el a 2,7 ezret, ami 8 százalék körüli visszaesés az előző év azonos időszakához képest. Ez azonban nem feltétlenül stabilizációra utal, sok esetben elhúzódó leépülések, vagy nem rendezett megszűnések állnak a háttérben, amiben az építőipar most is az élen járt.

Az új cégbírósági eljárások száma áprilisban enyhén csökkent, azonban az év eleje óta összesen több mint 15 ezer indult. Az eljárások harmada végelszámolással zárul, míg a többiek gyakran rendezetlen pénzügyi helyzettel, tartozásokkal lépnek ki a piacról. A legkockázatosabb szektor továbbra is az építőipar, míg a legstabilabbnak az oktatás tekinthető, utóbbinál a megszűnések többsége szabályosan zajlik.

„Összességében az áprilisi adatok egy fokozatos, de határozott szerkezeti átalakulást jeleznek a hazai vállalkozói szférában. A gazdasági szereplők egyre tudatosabban alkalmazkodnak a működési költségekhez, a finanszírozási kihívásokhoz és a bizonytalan gazdasági környezethez. A kérdés, hogy 2025 második negyedéve meghozza-e a fordulatot, vagy egy tartósabb struktúraváltás előtt állunk” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Opten – CFI

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) áprilisi értéke országosan 11,55 százalék volt. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Fejér, Bács-Kiskun és Zala vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 16., 09:20
A money.hu friss összesítése szerint több pénzintézet is kínál olyan gyerekszámla-csomagokat, amelyeknél nemcsak a számlavezetés és a bankkártya lehet ingyenes, hanem akár több tízezer forint jóváírást is kaphatnak az új ügyfelek.
2025-06-13 12:05:00
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS