Tippek egyetemre felvételizőknek

2021. 02. 03., 19:30

Február 15-ig kell beadni a jelentkezéseket azoknak, akik főiskolán, vagy egyetemen akarják folytatni tanulmányaikat. A jelenlegi gimnazisták között azonban valószínűleg akadnak olyanok, akik még nem tudták eldönteni, hol folytassák. Lehet, hogy van már elképzelésük, de nem tudják, milyen szempontok alapján véglegesítsék a jelentkezésüket. Ráadásul a koronavírus-járvány is felborította a mindennapokat, így nagyon nehéz minden kérdésre megtalálni a megnyugtató választ. Christián László r. ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatási rektorhelyettese az alábbi szempontok mérlegelésével segít a hezitálóknak.

Szív és ész

A legtöbb diáknak nincs még 18 évesen kidolgozott életpályája. A fiatalok általában a szívükre, a szüleik pedig az eszükre hallgatnak. Szakértők szerint érdemes az „álmokat” támogatni és megjelölni az első helyen, de kell lennie további terveknek is. Fontos, hogy milyen hivatás felé indulnak el a továbbtanulás előtt állók, hiszen az, hogy milyen munkát végeznek, meghatározza jóllétüket, és kihatással van arra is, milyen elégedettséggel tekintenek majd magukra és az életükre.

Kedvenc tantárgyakhoz szakot találni

Annak, aki kicsi kora óta tudja, hogy rendőr vagy katona szeretne lenni, vagy a családi hagyományokat folytatója, könnyű dolga van: az életre szóló hivatásra már középiskolás korától célzottan tud készülni. Aki nem ilyen tudatos, annak ahhoz, hogy hasznos és egyben élvezetes legyen a diplomaszerzés, fontos, hogy azt a tantárgyat tanulja majd emelt óraszámban, amelyek mostani kedvenc tantárgyaihoz is közel áll. A szakok pontos követelményeiről egyszerű tájékozódni, amelyre egyre rugalmasabb formában akár a felsőoktatási intézmények weboldalain keresztül is van lehetőség.

Felmérni a külföldi lehetőségeket

Mindenképpen javasoljuk, hogy a magyar egyetemi képzés ideje alatt fél-egy évre próbáljanak ki a hallgatók egy külföldi egyetemet is – mondta Christián László. Az NKE oktatási rektorhelyettese szerint a felsőoktatási intézmények az egyetemi képzéseken kívül is igyekeznek tanulóik számára minél több olyan lehetőséget teremteni, ami a fejlődésüket és kényelmüket szolgálja, oly módon, hogy ez ne jelentsen nagy anyagi terhet a jelentkezőknek és családjaiknak.

A diploma, mint befektetés

Ugyan szaktól és intézménytől is függ, de általánosságban elmondható, megéri diplomát szerezni. A felsőfokú végzettségűek körében magasabb a fizetés, mint egy érettségivel. Egy tavaly készített rangsor alapján a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen végzettek számíthatnak az egyik legjobb fizetésre.

A 25 legjobban fizető szakmára vonatkozó összevetés alapján a katonai vezető szak végzett az első helyen, 530 ezer forintos havi bruttó átlagjövedelemmel, a mesterdiplomával elhelyezkedő katonai vezetők ennél is magasabb fizetésre, akár bruttó 638 ezer forintra is számíthatnak.

Az is jó ütőkártya lehet a továbbtanulni szándékozók kezében, ha az érdeklődési körük átfedésben áll egy-egy hiányszakmával. Olyan karrierlehetőségek is nyitva állnak, amellyel a közszolgálatban és a magánszférában egyaránt jól lehet érvényesülni frissdiplomásként is.

Pénzkeresés és spórolás az egyetemi évek alatt

Szűkösebb anyagi lehetőségek esetén sem kell feladni az álmokat, mert számos lehetőség áll nyitva a továbbtanulni szándékozók előtt. Van olyan egyetem, ahol ingyenes kollégiumi elhelyezésre, valamint kedvezményes étkezésre is van lehetőség, ezzel megspórolva az egyetemi élet két legköltségesebb tételét. Emellett bizonyos felsőoktatási intézményekben ingyenes nyelvvizsgázási lehetőség is adott a diákok számára, illetve olyan rugalmasan szervezik a nappali tagozatos képzést, hogy ezzel lehetővé teszik a munkavégzést is azoknak a hallgatóknak, akik bírják a kettős terhelést. További lehetőségként az ösztöndíjak is segítenek a talpon maradásban.

A diáknak a legjobb bevételi forrása is lehet, ha jól tanul, mert egyes egyetemeken az ösztöndíjakból akár egy fizetés is kijöhet havonta. Az egyenruhás életpálya választása esetén például a rendvédelmi és honvédelmi karokon a beiratkozáskor ösztöndíjszerződést kötnek a tisztjelöltekkel, amelyben támogatják a tisztjelölt tanulmányait és annak befejezését követően hivatásos állományba veszik a friss diplomást.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 21., 16:10
„Nem, éppen ellenkezőleg. A piaci tapasztalatok azt mutatják, hogy a vendégmunkások alkalmazásával több beruházás valósul meg és ezzel több (és jobb) munkahely jön létre a magyar munkavállalók számára! Ha viszont adminisztratív korlátozó intézkedésekkel tovább szűkül a vendégmunkások alkalmazásának a lehetősége, akkor magyar munkahelyek tömege veszhet el!” – A VOSZ szakértőinek cikke.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.
2025-01-23 18:15:00
Az utasbiztosítások negyedét kötik kimondottan síelésre, a november óta megkötött utasbiztosítások átlagos díja pedig közel 11 ezer forint volt. A legtöbben autóval mennek valamelyik síparadicsomba, az országok listáját pedig utcahosszal vezeti Ausztria – derült ki a Netrisk saját adataiból.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.