Szabados Richárd: kigazdálkodható a 40 százalékos minimálbér-emelés

2025. 01. 28., 16:10

A hazai kkv-k nagy problémája a forráshiány mellett a gyengülő kereslet – mondta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkárának a Világpolitika és Közgazdaságtan folyóiratnak adott interjúban.

Nem új vállalkozásokra van szükség

Az államtitkár szerint hangsúlyosan nem új vállalkozásokra van szükség. Jelenleg a közel 1 millió hazai vállalkozásból nagyjából 260 ezer cég járul hozzá érdemben a magyar gazdasági teljesítményhez, az ő számukat és hatásukat szeretné javítani a kormányzat.

A 260 ezernek csupán tíz százaléka exportképes Szabados szerint, de ebből a 26 ezer vállalkozásból mindössze 15 ezer van hazai tulajdonban. Az államtitkár ezt a szűk csoportot szeretné megerősíteni és támogatni, hogy a perspektívát jelentő nemzetközi piacokon is értékesíteni tudják termékeiket/szolgáltatásaikat. Szlovéniában vagy Ausztriában arányaiban háromszor több az exportképes vállalkozás, a magyar KKV szektornak ezen a téren lenne szüksége komolyabb fejlődés, fejlesztésre.

A célokat a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek 5-ről 3,5 százalékra csökkentésével, az „1+1" KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Programmal, illetve az exportőr vállalatok és beszállítóik számára meghirdetett EXIM hitel és tőkeprogrammal szeretné biztosítani a kormányzat.

A Draghi-jelentés tanulságaival dolgoznak

A novemberi budapesti uniós csúcstalálkozón a magyar javaslatra elfogadott „Budapesti Deklaráció” az európai gazdaság versenyképességét több intézkedéssel emelné, ezeket a Draghi és Letta fémjelezte jelentések alapján fogadta el a magyar uniós elnökség. Főbb pontjai, melyeket a magyar kormányzat is a sajátjainak érez a következők:
Egyszerűsítési forradalom, az adminisztrációs terhek radikális csökkentésével.
A magas energiaárak mérséklését célzó intézkedések megvalósítása.
Valódi európai iparpolitika megfogalmazása.
2030-ra az európai GDP 3 százalékát kutatás-fejlesztésre fordítsa – 2022-ben az EU K+F-re GDP-arányosan csak 2,3 százalékot költött, míg az USA 3,6-ot, Kína 2,6-ot.
A következő öt évben minden új jogalkotási javaslathoz kell készíteni egy versenyképességi tesztet.

A 40 százalékos minimálbéremelkedés nem kigazdálkodhatatlan

Szabados Richárd szerint a hazai kkv-k nagy problémája a forráshiány mellett a gyengülő kereslet. Erre a problémára reálbéremelkedéssel válaszolna a gazdasági kormányzat: 2028-ra, magyarán három éven belül, az 1 milliós átlagbér és az 1.000 eurós minimálbér elérése a cél.

„A történelmi, 40 százalékos minimálbér emelkedést elérő, hároméves bérmegállapodás nem rak kigazdálkodhatatlan terhet a kkv-kra. – mondta el az államtitkár. – 2025-ben 9 százalékkal nő a minimálbér, és 7 százalékkal a garantált bérminimum. Ez azt is jelenti, hogy az alacsony szinten tartott inflációnak köszönhetően tovább folytatódik a reálbérek növekedése, ami növeli a fogyasztást, a belső keresletet.”

Szabados szerint a Demján Sándor program segítségével, a reálkereslet megnövekedésével, valamint a bürokratikus és digitális akadályok megugrásával javulni fog magyar kkv-k teljesítménye mind idehaza, mind az exportpiacokon. A program hatását folyamatosan monitorozza a gazdasági kormányzat, hogyha beavatkozásra lenne szükség, akkor azt időben és kellő hatékonysággal tudják meglépni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-21 19:10:00
Az Agroinform.hu legfrissebb felmérése szerint a legtöbben továbbra is elsősorban rekreációs tevékenységként tekintenek a kiskert gondozására, azonban a zöldség- és gyümölcsárak újbóli emelkedése miatt a hobbikertészek 70 százaléka számára anyagilag is fontos szerepe van a saját célra történő termelésnek.
2025-03-21 17:10:00
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején végzett munkaerőpiaci kutatásából.
2025-03-21 14:15:00
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus célja egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtése, ami támogatja a vállalatok növekedését, innovációját és a munkahelyteremtést. Hatálybalépését követően a javaslatcsomag intézkedései jelentősen növelhetik az uniós cégek versenyképességét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS