Rekordszámú egyéni vállalkozás indult Magyarországon 2021-ben

2022. 02. 01., 18:17

Töretlen az egyéni vállalkozási forma népszerűsége Magyarországon, 2021-ben több mint 85 ezer egyéni vállalkozás indult, és ezzel már a 600 ezret közelíti meg a vállalkozási formát választók száma – írják az Opten szakértői.

A társas vállalkozások számánál is gyorsabban emelkedik Magyarországon az egyéni vállalkozások száma. Csak 2021-ben 85 ezer új vállalkozó választotta ezt a vállalkozási formát, melynek következtében 2021 év végére 587 ezerre emelkedett az egyéni vállalkozások száma, és a trend további növekedést valószínűsít. Az egyéni vállalkozók száma 2019 óta magasabb, mint a társas vállalkozásoké, de a különbség 2021 során tovább növekedett, hiszen a cégszám növekedése ellenére is „csak” 530 ezer társas vállalkozás van jelenleg hazánkban.

Bár szigorodtak a KATA-sabályok…

Érdekes módon az egyéni vállalkozók számának növekedése 2021-ben meghaladta a 2020-as növekedést is, annak ellenére, hogy 2021-ben sokat szigorodtak a KATA szabályok a kapcsolt vállalkozások közötti kifizetések, az egy kifizetőtől érkező 3 millió forint feletti megbízások, valamint a külföldi kifizetőtől érkező bevételek adminisztrációja és elszámolása terén. A növekedés oka, hogy az egyéni vállalkozókhoz választható adózási formák – elsődlegesen a KATA – sok esetben még mindig kedvezőbbek, mint a társas vállalkozások esetében.

Az egyéni vállalkozások népszerűségéhez az is hozzájárul, hogy viszonylag könnyű szüneteltetni a tevékenységet hosszabb-rövidebb időszakokra. Az egyéni vállalkozói tömeg nagy részét ugyanakkor nem a szüneteltetett tevékenységű vállalkozók adják. Jelenleg mintegy 91 ezer egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét, míg a koronavírus első hulláma alatt közel 110 ezer volt a szüneteltetők száma.

Árnyoldalai is vannak az egyéni vállalkozói létnek

Az egyéni vállalkozások elemzésekor ugyanakkor fontos hangsúlyozni azt is, hogy a gazdaság számára hosszú távon milyen hatással lesz a növekvő egyéni vállalkozási tömeg. Rövid távon kétségtelen, hogy gazdaságélénkítő hatása lehet a laza adó-szabályozásnak, ugyanakkor az egyéni vállalkozói létnek vannak árnyoldalai is, különösen ilyen nagy tömegben. Egyrészt az egyéni vállalkozók alacsony adminisztrációs kötelezettségei alacsonyabb transzparencia szinttel járnak együtt, ami a szürke gazdaság és a jogi kiskapukkal történő visszaélések irányába mutathat. Másrészt pedig vélhetően sokan – a 2021-es szigorodó szabályozás ellenére – nem a társas vállalkozási forma, hanem az alkalmazotti jogviszony helyett választják ezt a formát, színlelt szerződésekkel megtámogatva. Az így „foglalkoztatott” alkalmazottak pedig hosszú távon kiszolgáltatottabbak lehetnek munkaadójuk felé, a várható nyugdíjuk értéke pedig szintén sokkal alacsonyabb lesz. Ezeknek a hatásoknak a nagyságrendjét nehéz felmérni, ugyanakkor az ilyen mértékben növekvő egyéni vállalkozási szám növeli az ebbe az irányba mutató kockázatokat.

Régió, iparágak

Regionális kitekintésben Budapesten és Pest megyében a legmagasabb az egyéni vállalkozók száma, és ezeken a területeken a legerősebb a növekedés is. Tolna, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Heves megyében volt a legalacsonyabb a növekedés, de az egyéni vállalkozók száma összességében azért még ezeken a területeken is növekedett.

Az iparágakat vizsgálva már jóval nagyobb a szórás, mint a regionális bontásban. A logisztika területén például több mint 20 százalékos volt ez egyéni vállalkozók számának bővülése egy év alatt, de az építőiparban is 13 százalék feletti a növekedés. Ezzel szemben – a nagyobb egyéni vállalkozói bázissal rendelkező ágazatok közül – a pénzügy, illetve a mezőgazdaság területén 5 százalék feletti csökkenés volt tapasztalható.

Prognózis

2021 decemberében ugyan valamelyest csökkent az egyéni vállalkozók száma országos szinten, de ez csak a szokásos év végi szezonalitási hatásnak köszönhető. Várhatóan 2022-ben tovább fog növekedni a hazai egyéni vállalkozói bázis, és a trend vélhetően jelentősen nem is fog változni, amíg a szabályozási keretek nem változnak. Hosszú távon azonban semmiképp nem marad fenn az ilyen arányú növekedés, hiszen a társas vállalkozásokkal ellentétben egy személy nem hozhat létre egynél több egyéni vállalkozást, így az egyéni vállalkozások számának van egy természetes maximuma. Természetesen attól még messze vagyunk, hogy minden magánszemély egyben egyéni vállalkozó is legyen Magyarországon, de az egyéni vállalkozók számának ilyen mértékű növekedésével a vállalkozni képes és hajlandó potenciális egyéni vállalkozók száma folyamatosan csökken.

További részletek, adatok az Opten közleményében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 10:10:00
2024 februárjában a turisztikai szálláshelyeken (kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyeken) 883 ezer vendég 2,2 millió vendégéjszakát töltött el; a vendégek száma 23, a vendégéjszakáké 19 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS