Nőket hív programozni nyitási ösztöndíjával a Wild Code School

2019. 11. 22., 11:00

A nemzetközi programozó iskola budapesti startolásának alkalmából öt női jelentkezőnek térítésmentes képzést kínál januárban induló webfejlesztő kurzusára. Az iskola nemzetközi szinten több, mint 200 ezer eurót szán női ösztöndíjak biztosítására. A kezdeményezés hazai partnerei a SHE.HU női magazin és az Egyenlítő Alapítvány, célja pedig, hogy több nőt vonzanak a jellemzően férfiak dominálta iparágba.

A Wild Code School egy innovatív európai campus hálózat, amely angol nyelvű, a hagyományostól eltérő on-the-job webfejlesztő képzést kínál immár Budapesten is. Az új campus indulásának alkalmából női jelentkezőknek kínálnak ösztöndíjat, azaz teljes térítésmentességet a bruttó 1,3 milliós tandíjra. Az ösztöndíjban öt hölgy részesül a 15 fős induló osztályból.

Az IT világát jelen pillanatban a férfiak dominálják, de ez nem jelenti azt, hogy a nők ne lennének tehetségesek e területen. Az informatika kiváló karriert kínál mindkét nemnek, mégis egyelőre kevés hölgy választja ezt a területet. Egyrészt még mindig él az a tévhit, hogy a technológiai ágazatok inkább férfiaknak valók, másrészt a női IT-s példaképek és karrier-modellek hiánya is hozzájárul a nemek nem megfelelő arányához az iparágban.

„Fontos, hogy változtassunk ezen a hozzáálláson, és lebontsuk a társadalmilag elfogadott sztereotípiákat” – mondja Anna Stepanoff, a Wild Code School alapítója.

„A programozás, azaz a strukturált gondolkodás mindkét nem számára azonos módon elsajátítható elméleti eszközkészlet. Azt szeretnénk, ha egyre több nő ismerné ezt fel, valamint azt, hogy az informatika izgalmas karriert kínál, és számukra is érdekes lehet az pálya” – teszi hozzá. A jövő munkahelyein nagyon sok technológiailag képzett emberre lesz szükség. Ha a nők kimaradnak ebből az iparágból, ha nem foglalkoznak a technológiával, akkor jövőjüket befolyásolhatják negatívan.

A nők általában nyitottabbak, máshogy közelítenek egy-egy problémához, másképp kommunikálnak, és ez nagyon jót tesz a vállalati kultúrának. Ennek ellenére jellemző, hogy a hölgyek önbizalomhiánnyal küzdenek.

„Oktatóink toborzásakor sokszor tapasztaltuk, hogy pályakezdő, kevés tapasztalattal rendelkező férfiak bátran vállalták volna a tanítást, míg Phd végzettségű, gyakorló informatikus hölgyek például nem érezték készen magukat az oktatásra” – meséli élményeit Anna Stepanoff.

Ezért is fontos, hogy a Wild Code Schoolban a diákok – nemre, előképzettségre és életkorra való tekintet nélkül - valós ügyfeleknek is dolgoznak, így a technikai tudás mellett a csapatmunkára való képességüket, tárgyaló- és kommunikációs készségüket is fejlesztik, valamint a későbbi elhelyezkedéshez fontos projekt portfóliót építenek ki.

„A Google-nál eltöltött éveim alatt módomban volt látni, milyen fontos, hogy a tech szektor termékeit ne csak férfiak formálják. Ez az egyik legizgalmasabb szakma, a nők, a lányok viszont tipikusan tévesen azt hiszik, hogy nem érdekes. Pedig ma és jövőben már csak a számítástechnika segítségével lehet igazán klassz dolgokat alkotni, és ami nem elhanyagolható: jól megélni” – mondja Heal Edina, az Egyenlítő Alapítvány alapítója.

A kezdeményezés másik partnere, a SHE.HU a nők edukációját tartja fontosnak, és minden téren támogatja betörésüket olyan területekre, ahol eddig inkább a férfiaké volt a terep.

Az ösztöndíj egyetlen feltétele az online teszt és a személyes interjú sikeres teljesítése, életkori, előképzettségbeli megkötés nincs. Az első öt hölgy, aki teljesíti a felvételit, részesül az ösztöndíjban. Az informatikában nagy a verseny, de rengeteg lehetőséget kínál a nők számára – a Wild Code School, a SHE.HU és az Egyenlítő Alapítvány kezdeményezése erre szeretné felhívni a figyelmet.

A Wild Code School nemzetközi szinten többi európai campusán összesen 230 ezer eurót, azaz közel 80 millió forintot fordít női ösztöndíjak biztosítására.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS