MNB: négy tőzsdei vállalat nem tájékoztatta megfelelően a befektetőket

2023. 06. 19., 11:13

Az OTT-ONE Nyrt. és a Set Group Nyrt. továbbra sem adta le pénzügyi jelentését, a SunDell Estate Nyrt. és a Wingholding Zrt. tavalyi beszámolója pedig nem volt szabályszerű – állapította meg a Magyar Nemzeti Bank.

A SET GROUP Nyrt. (SET GROUP) és az OTT-ONE Nyrt. (OTT-ONE) a 2023. április 30-i határidőig nem tették közzé a 2022. pénzügyi évről készített éves jelentéseiket, amivel megsértették a tőkepiaci törvény rendszeres tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó szabályát. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ezért figyelmeztette a két kibocsátót, hogy mindenkor teljeskörűen, határidőben és a jogszabálynak megfelelve tegyenek eleget a rendszeres tájékoztatási kötelezettségüknek, egyúttal felszólította őket arra, hogy pótolják mulasztásukat. A felügyelet a jogsértések miatt a két kibocsátót 7-7 millió forint felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte.

E két tőzsdei szereplő nem először sértette meg a rendszeres közzétételi kötelezettségét. Az OTT-ONE kapcsán az MNB ugyanilyen okból már 2021. május 17-én2021. november 29-én2022. augusztus 5-én, illetve 2022. november 4-én kelt határozataiban is megállapította e jogsértést és több esetben bírságot szabott ki. A SET GROUP esetében a felügyelet ugyanezt a 2022. május 2-i2022. december 7-i2023. február 15-i, illetve a 2023. március 30-i határozataiban állapította meg, szintén többször pénzbüntetést is kiróva.

Az OTT-ONE – amelynek részvénykereskedése 2021. április 16. óta fel van függesztve a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) – emellett a 2019. és 2020. évekről sem rendelkezik auditált éves beszámolóval. A kibocsátó a 2023. március 16-i közzétételében arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy gondoskodik a beszámolók elfogadása érdekében a közgyűlés összehívásáról legkésőbb augusztus 31-ig, a szintén hiányzó 2022. I. féléves jelentését pedig idén július 20-ig publikálja. A SET GROUP-nak – amelynek részvényével tavaly május 3. óta nem lehet kereskedni a felügyeleti felfüggesztés miatt – a 2019-es, a 2020-as, illetve a 2021-es auditált éves beszámolója, illetve a tavalyi I. féléves jelentése is hiányzik, s jelenleg nem rendelkezik megválasztott könyvvizsgálóval sem.

A SunDell Estate Nyrt. (SunDell) és a WINGHOLDING Zrt. (Wingholding) esetében az MNB a folyamatos kibocsátói felügyelése keretében beszerzett adatok alapján megállapította, hogy a Pénzügyminisztérium Számviteli és Közfelügyeleti Főosztálya a két kibocsátó ugyanazon könyvvizsgálójával szemben minőségellenőrzési eljárást folytatott le. Ez az érintett könyvvizsgáló minősítését illetően szabálytalanságot állapított meg, amely alapján az – mivel nem rendelkezett a vonatkozó jogszabályok által kötelezően előírt valamennyi minősítéssel – nem készíthette volna el a jogszabályokban előírt könyvvizsgálói jelentéseket.

A SunDell és a Wingholding esetében tehát közzétették a kibocsátói éves jelentéseket, azonban a könyvvizsgálói jelentések kapcsán utólag megállapított probléma miatt azok nem felelnek meg a vonatkozó jogszabályi követelményeknek. A nyilvánosságra hozott információk megbízhatóságát a független auditorok által elvégzett könyvvizsgálat is növeli. Éppen ezért a tőzsdei kibocsátók éves jelentésének a vonatkozó jogszabályok szerint része a független könyvvizsgálói jelentés is.

A jogsértések miatt ezért az MNB – a kibocsátókra vonatkozó felügyeleti határozatokban figyelmeztetés, rendkívüli adatszolgáltatás előírása, illetve a hiányosság pótlására való felszólítás mellett – mától felfüggesztette a SunDell részvényekkel és a Wingholding kötvényekkel való kereskedési lehetőséget a BÉT – a tájékoztatási kötelezettség teljesítésével összefüggésben az MNB által felügyelt – szabályozott piacán. A moratórium az éves jelentések szabályszerű közzétételéig, továbbá az ezen időpontig esetlegesen keletkező valamennyi tájékoztatási kötelezettség kibocsátók általi maradéktalan teljesítéséig marad érvényben.

A tőzsdei kibocsátóknak – amelyekre a nyilvános működés okán más gazdasági társaságokhoz képest szigorúbb tájékoztatási kötelezettségek vonatkoznak – a jogszabályok alapján az üzleti évüket követő négy hónapon belül kell közzétenniük éves jelentésüket. Ennek hiányát, illetve nem megfelelő tartalommal való teljesítését az MNB a kibocsátók rendszeres tájékoztatási kötelezettsége jelentős megsértésének tekinti. A felügyelet ezért ilyen esetekben a figyelmeztetés és felszólítás intézkedések mellett indokolt esetben bírságot, sőt szükség esetén egyéb intézkedést is alkalmaz, mint tette ezt korábban is.

A folyamatos felügyelet során az MNB elsődleges célja a nyilvános értékpapír-kibocsátók működése átláthatóságának és gondos joggyakorlásának biztosítása. Ennek kapcsán kiemelt jelentősége van az információ minden érintett számára való azonnali és teljes körű elérhetőségének is. Ennek erősítésére az MNB – immár második alkalommal – honlapján közzétette a kibocsátók beszámolóihoz kapcsolódó könyvvizsgálói véleményeket. (MNB)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 12. 05., 10:10
Nálunk nem csupán a szavak szintjén érvényes az, hogy egy hajóban evezünk, hanem tényleg közösen, csapatként jutunk át egyik partról a másikra – mondta az Üzletemnek Csuhay Attila, az ingatlanprojektek menedzselésével foglalkozó GPM Kft. ügyvezető igazgatója.
2023-12-07 16:10:00
Az uniós tagállamok állandó képviselői megállapodtak egy olyan új jogszabályra vonatkozó tanácsi megbízásról, amely uniós szinten megkönnyíti az egészségügyi adatok cseréjét és az azokhoz való hozzáférést.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS