MLBKT: javult, de továbbra is pesszimizmust jelez a BMI

2020. 07. 01., 14:30

Nagyot javult, de továbbra is pesszimizmust jelez a beszerzésimenedzser-index (BMI), amelynek szezonálisan kiigazított júniusi értéke 47,0 százalékra emelkedett az előző havi 40,7 százalékról. A BMI üteme tehát továbbra is a növekedést a visszaesésétől elválasztó 50,0 pont alatt maradt, még mindig szűkülést mutat.

A válaszadók az előző hónaphoz képest továbbra is kedvezőtlen folyamatokról számoltak be, bár a korábbiaknál lényegesen enyhébb mértékben – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A felmérésben vizsgált részindexek májushoz képest emelkedtek, amelynek mértéke hat esetben érte el az 5 százalékpontot.

A korábbi években is átlag alatti hónap volt a június, az eddigi legalacsonyabb júniusi értéket, 47,2 pontot 2009-ben mérte az MLBKT a pénzügyi válság következtében.

A foglalkoztatottsági index értéke hetedik alkalommal maradt 50,0 pont alatt. A termelési mennyiség indexe májusi értékéhez képest nőtt, de 50,0 pont alatt maradt, amivel  negyedik alkalommal jelzi a termelt mennyiség csökkenését az előző hónappal összevetve. 1995 óta egyszer volt alacsonyabb az index értéke júniusban.

A tájékoztatás szerint a rendelések indexe enyhébben emelkedett, de 50,0 pont alatt maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya alacsonyabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag alattinak tekinthető 1995 óta, eddig egyszer mértünk alacsonyabb júniusi értéket.

A júniusi szállítási átfutási idő hosszabb lett májushoz képest, de az ütem mérséklődött. Az index értéke az elmúlt egy évben majdnem végig 50,0 pont alatt volt. A korábbi júniusi értékeket nézve az idei a hatodik legalacsonyabb.

A vásárolt készletek indexe harminchét havi bővülés után ötödik alkalommal szűkül, enyhébb ütemben. Az idei júniusi indexérték az elmúlt éveket tekintve átlag alatti, és a negyedik legkisebb júniusi 1996, 1998 és 2009 után.

A beszerzési mennyiség indexe enyhén nőtt májushoz képest, de 50,0 pont alatt maradt ötödik alkalommal negyvenkilenc hónap bővülés után, és a szűkülés üteme még erősebb. A mostani érték alulmúlja az elmúlt három év átlagát, és a második legalacsonyabb júniusi adat.

A beszerzési árak esetében az index értéke magasabb lett, és 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően ötvenedik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a kilencedik legkisebb júniusi.

A késztermékkészletek szintje júniusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, de üteme nagyon enyhe. A korábbi júniusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a tizenkettedik legnagyobb 1995 óta.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt májushoz képest, de továbbra is 50,0 pont alatt maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index öt hónapja jelezte az import mennyiségének növekedését egyhavi szűkülést követően, ennek lett most vége negyedik hónapja. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamat zajlott le, értéke nőtt az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont alatt maradva jelzi az export mennyiségének szűkülését negyedik hónapja. Az elmúlt öt év 2014 december, 2015 július és 2019 október kivételével növekedést hozott.

Ebben a hónapban akkumulátorok, elektronikai alkatrészek, elemek, integrált áramkörök és kondenzátorok kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt csőből, egészségügyi termékekből, egyszer használatos kesztyűből, kínai alapanyagokból, maszkból, pigmentből és porlasztóból, jelentősebb árcsökkenésről acéllemez, csirke, kvarchomok, műbelek és sertés esetében számoltak be a válaszadók – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS