Minden tízedik nagyvállalat leépítéssel számol a következő 12 hónapban

2025. 03. 18., 15:15

A K&H nagyvállalati növekedési index 2024. IV. negyedévi adatai alapján a nagyvállalatok közel 80 százaléka úgy számol, hogy meg tudja tartani dolgozóit a következő 12 hónapban, minden tízedik vállalatnál csökkenő létszámmal terveznek. A 10 milliárd forintos árbevételt meghaladó cégeknél a legpesszimistábbak, körükben a 15 százalékpontot is eléri a leépítéssel kalkulálók aránya.

Folytatódik az egy éve tartó csökkenő tendencia a nagyvállalatok foglalkoztatást érintő várakozásait illetően. A nagyvállalatok gazdasági helyzetét és várakozásait bemutató K&H nagyvállalati növekedési index 2024. utolsó negyedévének kutatási adatai alapján minden tízedik nagyvállalati cégvezető leépítésekre számít a következő 12 hónapban. Ugyanakkor a döntő többség a munkavállalók megtartására igyekszik berendezkedni, közel 80 százalékuk úgy számol, hogy meg tudja tartani alkalmazottjait. Cégméret szerint vizsgálva a helyzetet a legnagyobb, 10 milliárd forintot meghaladó árbevétellel bíró cégek vezetői a legpesszimistábbak, az ő esetükben a 15 százalékot is eléri a csökkenéssel számolók aránya, miközben a növekedést váróké csupán 5 százalékra tehető. A 4 és 10 milliárd forint közötti árbevételű cégek a leginkább kiegyensúlyozottak humánerőforrás szempontjából – körükben a dolgozók megtartásával számolók aránya 87 százalékos, 10-re tehető a bővülést tervezőké és csupán 3 százalékra a leépítést tervezőké. A 2-4 milliárdos bevételi sávban vannak a legkevésbé pesszimista vezetők, közel hatoduk számol növekedéssel, és csak minden tízedik vezető tervez leépítést.

„Az elmúlt időszakban tapasztalható gazdasági változások – a megugró infláció, a turbulensen változó világpolitikai helyzet megtorpanásra készteti a nagyvállalatokat. A legtöbben igyekeznek a munkavállalóik megtartására koncentrálni, hogy veszteségek nélkül tudják átvészelni ezt az időszakot. A kutatási adatokból ugyanakkor látszik, hogy nem mindenki tudja ezt kigazdálkodni és megint lesznek, akik rákényszerülnek a létszám csökkentésére” – mondta el az eredmények kapcsán Bodor Tibor, a K&H Vállalati divízió vezetője.

Ritka jelenség, hogy a foglalkoztatás várható változásának létszám alapján súlyozott átlaga a negatív tartományba süllyedt. Ilyesmit utoljára 2022. utolsó negyedévében mutatott az index, azt megelőzően pedig 2020. év végén. Mindkét esetben komoly gazdasági változások mentek végbe, előbbinél a Covid-19 járvány okozott nehézségeket a nagyvállalatoknak, utóbbinál pedig az orosz-ukrán konfliktus hatásai eredményeztek rendhagyó értékeket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 30., 04:30
Van érdemi vállalkozói hitelkereslet, ha a cégek számára vonzó kamatozású hitelt tudnak kínálni a hitelintézetek – kommentálta az állami kamattámogatás mellett elérhető Széchenyi Kártya Hitelprogram legfrissebb adatait Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2025-04-30 15:05:00
A bejelentett lakóhely és a tartózkodási hely szinte mindenki által ismert kifejezések. Viszont kevesebben tudják, hogy mit kell ezeken érteni a jogszabály szerint. Az utóbbi években ráadásul változás következett be a lakóhely fogalmában is. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS