A K&H nagyvállalati növekedési index 2024. IV. negyedévi adatai alapján a nagyvállalatok közel 80 százaléka úgy számol, hogy meg tudja tartani dolgozóit a következő 12 hónapban, minden tízedik vállalatnál csökkenő létszámmal terveznek. A 10 milliárd forintos árbevételt meghaladó cégeknél a legpesszimistábbak, körükben a 15 százalékpontot is eléri a leépítéssel kalkulálók aránya.
Folytatódik az egy éve tartó csökkenő tendencia a nagyvállalatok foglalkoztatást érintő várakozásait illetően. A nagyvállalatok gazdasági helyzetét és várakozásait bemutató K&H nagyvállalati növekedési index 2024. utolsó negyedévének kutatási adatai alapján minden tízedik nagyvállalati cégvezető leépítésekre számít a következő 12 hónapban. Ugyanakkor a döntő többség a munkavállalók megtartására igyekszik berendezkedni, közel 80 százalékuk úgy számol, hogy meg tudja tartani alkalmazottjait. Cégméret szerint vizsgálva a helyzetet a legnagyobb, 10 milliárd forintot meghaladó árbevétellel bíró cégek vezetői a legpesszimistábbak, az ő esetükben a 15 százalékot is eléri a csökkenéssel számolók aránya, miközben a növekedést váróké csupán 5 százalékra tehető. A 4 és 10 milliárd forint közötti árbevételű cégek a leginkább kiegyensúlyozottak humánerőforrás szempontjából – körükben a dolgozók megtartásával számolók aránya 87 százalékos, 10-re tehető a bővülést tervezőké és csupán 3 százalékra a leépítést tervezőké. A 2-4 milliárdos bevételi sávban vannak a legkevésbé pesszimista vezetők, közel hatoduk számol növekedéssel, és csak minden tízedik vezető tervez leépítést.
„Az elmúlt időszakban tapasztalható gazdasági változások – a megugró infláció, a turbulensen változó világpolitikai helyzet megtorpanásra készteti a nagyvállalatokat. A legtöbben igyekeznek a munkavállalóik megtartására koncentrálni, hogy veszteségek nélkül tudják átvészelni ezt az időszakot. A kutatási adatokból ugyanakkor látszik, hogy nem mindenki tudja ezt kigazdálkodni és megint lesznek, akik rákényszerülnek a létszám csökkentésére” – mondta el az eredmények kapcsán Bodor Tibor, a K&H Vállalati divízió vezetője.
Ritka jelenség, hogy a foglalkoztatás várható változásának létszám alapján súlyozott átlaga a negatív tartományba süllyedt. Ilyesmit utoljára 2022. utolsó negyedévében mutatott az index, azt megelőzően pedig 2020. év végén. Mindkét esetben komoly gazdasági változások mentek végbe, előbbinél a Covid-19 járvány okozott nehézségeket a nagyvállalatoknak, utóbbinál pedig az orosz-ukrán konfliktus hatásai eredményeztek rendhagyó értékeket.
Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.