Magyar cég száll be a húshelyettesítő, vegán termékek piacára Amerikában

2019. 12. 02., 14:45

Természetes növényi fehérjeforrások és egyedi hozzávalók felhasználásával szója-, glutén- és adalékanyag mentes felvágott termékeket fejlesztett ki a magyar Plantcraft Innovációs Kft. A vállalkozás 150 millió forintos tőkebefektetésben részesült az X-Ventures Gamma Kockázati Tőkealap jóvoltából, hogy másodgenerációs húshelyettesítő termékeivel az amerikai piacra léphessen.

A világ hústermelése 1970 óta több mint a háromszorosára nőtt, és a húsfogyasztás a világ lakosságánál is gyorsabb tempóban növekszik: előrejelzések szerint 2050-re 70 százalékkal több húst fogyasztana a Földön akkor élő csaknem 10 milliárd ember. Csakhogy bolygónk erőforrásai végesek, így ez a volumen fenntarthatatlan lenne.

Óriási üzlet a húsmentes élet

Szakértők szerint a környezet- és egészségvédelmi szempontok, a fogyasztási szokások megváltozása, de hosszú távon gazdasági megfontolások is segíteni fogják a hagyományos húst helyettesítő termékek elterjedését. Nem véletlen, hogy az Allied Market Research amerikai piackutató cég szerint átlagosan csaknem 8 százalékos éves növekedést jósol a húshelyettesítő termékeknek 2018-2025 között, a periódus végén pedig szerintük 7,5 milliárd dollárt (2100 milliárd forintot) tehet majd ki az éves forgalom. A Bernstein kutatócég még ennél is nagyobb ívű pályát jósol: szerintük a növényi húshelyettesítő piac 40 milliárd dolláros biznisszé nőheti ki magát tíz év múlva.

Magyar cég is szeletet kér a tortából

Erre a „húsmentes” vonatra igyekszik felkapaszkodni egy magyar startup is, a környezetre és egészségre káros húsipari termékek alternatíváját kínáló Plantcraft, amely nemrégiben 150 millió forintos tőkebefektetést kapott az X-Ventures Gamma Kockázati Tőkealaptól. A céget az Új-Zélandon élő, magyar származású Ohens Katalin és a budapesti Hetényi Csaba alapította, akik egy magyar biotechnológus kutató receptje alapján indultak el a termékfejlesztésben. A startup munkáját azóta a berlini Proveg Incubator és a budapesti CEU InnovationsLab is segíti.

„A kezdeti termékcsoportba falusias paték, pepperoni szalámi és sonkafelvágottak tartoznak, ebből a paték már teljes mértékben elkészültek, utóbbiak pedig az utolsó fejlesztési fázisukban vannak, reményeink szerint egy-két hónap múlva elnyerik végleges formájukat és ízüket, és megkezdhetjük a piaci bevezetésüket az Egyesült Államokban” – magyarázza Hetényi Csaba, a Plantcraft társ-alapítója.

A Plantcraft – több évnyi kutatási munka eredményeként – úgynevezett másodgenerációs húshelyettesítőket fejlesztett ki, ami azt jelenti, hogy az álaluk kínált növényi alapú termékek teljes mértékben szója-, glutén- és adalékanyag mentesek.

Célpiacuk az USA

Az Egyesült Államokban már javában zajlik a növényi alapú húshelyettesítők forradalma. Az amerikai lakosságnak jelenleg 5 százaléka vegetáriánus és 3 százaléka vegán, ami a lakosság számát és fogyasztási szokásait nézve is nagy piacnak számít.

„Mi azonban nem csak őket célozzuk a termékeinkkel, hanem a maradék 92 százalék azon részét, akik kevesebb húst kívánnak fogyasztani, de szeretnék, ha megmaradna a hús élmény. Az alternatív húsok jelenlegi vásárlóinak 86 százaléka nem vegetáriánus és nem vegán, ami óriási vásárlóbázist jelenthet számunkra" – szögezi le Hetényi Csaba.

Mi jelentős piaci potenciált látunk a Plantcraft termékeiben és a csapat által felhalmozott know-how-ban, hiszen a jövőben kisebb területen, jóval kisebb költséggel lehet majd olyan élelmiszereket előállítani, melyek kielégítik a fogyasztók igényeit, mint amennyiért egy hagyományos gazdaság képes húst előállítani - a vásárlóknál pedig mindig is elsődleges szempont lesz az ár. Egy ilyen gazdasági lehetőség radikális változásokat fog okozni az élelmiszeriparban, új termékek, új üzleti modellek és ezzel párhuzamosan új cégek fognak megjelenni, ezért is láttunk fantáziát a Plantcraftban” –fűzte hozzá Zsembery Levente, az X-Ventures Alpha Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 31., 13:45
A vállalkozások számára mindig is kiemelt fontosságú volt a kockázatkezelés, hiszen váratlan események bármikor bekövetkezhetnek, amelyek súlyosan érinthetik a működést. A biztosítások piaca ezért különösen fontos szerepet játszik a magyar kis- és középvállalkozások életében. A Cégkassza Podcast a kövezetkő adása ezt a témát járta körbe Erdős Mihály, a Magyar Biztosítók Szövetsége elnökének szakértői segítségével.
2024. 11. 04., 20:04
Mi van, ha egy örökös nem szeretne örökölni? Akkor is köteles elfogadni az örökséget? Mit jelent az örökség visszautasítása? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász válaszol.
2024-11-05 20:05:00
A Digitális Állampolgárság Program (DÁP) aktuális helyzetéről, a következő években várható fejlesztésekről és az integráció lehetőségeiről, kereteiről tartott előadást az IVSZ tagvállalatoknak az IdomSoft Zrt. A cég fejleszti és működteti az DÁP mobilalkalmazást és valósítja meg az életesemény alapú digitális szolgáltatásokat.
2024-11-05 18:05:00
A magyarországi „A” és „B” kategóriájú irodaházak túltervezettségére, energetikai kapacitásainak túlméretezésére, emiatt a kelleténél magasabb üzemeltetési költségekre és nagyobb szén-dioxid-kibocsátásra hívja fel a figyelmet a legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület.
2024-11-05 16:05:00
Gyakran felmerülő kérdés, hogy milyen módon lehetséges egy másik személy pénztartozásának vagy más kötelezettségének átvállalása. Mi a különbség a tartozásátvállalás, a tartozáselvállalás és a teljesítésátvállalás között? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS