Kedvezményekkel indul a magánszemélyek tagdíjfizetése az Agrárkamaránál

2021. 10. 03., 09:00

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara magánszemély (őstermelő és egyéni vállalkozó) tagjai számára 2021. október 15-én kezdődik a tavaszról elhalasztott tagdíj-megállapítási időszak, a tagdíjat 2021. november 30-ig kell befizetni. A tagság részéről felmerült kérések és az eddigi tapasztalatok alapján újabb kedvezményeket vezet be a NAK, amelyek egyúttal az adminisztrációt is csökkentik.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Országos Elnökségének döntése értelmében a 2021. évi tagdíj-megállapítás két ütemben zajlik. Az árbevétel alapú tagdíjat fizető tagok közül az év első felében (2021. május 1. és június 15. között) került sor a gazdálkodó szervezetek tagdíj-megállapítására. Az őstermelők és egyéni vállalkozók esetében ez 2021. október 15-én veszi kezdetét.

Az érintettek 2021. november 15-ig tekinthetik meg a NAK portálján keresztül elérhető e-Iroda fiókjukban a Kamara által számukra megállapított 2021. évi tagdíjat. Azoknak az őstermelőknek, akiknek 2019. évi nettó árbevétele nem érte el a 600 ezer forintot, a NAK postai csekket küld a 2.000 forintos tagdíjról. A tagdíj befizetésének határideje 2021. november 30.

A tagságtól érkezett visszajelzések és az eddig tapasztalatok alapján újabb kedvezmények bevezetéséről döntött a NAK Országos Küldöttgyűlése. Az idei évtől – a jövedéki adóhoz hasonlóan – a bevallott és megfizetett népegészségügyi termékadó (NETA) összegével is csökkenthető a tagdíjfizetés alapját képező árbevétel.

Már több éve érvényben lévő kedvezmény, hogy azon kamarai tagok, akiknek agrárgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétele nem éri el a teljes árbevételének 33 százalékát, kérhetik, hogy a tagdíjfizetési osztályba sorolás csak az agrárgazdasági tevékenységből származó árbevétel alapján történjen. Ezt az arányt eddig csak kérelemre lehetett 50 százalékra emelni, a jövőben azonban ezt már mindenki automatikusan igényelheti – tehát az 50 százalékos agrártevékenységi arányt meg nem haladó, arányosítási kedvezménnyel élők ezt már külön jóváhagyás nélkül is megtehetik. Ezzel gyorsul az ügyintézés, és mérséklődnek az adminisztrációs terhek.

Szintén a bürokráciacsökkentést szolgálják a tagdíjkedvezmény-igazolások szabályainak, összeghatárainak módosításai. Azokat a kedvezmény igénybevételére jogosító tételeket, amelyek a tag könyveléséből, kimutatásaiból egyértelműen meghatározhatók (ilyenek például az agrártámogatások, a jövedéki adó vagy a tárgyi eszköz levonások), 300 millió Ft-ot meg nem haladó árbevétel esetén igazolhatja könyvelő, adószakértő vagy adótanácsadó.

Ez az értékhatár eddig 50 millió forint volt. Továbbá, ha a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által a NAK részére szolgáltatott árbevétel adat és a tényleges árbevétel között eltérés van, akkor – ha a NAV által közölt bevétel nem haladja meg az 50 millió Ft-ot – azt könyvelő, adószakértő vagy adótanácsadó is igazolhatja, csak e felett van szükség könyvvizsgáló bevonására, vagy hatósági (NAV) igazolás beszerzésére.

A kisvállalati adózási formát (KIVA) alkalmazó tagokról a NAK csak bevétel adatot kap, nem pedig a tagdíj-megállapítás alapjául szolgáló nettó árbevétel adatot, így csak ez alapján tudja meghatározni a tagdíjfizetés alapját. Amennyiben a kettő között különbség van (mert például a tag tárgyi eszközt is értékesített), úgy az érintett az Igazságügyi Minisztérium Elektronikus Beszámoló Rendszer portálján közzétett eredménykimutatás benyújtásával igazolhatja nettó árbevételét.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 17., 11:35
A magyarországi munkavállalók 53 százaléka kapott saját bevallása szerint fizetésemelést 2024-ben. Ez alacsonyabb arány a 2023-asnál (61 százalék), de meghaladja a 2022-est (44 százalék). A megkérdezettek idén optimistábbak: míg tavaly a válaszadók 74 százalék, addig idén már 81 százaléka számít valamilyen formában fizetési csomagjának bővülésére, a cégek viszont idén óvatosabbak, mint előző évben – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
2025-03-17 10:05:00
A munkaviszonnyal összefüggésben több okból is szóba kerülhet a munkavállaló képzése, továbbképzése. Milyen szabályok vonatkoznak a kötelező képzésre? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2025-03-14 15:10:00
A NAV az idén több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, az őstermelők és az áfás magánszemélyek is.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ben hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS