Így érhetnek el nemzetközi sikereket a magyar kkv-k

Így érhetnek el nemzetközi sikereket a magyar kkv-k
2024. 10. 29., 10:55

Magyarország számára a méretgazdaságosság kihívásai miatt az export kulcsfontosságú tényező. A Cégkassza Podcast vendégeként Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország vezérigazgatója azt is elárulta, hogy a magyar ipar mélyen beágyazódott a nemzetközi értékláncokba, és a cél az, hogy a hazai cégek minél magasabb hozzáadott értékű tevékenységeket végezzenek.

Magyarország tízmilliós nagyságrendű lakosságával mindig is nyitott gazdaság volt, az EU-csatlakozás pedig jelentősen felgyorsította ezt a folyamatot. Az ország ipara mélyen beágyazódott a nemzetközi értékláncokba, ami segített felzárkózni az európai átlaghoz.

Kisgergely Kornél hangsúlyozta: „A cél az, hogy ezekben az értékláncokban a magyar szereplők egyre nagyobb hozzáadott értékű tevékenységet lássanak el. Manapság már nemcsak üzemek vannak Magyarországon, hanem kutatóközpontok is az innovációban kulcsszerepet játszó munkahelyekkel együtt. Ez a hazai felzárkózásnak a kulcsa. Illetve, ami még ennél is jobb, hogyha ezeknek a nemzetközi értékláncoknak a vezető cége is magyar.”

A következő lépés a folyamatban az, hogy magyar cégek külföldön is saját termékeikkel vagy akár befektetőkként jelenjenek meg. Az EXIM ebben kulcsszerepet játszik: segíti a vállalatokat abban, hogy felvásárlásokkal regionális multinacionális cégekké váljanak, és az exporttevékenységük finanszírozásában is támogatást nyújt.

A globalizált világban a magyar kkv-k számára a külpiacokra való kilépés sokszor elengedhetetlen a növekedéshez. Az EXIM ebben nemcsak finanszírozással vállal aktív szerepet, hanem biztosítást is nyújt azoknak a cégeknek, amelyek ismeretlen piacokra lépnek. Bár az export nagy része továbbra is az EU-ba irányul, az új piacok fontos kiegészítői lehetnek a magyar gazdaság diverzifikációs törekvéseinek.

A kkv-k számára is nyitottak a lehetőségek

Az EXIM Magyarország vezérigazgatója azt is ismertette, hogy minden cég életében megfigyelhető egy jellemző fejlődési pálya. Ha valaki elkezd egy vállalkozást, akkor először a magyar piacon kell, hogy helytálljon. Csak utána érdemes megfontolni a nemzetközi piacok irányába való nyitást. A fejlődési lépcsőnek ez az állomása már megkövetel egy bizonyos méretet, jellemzően ez a kkv-szektornak a teteje. A kkv-k számára az EXIM hitelprogramjai, mint a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram, lehetőséget biztosítanak arra, hogy a magas kamatkörnyezet ellenére is versenyképesek maradjanak.



A Garantiqa által támogatott Cégkassza Podcast itt meghallgatható epizódja részletesen bemutatja, hogyan segít az EXIM Magyarország a magyar vállalatoknak a külpiacok meghódításában, és milyen eszközökkel támogatja a nemzetközi terjeszkedést.

Támogatott tartalom

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2026. 05. 13., 11:40
Május 20-a az szja-bevallás benyújtásának a határideje – emlékeztet a NAV. Akinek fizetendő adója van, azt is eddig az időpontig kell rendezni, ha el akarja kerülni a késedelmi pótlékot, illetve a visszaigénylésnél sem mindegy a gyorsaság, a hivatal ugyanis 30 napon belül utalja a visszajáró adót.
2026. 05. 13., 18:10
A Somogy Vármegyei Főügyészség iparjogvédelmi jogok megsértésének különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó bűntette miatt emelt vádat két vietnámi férfival szemben, akik utánzatok forgalmazásával milliárdos vagyoni hátrányt okoztak ismert márkák jogtulajdonosainak – tájékoztatott a Somogy Vármegyei Főügyészség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A gazdasági bizonytalanság, a csökkenő vásárlóerő és az AI-jal gyorsított marketingkörnyezet új helyzet elé állította a hazai kkv-kat, miközben a digitális zaj erősödése, a tartalomtúlterheltség és a mesterséges intelligenciával generált tartalmak terjedése bizalmi válságot is okozott. Matykó Noémi marketingstratégiai szakértő szerint csak azok a cégek maradnak versenyben, amelyek tudatos növekedési stratégiát építenek, és észben tartják, hogy bár az AI hasznos eszköz, nem helyettesíti a stratégiai gondolkodást. A siker kulcsa szerinte a rendszerszintű működés, az összehangolt jelenlét és a folyamatos optimalizáció.
Jobb oktatás, hatékonyabb egészségügy, minőségibb úthálózat – ezeket a példákat emelte ki Nyári Zsolt okleveles adószakértő arra vonatkozóan, hogy mit vár el a lakosság az adóterhekért cserébe. A K-X Consulting partnere kifejtette: bár nem biztos benne, hogy a költségvetés egyhamar lehetővé teszi a TISZA változtatásait – pláne nem az adókedvezmények megtartása és további adókedvezmények ígérete mellett –, a részletszabályok tisztázni fogják a helyzetet. A szakértő az áfacsökkentésre, a vagyonadóra és a kata kiterjesztésére vonatkozóan is elmagyarázta, mire számíthatunk az új kormánytól.
Az erős női jelenlét a magyar gazdaságban ma már nem kérdés: az OPTEN adatai szerint a cégtulajdonosok 40 százaléka nő, és a szerepük érdemi súlyt képvisel a döntéshozatali folyamatokban. A szerkezet közben átalakul, a női tulajdonosi kör fiatalodik, a több szereplős, női cégek működése stabilabb képet mutat. Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője ebben az epizódban kifejti, hogy a női vállalkozások hogyan erősödtek meg a legnagyobb árbevételi kategóriában is, miközben tavaly már több mint ezer vállalat éves árbevétele lépte át a lélektani egymilliárd forintos határt.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS