Húszezer évnyi fejlődésnek lesznek szemtanúi unokáink

2018. 11. 10., 10:00

2018-ban is közösen keresik a siker titkát a jövő üzletemberei a Fiatal Vállalkozók Hetén november 12. és 18. között Budapesten és kilenc nagyvárosban. A fővárosi Bálnában jövő szerdán a „Vállalkozz az Életre” napot rendezik meg, amelyen ismert vállalkozók beszélnek arról, milyen kihívások elé állítja az emberiséget a digitalizáció.

Hogyan válj sikeressé? Hogyan kezeld a sikert, vagy éppen hogyan vond le a tanulságokat? Milyen adottságok szükségesek egy cég indításához? Miként lehet karriert építeni egy vállalkozással? Ezekre és még számtalan más kérdésre is választ kaphatnak a vállalkozó kedvű fiatalok Magyarország legnagyobb üzleti show-ján, a Fiatal Vállalkozók Hetén.

A november 14-i „Vállalkozz az Életre” napon – amely a szervező Fiatal Vállalkozók Szövetsége mottója is – ismert cégvezetők árulják el legféltettebb titkaikat a jövőre nézve.

A munka csak kevesek privilégiuma lesz

A Világgazdasági Fórum legfrissebb, szeptemberben kiadott jelentése szerint az automatizáció a következő évtizedben 2 milliárd munkahelyet alakít át. 75 millió munkahely meg is szűnik, de közben 133 millió új állás is keletkezik. A dokumentum által idézett cégvezetők szerint 2025-re a vállalataiknál elvégezhető munkák több mint felét már gépek fogják elvégezni. Az átmenet viszont közel sem lesz kockázatmentes.

Az előttünk álló száz évben a gépek közreműködésével az eddigi léptékkel mérve várhatóan 20 ezer évnyi fejlődésnek lesznek szemtanúi unokáink. Sokan vélik úgy, hogy a munka csak kevesek privilégiuma lesz, és csak azoknak lesz állása, akiknek erőssége a valós értékteremtés. 

Hogy a résztvevők egy kicsit belekóstolhassanak a jövőbe, a Fiatal Vállalkozók Hetén még a büfé is digitalizált lesz.

A magyar mezőgazdaság biztos jövőt ígér

Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezetője kerekasztal-beszélgetésen vesz majd részt, ahol többek közt arról is beszél, hogyan találhatják meg számításukat a fiatalok az agráriumban. Elöljáróban annyit elárult, a digitalizáció feltartóztathatatlanul és gyorsuló tempóban hódít teret minden területen és ágazatban, függetlenül attól, hogy élni akarunk-e az általa kínált lehetőségekkel, újdonságokkal, vagy sem.

„A jelenleg zajló negyedik ipari forradalom a kutatók szerint mintegy háromezerszer annyi változást hoz az emberiség történetébe, mint az 1 híján 250 évvel ezelőtti, első ipari forradalom. Mára már nem a gépi technológia fejlesztésével, hanem az infokommunikációs eszközök elterjesztésével és a hozzá kapcsolódó tudás termelői szintre történő kijuttatásával érhetjük el a robbanásszerű sikereket” – fogalmazott.

Hozzátette: bár az automatizáció Magyarországon még gyerekcipőben jár, a versenyképesség fenntartása kikényszeríti előrelépésünket.

„A fiatalok számára a magyar mezőgazdaság munkavállalóként és vállalkozóként is biztos jövőt ígér. Az agráriumnak precíz és összetett tudásra, modern eszközhasználatra van szüksége, cserébe olyan jövedelmi viszonyokat kínál, amilyet napjainkban a fiatalok elvárnak. Már nem a sáros gumicsizma sztereotípia, hanem a digitalizálódással terjedő precíziós technológiák roham léptékű terjedése jellemzi a folyamatosan változó mezőgazdaságot, GPS vezérelt kombájnokkal, sorvezetőkkel, automata vezérlésű drónokkal és kobotokkal, automatizált üvegházakkal, mikroklíma mérésre épülő fagyvédelmi rendszerekkel, hozamtérképekkel, számítógépek által vezérelt takarmányozással…, hogy csak párat említsünk a korábbi sci-fi filmeket idéző eszközökből.”

A vállalkozás mindig örök

Palásti József, a Fornetti alapítója a „Vállalkozz az Életre” napon mutatja be új cégét, a Food Universum ételgyárat, a résztvevők meg is kóstolhatják a gasztro-vízionista új alkotásait.

A több mint 40 éves vállalati tapasztalattal rendelkező cégvezető mindig új kihívásokat kereső milliárdosként jut majd szóhoz 18 órától a Bálnában. Palásti József 1979 augusztusában nyitotta meg első látványpékségét, azóta rendszerváltást, káoszt, gazdasági fellendülést is visszaesést megélt, de szerinte a vállalkozás mindig örök, annak alapjai megmásíthatatlanok.

„A vállalkozói élet ma attól izgalmas és fontos, mert van egy nagy átrendeződés. Van egy konjunktúra, ami mellékhatásokkal jár, de a pénz olcsó, ami generálja a vásárlókat. Az igények folyamatosan nőnek, egyre nagyobb a kereslet az egészségtudatos táplálkozás, az okos lakások, az intelligens termékek iránt. Szép kihívások állnak előttünk, amelyek megoldásra várnak, engem is ez motivált abban, hogy nyugdíjasként visszatérjek a pályára” – mondta Palásti József.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 14:15
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus célja egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtése, ami támogatja a vállalatok növekedését, innovációját és a munkahelyteremtést. Hatálybalépését követően a javaslatcsomag intézkedései jelentősen növelhetik az uniós cégek versenyképességét.
2025-03-21 19:10:00
Az Agroinform.hu legfrissebb felmérése szerint a legtöbben továbbra is elsősorban rekreációs tevékenységként tekintenek a kiskert gondozására, azonban a zöldség- és gyümölcsárak újbóli emelkedése miatt a hobbikertészek 70 százaléka számára anyagilag is fontos szerepe van a saját célra történő termelésnek.
2025-03-21 17:10:00
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején végzett munkaerőpiaci kutatásából.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS