Hiába a nagy bevétel reménye, óvatosak a nagyvállalatok

2022. 01. 26., 16:28

Bevételeik ilyen mértékű emelkedését még sosem várták a cégek, derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index 2021 utolsó negyedéves eredményeiből. Ennek ellenére hat ponttal csökkent a mutató értéke, a cégek optimizmusa mind a makrogazdaságra, mind saját teljesítményükre vonatkozóan érdemben csökkent. A várakozások mérséklődését feltehetően a negyedik hullám jelentette bizonytalanság okozta. Jelenleg az ipari szektorban a legderűlátóbbak az idei évre vonatkozó előrejelzések.

A K&H nagyvállalati növekedési index, amely a 2 milliárd forint feletti éves bevétellel rendelkező magyarországi cégek várakozásait vizsgálja, 6 ponton zárta az évet, miután felére csökkent 2021 harmadik negyedévéhez képest.

„A járvány harmadik hullámának lecsengésére egyértelmű optimizmussal reagáltak ősszel a nagyvállalatok, ám tavaly év végére újfent súlyosabbá vált az egészségügyi helyzet, és ez 2022-re vonatkozó várakozásaikon is látszik. Ennek ellenére biztató jel, hogy az előrejelzések még mindig jóval pozitívabbak, mint a vírus kirobbanása utáni időszakban” – értelmezte az eredményeket Patrick Van Overloop, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.

Átlagosan 4 százalékkal több árbevétellel számolnak a cégek 2022-re, ekkora emelkedést még sosem vártak az index hét éves története során. Ennek ellenére összességében borúsabban látják helyzetüket, mint az előző negyedévben. A háttérben az állhat, hogy az árbevétel-növekedés jelentős részét elviheti az infláció, és a következő egy évre vonatkozó gazdasági kilátásaikat is jóval rosszabbnak értékelik, mint 2021 harmadik negyedévében.

A vállalatok makrogazdasági várakozásai erőteljesebben csökkentek, mint a saját teljesítményükre vonatkozó előrejelzéseik. Ennek oka a járvánnyal kapcsolatos bizonytalanság mellett, hogy a kormány gazdaságpolitikájának hatása jóval több vállalat (10 százalék) szerint lesz kedvezőtlen idén, mint várták azt 2021 harmadik negyedévében (3 százalék). Szintén fontos tényező, hogy a forint a felmérés készültekor nagyon gyenge volt az euróhoz képest, ezért a cégek 26 százaléka szerint fog rontani helyzetén az árfolyamváltozás, szemben a harmadik negyedév 19 százalékos arányával.

A makrogazdasági kilátások romlását az sem tudta érdemben ellensúlyozni, hogy ugrásszerűen, 7 százalékról 25 százalékra nőtt a csökkenő közterhekre számító cégek aránya a szakképzési hozzájárulás eltörlése, illetve a szociális hozzájárulási adó és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás csökkenése miatt.

Az ipar meg sem rezzent

Amíg a kereskedelemben és a szolgáltató szektorban nagyot – 7, illetve 9 ponttal – esett a nagyvállalati növekedési index értéke 2021 utolsó negyedévében, az ipari cégek esetében mindössze egy ponttal mérséklődtek a várakozások. Ezzel esetükben jóval az átlag felett, 11 ponton áll az index, míg a kereskedelemben 4 pontra, a szolgáltató szektorban pedig 3 pontra esett vissza. A régiók várakozásai között kevés az eltérés, Közép- és Nyugat-Magyarországon egyaránt 7 ponton, Kelet-Magyarországon pedig az átlag alatt, 4 ponton van a mutató.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS