Ezek a startupok tehetik zöldebbé Budapestet

2022. 02. 02., 10:41

Egy nagyváros fejlődéséhez és élhetőbbé tételéhez olyan újító ötletekre van szükség, amelyek képesek megreformálni a már meglévő rendszereket. Pontosan ilyen innovatív megoldásokat kerestek a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány Smart Budapest Ötletversenyén. A városfejlesztési céllal létrejött programba bekerült csapatok közül négyen is a Start it @K&H inkubátorprogram mentoráltjai: a Volteum az elektromos buszok vezérlésében, a Munch az élelmiszer-pazarlás visszaszorításában, a Kruz Bike a fővárosi kerékpározásban, a Bedrock.farm pedig a rövid ellátású élelmiszer-hálózat fejlesztésében segíthet a városnak. A zöld innovációk további sikereit támogatva a Start it @K&H is a fenntarthatósági megoldásokra fókuszálva várja új csapatait.

A Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány (BVK) azokat az innovatív megoldásokat keresi, amelyek hozzájárulnak Budapest élhetőbbé, zöldebbé és fenntarthatóbbá tételéhez. Egy ötletverseny során választották ki azokat a vállalkozásokat, amelyek a főváros által üzemeltetett cégekkel partnerségben megvalósíthatják egyedi, innovatív ötleteiket, amik a mindennapok során felmerülő kihívásokra jelentenek valós, környezetbarát megoldást.

Az együttműködés során nemcsak a város járhat jól, hanem a kiválasztott csapatok is, akik közül négyen is a Start it @K&H inkubátor mentoráljai.  A program keretében a BVK lehetőséget biztosított a verseny 12 kiemelt projektgazdájának, hogy bemutathassák megoldásaikat a városháza és a budapesti közműcégek döntéshozóinak, illetve iroda- és termesztő helyiséget is felajánlott számukra.

Az elektromos buszok vezérlésén dolgozhatnak

A Volteum innovációjának köszönhetően gyorsan és egyszerűen modellezhető az elektromos autóbuszok várható fogyasztása és a töltöttsége, már az út tényleges megtétele előtt. Így képesek optimalizálni az elektromos buszok városi közlekedését és segítenek elkerülni azok menet közbeni lemerülését. A startup fel tudja mérni, hogy a fővárosban mely vonalak alkalmasak az elektromos autóbuszokkal való közlekedésre, ez pedig az első lépés lehet a még inkább környezetbarát Budapest irányába.

Harcolnak az ételpazarlás ellen

A Munch az ételpazarlás összetett problémájára nyújt megoldást: lehetővé teszi, hogy a vendéglátóhelyek a nap végén kedvezményesen adják el a megmaradt ételeiket. A Munch platformjának használatával mindenki nyer: amellett, hogy hozzájárul a kidobott, de még fogyasztható ételek mennyiségének csökkentéséhez, a vendéglátóhelyek plusz bevételre tesznek szert, a vásárlók pedig szinte féláron jutnak hozzá a harapnivalókhoz. A csapat tanácsadással segítheti a fővárost abban, hogy további fontos lépések történjenek a környezetszennyezés és az ételpazarlás nagyobb léptékű mérséklése érdekében.

Alternatívát nyújtanak a rövid ellátású élelmiszer-hálózat fejlesztésére

A Bedrock.farm fejlesztése a mezőgazdaság egyik jelentős kihívására, az egyre nagyobb mértékben csökkenő termőföldek problémájára kínál megoldást. Olyan környezetbarát és automatizált, vertikális növénytermesztési rendszert hoztak ugyanis létre, amelynek segítségével az időjárási körülményektől és szezontól függetlenül magas minőségű zöldségeket képesek ellátni az éttermeket, üzleteket és egyéb kereskedelmi egységeket. A csapat a budapesti rövid ellátású élelmiszer-hálózat fejlesztéséhez járulhat hozzá.

A díjazottak között van a Kruz Bike, kerékpárflotta szolgáltatást nyújtó startup is, akik a fővárosi kerékpáros közlekedést fogják fejleszteni és népszerűsíteni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-09-20 19:20:12
A pályaválasztás sokszor már a középiskoláig eldől. A támogató közeg hiánya miatt választja kevesebb lány a műszaki-technológiai hivatást – állapítja meg a CETIN Hungary Zrt. kutatása.
2023-09-20 15:20:00
Pár hónap múlva jelentősen megváltozik az állami támogatási rendszer, jövő év elejétől új szabályok lesznek érvényesek a falusi csok esetében is. A szakértők tapasztalatai szerint a falusi csok esetében is sok tévhit kering és több buktatót is rejthet az igénylés, ha nem járnak utána megfelelően a feltételeknek. A Credipass szakértői összegyűjtötték, hogy mire érdemes odafigyelni az ügyintézés során.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egy igazán kreatív szakács, Szatmári Ferenc, alias Főzelékes Feri elárulja, hogyan építi forradalmi megoldásokkal a vállalkozását. A hartai gasztroblogger és influenszer több szakácskönyvvel a háta mögött, unokatestvérével közösen hívta életre a HIPPEACE főzelékbárt, amelynek alapjait a vásárlók is segítenek lerakni, közösségi finanszírozással. Ez az a helyzet, amikor a kedves vendég a receptet is hazaviheti az étteremből, de bőven van még újítás, amivel a franchise-ban szintén gondolkodó szakács előállt. Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
2023. 09. 04., 12:00
epizód: 2023 / 13   |   hossz: 27:16
Az epizódban cégvezető- és szervezetfejlesztésről, a munkahelyi kommunikáció gyógyításáról és csapatok összehangolásáról beszélgetünk Szopkó Beatrixszal. Az [eureka] consulting üzletágvezetője 20 év szakmai tapasztalattal rendezi vállalatok működési struktúráját és konfliktushelyzeteit, vagy hozza helyre a döntések lehetséges negatív következményeit.
2023. 08. 06., 10:25
epizód: 2023 / 12   |   hossz: 28:19
Vajon hogyan vizsgázunk napjainkban stresszkezelésből és időmenedzsmentből – pont akkor, amikor a karrierünkre gazdasági nehézségek lehetnek hatással? Hogyan segíthet ezen az irányított játék, az ún. gamifikált fejlesztési folyamat, és hogyan gyógyít vele munkahelyi közösségeket, döntéshozó stratégiákat, karrier és magánélet egyensúlyában keletkezett zavarokat a „Mit játsszunk?” vlog egyik vezetője, Győri-Nádai Réka? A kreatív szakembert a vállalati soft skill tréningek és a játszva megoldható céges folyamatok sajátosságairól is faggattuk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS