Duplájára nőtt a közbeszerzések értéke a járványt követően

Duplájára nőtt a közbeszerzések értéke a járványt követően
2022. 04. 19., 16:58

Majdnem megduplázódott, közel 660 milliárd forinttal nőtt az idei év első negyedévében lefolytatott közbeszerzési eljárások összértéke 2021 azonos időszakához képest. Így a közbeszerzési piac volumenét tekintve túlszárnyalta a járvány előtti szintet. További pozitív fejlemény, hogy a kkv-k továbbra is tarolnak, hiszen rekordot döntve, mintegy 615 milliárd forint értékben nyertek el közbeszerzéseket az első negyedévre vetítve.

Nemcsak az eredményes közbeszerzési eljárások száma, de az értéke is nőtt 2022 első három hónapjában a tavalyi év azonos időszakához képest. A Közbeszerzési Hatóság közzétette az idei év első negyedére vonatkozó piaci gyorsjelentését, amely szerint összesen 1933 közbeszerzési eljárást folytattak le az ajánlatkérők idén március végéig, amelynek értéke – 1374,8 milliárd forint – majdnem a duplája a 2021-es év azonos időszakában mért adatoknak.

2022 első negyedévében továbbra is az építési beruházás bizonyult a legjelentősebb kategóriának a beszerzések tárgyát tekintve, hiszen az összes közbeszerzési eljárás értékének 69 százalékát tették ki. Az építési beruházások értéke tehát tovább növekedett a 2021. év azonos időszakához képest, ugyanis az közel 558 milliárd forinttal haladta meg a tavalyi első negyedéves adatot. Az eljárások 36 százalékát, érték szerint pedig 13,4 százalékát az árubeszerzések alkották, míg az eljárások további 32 százalékát, érték szerint pedig 17,6 százalékát a szolgáltatás-megrendelések jelentették. A tavalyi első negyedéves értéküket a szolgáltatás-megrendelések több mint 80 milliárd forinttal haladták meg.

A Közbeszerzési Hatósághoz beérkezett hirdetmények száma az első negyedévben nagymértékben növekedett, vagyis meghaladta a járvány előtti időszakot. Míg 2019 első negyedévében 5844 db hirdetmény érkezett, addig 2022 első negyedévében 6599 db, amelyekre ismét jelentős számban küldött ki a Közbeszerzési Hatóság hiánypótlási felhívást, összesen 6318 alkalommal.

„Az ajánlatkérők továbbra is bonyolítanak zöld-, illetve szociális szempontot tartalmazó közbeszerzéseket, de ha az eljárások értékét vagy darabszámát vesszük alapul, akkor még van dolga mindenkinek, hiszen évek óta nem sikerült jelentősen növelni ezeket a számokat. Aminek viszont örülni lehet: a kkv-k 100 közbeszerzési eljárásból 82-öt visznek. Az elmúlt évek statisztikái alapján kijelenthető: a kis- és középvállalkozások egy stabilan jól teljesítő csoport hazánkban” – hívta fel a figyelmet dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.

A kis- és közepes vállalkozások 2022 első negyedévében 1588 db közbeszerzést nyertek, az általuk nyert eljárásoknak több mint 100 milliárd forinttal több volt az összértéke, mint 2021 első negyedévében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS