Dr. Fábián Lajos: Nagy szervezeteket nyertem meg az egészségügyi tagozat partnereinek

Dr. Fábián Lajos: Nagy szervezeteket nyertem meg az egészségügyi tagozat partnereinek
2022. 05. 23., 16:35

Megfelelő helyére került a VOSZ-on belül az egészségügy kezelése – mondta dr. Fábián Lajos, Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége alelnöke, a szövetség egészségügyi tagozatának elnöke.

„A VOSZ-nak korábban nem volt egészségügyi tagozata, egy kis, alvó szekció létezett a Szolgáltatási tagozaton belül. Két éve kaptam felkérést egy szakmai alapú, érdekképviseletet is ellátó tagozat létrehozására. Akkor a szekcióból a tagozattá válás volt a fő célom. Nagyon komoly szervező munkával elértem, hogy mára megfelelő létszámmal és szakmai tudással képviselteti magát a tagozatban az egészségügy valamennyi ága” – idézte fel az indulást dr. Fábián Lajos, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Egészségügyi Tagozatának elnöke, a TritonLife Csoport társtulajdonosa, az Igazgatóság elnöke.

A szervező munka éppen a Covid-járvány tombolására esett, s ahogy az elnök fogalmaz: különösen az egészségügyi szektorban írt át mindent a járvány. „Azt az elvet vallom, hogy minden probléma egyben lehetőség is, a Covid-időszakot ezért a szervező munkára fordítottuk.”

Úgy fogalmazott a BizniszPlusz podcast interjúban, hogy „Demján Sándor alapelvét követtem: nagy szövetségeket, szerveződéseket kerestem meg, ahelyett, hogy egyesével akartam volna tagokat toborozni.  Így állapodtam meg többek között a háziorvosok legnagyobb tömörülésével és a házi gyermekorvosok egyesületével is. Örömmel csatlakoztak a tagozatunkhoz, ezzel több ezer fős vállalkozói csapattal erősödtünk. Az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) szintén belépett. Napjainkra az egészségügy valamennyi szegmenséből komoly vállalkozásokkal bővültünk.”

A VOSZ-nak így már öt tagozata van, az egészségügy elnyerte méltó helyét a szervezetben. A fő cél: úgy összehangolni a vállalkozói érdekeket, hogy ne egymás ellen, hanem egymásért dolgozzanak. Bár sok területen konkurensekről beszélünk, a közös érdek összeköti őket, vagyis a beteg, illetve a betegséget elkerülni szándékozó ember szolgálata.

Dr. Fábián Lajos nem titkolt szándéka, hogy a szektort érintő ügyekben olyan platformot építsenek, amely segítő, konzultatív kezet ajánlhat a mindenkori kormányzatnak.

A tagozaton belül hat, a teljes egészségügyet lefedő szekció felállítását javasolták, amit a VOSZ elnöksége elfogadott. Az alábbi szekciókat alakították meg:

Alapellátási és fogászati szekció (dr. Békássy Szabolcs szekcióelnök vezetésével),

Szakorvosi járóbeteg- és egészségügyi foglalkozás ellátásügyi szekció, (szekcióelnök: dr. Kirschner András),

Szakorvosi fekvőbeteg ellátási szekció (szekcióelnök: dr. Csernavölgyi István),

Diagnosztikai szekció (szekcióelnök: dr. Gyarmati János),

Innováció és informatikai szekció (szekcióelnök: dr. Skorán Ottó),

Egészségügyi technológiai szekció (szekcióelnök: dr. Rádai Tamás).

A betegcentrikus szektorsemlegességet állították működésük középpontjába. Feladatuknak tartják, hogy tovább tisztuljon az egészségügyi ágazat, ezért szakmai akkreditációs elveket kívánnak kidolgozni, amelyek az ellátás minőségét nemcsak javítják, de garantálják is. A következő években a tagozatban azon is dolgoznak, hogy a szakmaiság, a lekérdezhetőség és a betegút menedzselése egységes rendszerbe illeszkedjen.

Dr. Fábián Lajos nagyon fontos lépésnek tartja, hogy az államilag finanszírozott intézményekben ne engedjék a „maszekolást”. Ugyancsak üdvözölte a hálapénz kivezetését. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a tisztességes orvosi, szakápolói munkát piacképes bérekkel kell elismerni.

„Eleget láttam, 36 éve dolgozom a szektorban, azt vallom, nem lehet úgy odamenni a jogalkotóhoz, hogy megmondjuk a tutit. Nem az a feladatunk, hogy kész programokat dolgozzunk ki, és mi mondjuk meg, mit, hogyan kell csinálni. Konzultatív, szakmai partneri együttműködést ajánlunk. Ha kérdeznek, válaszolunk, s próbálunk olyan helyzetbe kerülni, hogy kérdezzenek. Jó irányvonalakat látunk, de sok a megoldandó probléma, sok a tovább gondolandó ügy” – fogalmazott a VOSZ Egészségügyi tagozatának elnöke.

Szerinte egyáltalán nem baj, ha az egészségügyi ellátó makrorendszer megreformálása nem orvosok kezében van, mert az orvosoknak nem ez a dolguk. Közgazdasági, pénzügyi, biztosítás-matematikai kérdésekkel ugyanis nem nekik kell foglalkozniuk, mert ezeket nem tanítják az Orvostudományi Egyetemen.

„Amit ott tanítanak, azt kell a kollégáknak jól csinálni: bizonyítékokon nyugvó, protokoll alapú, kontrollált orvoslás alapján kell gyógyítaniuk a betegeket” – mondta az elnök. Hozzátette: „Sokan kritizálják, hogy az egészségügynek nincs önálló minisztériuma, majd meglátjuk, mennyire hatékonyan megy majd így a rendszer átalakítása.”

Dr. Fábián Lajos a következő hónapok feladatairól is beszélt a BizniszPlusz friss podcastjében, amely az alábbi oldalakon is elérhető:

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS