Családbarát védjegyet kapott az Audi, az ELTE és az EXIM

Családbarát védjegyet kapott az Audi, az ELTE és az EXIM
2023. 06. 06., 16:52

Újabb három szervezet vehette át a Családbarát Hely védjegy tanúsítványt a Családbarát Magyarország Központban.

Négyéves működése alatt csaknem 2300 szervezet kapta meg a Családbarát Magyarország Központ által működtetett Családbarát Hely védjegy program elismerését. Most az Audi Hungaria Zrt., az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és az EXIM Magyarország vezetői vehették át a Családbarát Munkahely védjegy tanúsítványt. 

Az elismeréseket dr. Beneda Attila, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára és dr. Szuromi-Kovács Ágnes, a Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője adta át a szervezetek vezetőinek.

„Az elmúlt bő egy évtizedben bizonyítottuk, hogy Magyarország vezetése a családbarát kormányzás mellett kötelezte el magát, és a több mint harminc családtámogatási formának is köszönhetően komoly eredményeket értünk el a gyermeket tervezők és nevelők támogatásában” – mondta dr. Beneda Attila.

Igazi sikertörténet

A Családbarát Magyarország Központ egyik legfontosabb vállalása, hogy segítse az egyensúly megőrzését a családi élet és a munka között. A szervezet négy éve ítéli oda a Családbarát Hely tanúsító védjegyet munkahely, illetve szolgáltatóhely kategóriában. A tanúsításra Magyarország egész területéről jelentkezhetnek a verseny- és közszférából mikro-, kis-, közép vagy nagyvállalatok, valamint a nonprofit szektorból civil szervezetek, egyházi és közintézmények.

„A családbarát munkahelyek egyre fontosabbak, főleg akkor, amikor a jó és lojális munkaerőt nemcsak megtalálni, hanem megtartani sem könnyű. Az olyan munkahelyek, amelyek támogatják a munka és a családi élet harmonikus összhangjának megteremtését, a fejlődési lehetőségeket, az egészséges munkakörülményeket, a tanúsítvány birtokában nemcsak komoly versenyelőnyre tehetnek szert, hanem a munkavállalók lojalitását is erősíteni tudják – mondta dr. Szuromi-Kovács Ágnes.

Hangsúlyos a családbarát szemlélet

Schubauer Krisztina, az EXIM Magyarország HR, marketing és kommunikációs ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a pénzintézetnél 50 százalék felett van a női munkatársak és 35 százalék a női vezetők aránya, amely az uniós és a hazai iparági benchmark számoknál is magasabb. „A mai világban az egyedüli állandó, hogy folyamatos változás vesz minket körül. Ezek mind olyan külső és belső tényezők, amelyek mindennap arra ösztönöznek minket, hogy olyan értékteremtő, emberközpontú szervezeti kultúrát alakítsunk ki, amelyben tudatosan helyezünk hangsúlyt a családbarát szemléletre, ezen belül is a munkavállalói jóllét növelésére, munka és magánélet egyensúlyára, amely a szervezetünk stabilitásának fontos eleme. Mindezen célok eléréséhez számos lehetőséget biztosítunk a munkatársak számára, amelyből akár szabadon is választhatnak, illetve a szervezeten belül dedikált felelősei vannak a munka-magánélet közötti egyensúly megteremtésének, akik folyamatosan keresik az újabb megoldásokat, amely a családközpontú működésünket tovább támogatja” – hangsúlyozta.

Az élen járnak

Putz Csaba, az Audi Hungaria Zrt. személyügy és management vezetője beszédében hangsúlyozta, hogy a cég immár 30 éve a magyar autóipar és a magyar gazdaság kiemelkedő szereplője, és felkészülten várja a következő 30 évet is. „A járműipari transzformáció egyik elengedhetetlen szegmense, hogy a vállalkozások olyan munkahelyeket nyújtsanak, ahol a munka összeegyeztethető a családdal. Az Audi Hungaria ebben eddig is és ezek után is élen jár” – jelentette ki Putz Csaba.

Az egyetemi polgárok jóllétéért

Dr. Darázs Lénárd, az ELTE általános ügyekért felelős rektorhelyettese beszédében elmondta, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem nemcsak tehetséges hallgatói, oktatói és kutatási eredményei alapján kiemelkedő, hanem munkáltatóként is magas szintű minőséget képvisel. „Örvendetes, hogy egyetemünk megkapta a Családbarát Munkahely tanúsító védjegyet, ezzel támogatva a családtervezés előtt álló, gyermeket vállaló és nevelő munkatársakat, segítve és erősítve a családbarát munkahelyi, egyetemi légkört” – a rektorhelyettes.

A képen Darázs Lénárd (b2), Schubauer Krisztina (k) és Putz Csaba, az Audi Hungaria Zrt. személyügy és managment vezetője (j2), miután átvette a védjegy tanúsítványt Beneda Attilától (j) és Szuromi-Kovács Ágnestől (b).

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 20:10:44
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS