Biztonság, fenntarthatóság és növekedés – fókuszban a kkv-k lehetőségei

Biztonság, fenntarthatóság és növekedés – fókuszban a kkv-k lehetőségei
2025. 06. 17., 11:30

A hazai kis- és középvállalkozások számára egyre fontosabb, hogy ne csak „túléljenek”, hanem tudatosan és fenntartható módon fejlődjenek – hangzott el a VOSZ BPVRSZ június 17-ei szakmai rendezvényén Budapesten.

Szakértő előadók mutattak rá azokra az üzleti és jogi tényezőkre, amelyek az adatvédelem, a fenntarthatósági elvek és az állami ösztönzők megismerése révén komoly versenyelőnyt jelenthetnek a hazai vállalkozások számára. ESG, GDPR, NIS2, mindezen szabályozások és irányelvek szóba kerültek azon a szakmai konferencián, melyet a VOSZ budapesti székházában rendeztek – írja a vosz.hu.

Remete Sándor, a Perfectus Consilium Kft. ügyvezetője az adatvédelem üzleti értékére hívta fel a figyelmet. Előadásában kiemelte: a tudatos adatkezelés nemcsak jogi kötelezettség, hanem a bizalomépítés egyik legfontosabb eszköze, amely hosszú távon versenyelőnyt teremthet a piacon. Sokan még mindig úgy tekintenek az adatkezelésre, mint egy kipipálandó adminisztrációs feladatra, pedig a mai ügyfél egyre tudatosabb: tudni akarja, hogyan bánik a cég az adataival. És ha ezt jól kommunikáljuk, az bizalmat épít. „Több bizalom, kevesebb kockázat” – foglalta össze üzenetét.

Kostyal Dániel, az Ingenium Alliance Kft. ügyvezetője az ESG (Environmental, Social, Governance) szempontok vállalkozásokra gyakorolt hatásáról beszélt és kitért mind az európai, mind pedig a hazai fenntarthatósági szabályozásokra. Előadásában rámutatott, hogy a fenntarthatósági elvek követése nem pusztán elvárás, hanem üzleti lehetőség, és aki még időben lép, az komoly versenyelőnyhöz juthat. A téma aktuálisabb, mint valaha, hiszen 155 százalékkal nőtt az ESG szabályozások száma az elmúlt évtizedben.

Az eseményen bemutatkozott a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) is: Tüske Attila osztályvezető részletesen bemutatta, hogyan támogatja az Ügynökség a hazai kkv-szektort célzott programokkal, pályázati tanácsadással és fejlesztéspolitikai eszközökkel. Az MGFÜ, mint kormányzati háttérintézmény, kifejezetten vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokat nyújt a magyar cégeknek, különböző hazai és európai uniós projektek lebonyolításával. Előadásában beszélt a VALI.HU oldalról is (Vállalkozói Információs Portál).

Az állami támogatások és adókedvezmények aktualitásait az Andersen Adótanácsadó Zrt. két szakembere, Matuss Gábor és Mihályfi Réka foglalta össze. Matuss Gábor előadásában hangsúlyozta: a jelenlegi EU-s forráshiányos időszak ellenére is számos lehetőség áll a hazai cégek rendelkezésére, ha ismerik és jól használják az állami támogatási rendszert. Mihályfi Réka a gyakorlati érvényesítés fókuszpontjait ismertette, rávilágítva arra, hogyan segíthetik az adóösztönzők a beruházások megtérülését és a vállalati innovációt. Az előadók gyakorlati példákkal szemléltetve, kiemelten beszéltek a K+F, illetve azenergiahatékonysági adókedvezményekről, és az EKD támogatásokról is (közvetlen állami hozzájárulások).

A rendezvény fontos üzenete volt: azok a magyar vállalkozások, amelyek tudatosan kezelik az adatokat, beépítik működésükbe a fenntarthatósági szempontokat, illetve figyelemmel követik a gazdaságfejlesztési lehetőségeket és különböző adókedvezményeket, jelentős versenyelőnyre tehetnek szert a következő években. Faragó Ilona, a VOSZ BPVRSZ elnökségi tagjaként a konferencia moderálása mellett aktív szerepet vállalt az esemény megszervezésében is.

(A fotón Mihályfi Réka és Faragó Ilona)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2026. 03. 05., 18:10
A további növekedéshez szemléletváltásra van szükség – mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján Nagy Elek, a szervezet elnöke. Az eseményen felszólaló Varga Mihály jegybankelnök a stabilitás jelentőségét hangsúlyozta, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a versenyképesség három fő pillérét azonosította, Orbán Viktor miniszterelnök pedig a „hadigazdaság” elkerülését jelölte meg fő célként.
2026-03-04 16:20:00
A hazai vállalatvezetők egyszerre szembesülnek erősödő rövid távú fenyegetésekkel és a technológiai átalakulás folyamatos kényszerével, amely hosszú távú, stratégiai fókuszt követel – derül ki a PwC Magyarország vezérigazgató-felméréséből. Bár a világgazdaság kilátásaival kapcsolatban továbbra is optimisták, a hazai környezetben növekvő bizonytalanság uralja a vezetői gondolkodást.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2026. 02. 22., 22:20
epizód: 2026 / 4   |   hossz: 24:39
A Valentin-nap hétvégéjén a kétfős belföldi foglalásoknál Budapest, Eger és Hajdúszoboszló vitte a prímet a Szállás.hu adatai szerint, de általában véve Észak-Magyarország a legnépszerűbb régió itthon. A párok többsége ilyenkor két éjszakára, négycsillagos hotelbe, jellemzően félpanzióval foglal – és nem is véletlenül. Kelemen Lili, a portál PR-szakértője elárulta, hogy a felméréseik szerint a vendégek az év ezen időszakában a fürdőlátogatástól és a wellnessélménytől várják a kikapcsolódást, ám sokat nyomnak a latba a foglalások során az olyan programok is, mint a Visegrádi Fellegvár, a Festetics-kastély vagy a mohácsi busójárás. De mire költünk a legszívesebben, milyen kedvezményekre vágyunk, és hogyan teljesítik a kívánságainkat a hazai szálláshelyek az év egyes időszakaiban? Részletek ebben az epizódban.
A PwC friss Global Investor Survey kutatása szerint a befektetők a következő három évben egyértelműen a technológiát, különösen a mesterséges intelligenciát tartják a növekedés kulcsának. A többség a legvonzóbb beruházási területnek látja és százból több mint kilencven cég érzi úgy, hogy növelnie kell a technológiai átalakulásra fordított forrásokat. Az AI-tól növekvő termelékenységet és bevételt várnak, de az átláthatóság hiánya továbbra is kihívás. Polacsek Csaba PwC-partner ebben az epizódban kifejti, miért lenne indokolt a befektetői óvatosság a globális gazdasági kilátásokkal kapcsolatban, miközben jobb, ha mindenki kiemelt kockázatként kezeli a kiberfenyegetéseket, az inflációt és a geopolitikai feszültségeket. A szakértő szerint a tőkepiaci döntésekben egyre jobban felértékelődik a reziliencia mellett a fenntarthatóság is.
Miközben az oktatási intézmények azon fáradoznak, hogy olyan készségeket adjanak a gyerekeknek, amelyekkel az átalakuló munkaerőpiacon évek múlva is el kellene boldogulniuk, a pályaorientáció kérdését általában letudják évi egy-egy tematikus nappal. Ebben a helyzetben mind nagyobb szükség van a fiatalok személyes útbaigazítására. Ahhoz pedig, hogy egyénileg rátaláljanak a nekik megfelelő karrierútra, sokszor irányba kell állítani őket – de csakis rávezetéssel, és nem úgy, hogy alávetjük őket egy külső akaratnak, például a szülő kívánságának – vallja Marton Katalin iránytű mentor, a Karrierkaland.hu alapítója. A HVG Állásbörze színpadán is megfordult tanácsadó jó okkal korlátozta tevékenységét a 14–24 év közötti korosztályra – ebben az epizódban pedig be is mutatja a fiatalokhoz vezető kommunikációs út kihívásait.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS