
A VOSZ 2022-ben megújított stratégiájának eddig elért eredményeiről, valamint a 2031-ig szóló tervekről is beszámolt a Szövetség elnöke, Eppel János a Békéscsabán megtartott vállalkozói fórumon. Losonczi István vármegyei elnök célul tűzte ki, hogy 2031-re ezer tagjuk legyen.
2026-ban is országjárásra indult a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Ügyvezető elnöksége, hogy személyesen is találkozzon a vármegyei szervezetek tagjaival, vezetőivel és az önkormányzatok, valamint a közélet szereplőivel. Az Elnökség döntése értelmében az idén esedékes országos küldöttválasztásra a vármegyei rendezvényeken kerül sor. A közgyűléseken vármegyei elnököt, vármegyei vezetőséget és területi küldötteket is választanak. A Békés Vármegyei Szervezet rendezvényét Békéscsabán tartották 2026. március 11-én.
Molnár Sándor, a Békés Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke köszöntőjében leszögezte: ahhoz, hogy az ország működhessen, elengedhetetlen a vállalkozók munkája, amelyért köszönet illeti őket, mert a jelenlegi nagyon nehéz nemzetközi helyzetben is jól teljesítenek. „A kis országoknak együtt kell működniük minden nagy országgal. Magyarország minden olyan nagyhatalommal jó kapcsolatban van, amelyek ma meghatározóak a világban. Ha húsz évvel ezelőtt valaki azt mondta volna, hogy Kína lesz az új Nyugat, kinevették volna. Mára azonban Kína lett a világ egyik leginnovatívabb hatalma. A helyi vállalkozóknak is törekedniük kell, hogy minél több ágazatban találjanak piaci partnereket” – mondta Molnár Sándor, hangsúlyozva, hogy a VOSZ-szal minden korábbinál jobb a kapcsolatuk, sikeres a partneri együttműködés. Békés vármegyének fel kell zárkóznia olyan fejlesztési programokat megvalósító városokhoz, mint Debrecen, Kecskemét, Szeged, Arad vagy Nagyvárad. „A beszállítói hálózatban és az agrárium területen a vármegyének óriási lehetőségei vannak. Ehhez a fiatalok lendületére és az idősebbek tapasztalatára egyaránt szükség van” – jelentette ki az elnök.
Dr. Takács Árpád, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főispánja tiszteletre méltónak nevezte, hogy a VOSZ a legnehezebb időkben is független szervezetként tudja képviselni a vállalkozók érdekeit. Ennek is köszönhető, hogy a VOSZ meghatározó, megkerülhetetlen gazdasági és társadalmi tényezővé vált a vármegyében. A legkülönbözőbb ágazatokban és területeken, több lábon állva dolgoznak együtt a vállalkozókkal partneri kapcsolatban. A jövőben minél inkább a helyi munkaerőre kívánnak támaszkodni, a vármegyei Hazaváró programmal azt szeretnék elérni, hogy térjenek vissza a békési gyökerű vállalkozók Debrecentől Szombathelyig – eddig 172-en már jelezték is szándékukat. „Jó vállalkozásokhoz jó közigazgatás kell – ebben is partner a VOSZ. Az utóbbi években különösen nyitottak, innovatívak, gyorsan és jól reagálnak a problémákra, a vállalkozók megtanulták, hogy számíthatnak a szövetségre. Ebben a fura világban a VOSZ jól tud alkalmazkodni, és ha szükséges, irányt váltani, ami ma nagy erény” – fogalmazott dr. Takács Árpád.
Eppel János, a VOSZ elnöke a 2022-2026. közötti stratégia eddig elért eredményeiről és a 2031-ig szóló tervekről tájékoztatott. Hangsúlyozta, hogy a szövetség lezárta azt a négyéves ciklust, amely során a hagyományos működési modellt dinamikus, több lábon álló szervezeti struktúra váltotta fel. „Erős csapatmunkával új stratégiát indítottunk el 2022 januárjában, amelynek az utolsó évét éljük, idén vármegyei és országos szinten is tisztújításra kerül sor” – kezdte beszédét a Vállalkozói Fórumon. Fontosnak tartotta, hogy több szó essen a múltról. Emlékeztetett, hogy a VOSZ 1988-ban alakult, akkor azt hirdették meg, hogy egy politikától mentes, független érdekképviseleti, érdekvédelmi szervezet lesznek, és ez ma is így van, a küldetés változatlan. Ennél kicsit tovább mentek az alapítók a vállalkozói környezet fejlesztését, a szakmai párbeszéd erősítését és a vállalkozások támogatását jelölték ki célul – ebben sincs változás. 1998-ban külön korszak köszöntött be Demján Sándor elnökségével, aki 20 évig volt a VOSZ elnöke. Ez az időszak meghatározó volt a fejlődésben. 2003-ban az Örökös Elnök részletesen kidolgozott terve alapján elindult a Széchenyi Kártya Program: ezzel az alultőkésített, alulfinanszírozott magyar gazdaságban, főleg a kis középvállalkozói körben könnyen hozzáférhető, az állam által kamattámogatott hitelprogram indult, ami nemcsak a VOSZ, hanem a magyar gazdaságpolitika egyik meghatározó sikertörténete, mondta Eppel János.
A VOSZ a kezdetektől a szakmaiságra koncentrál, szakmai tagozatok és szekciók alakultak és alakulnak ma is. Fontos a közösségépítés, az általános képviselet, szakmánként vagy szakmákon belül is szakmai csoportonként lehet legjobban meghatározni azt, hogy mire van szükségük a vállalkozásoknak. „Ennek kellett egy keretrendszer, ez a keretrendszer akkor alakult, és azóta is működik, fejlődik.”
Eppel János szerint a hagyományok megőrzése mellett a VOSZ elnöksége 2022-ben erős evolúciós programot fogadott el, szintet lépett, a jövőképet úgy fogalmazták meg, hogy „legyünk mi a legerősebb, legnagyobb, legaktívabb hiteles szakmai érdekképviselet, amely erőteljes, együttműködő, támogató partneri szerepet tölt be”. Folyamatosan bővültek a grémiumok, amelyekben a VOSZ részt vesz, ilyen a Magyar Mesterséges Intelligencia Tanács, az ESG Tanács, a Gazdasági Kamarák Együttműködési Fóruma, a VKF – a VOSZ gyakorlatilag minden lényeges fórumon képviseli a vállalkozók érdekeit. Az elmúlt években 30 kiemelt érdekképviseleti területen több, mint 100 deregulációs javaslattal élt a Szövetség. Legutóbb például az e-kereskedelem szabályozásáért hoztak létre klasztert az NGM-mel együttműködve.
Nagy eredménynek nevezte az elnök, hogy már minden vármegyében dolgoznak a VOSZ vállalkozásfejlesztési irodái, erős szimbiózisban a Széchenyi Kártya irodákkal. A VOSZ Vállalkozásfejlesztési Kft.-ben pedig kifejezetten piaci alapú tevékenységet folytatnak. Fontos mérföldkő volt a VOSZPort digitális vállalatirányítási platform létrehozása, a MultiMentor beszállítói program és az Energetikai Program elindítása energiaszövetkezetek alakításával. Várhatóan idén a VOSZ átadja Budapesten a saját tulajdonú Vállalkozók Házát, amely igazi találkozó pont lesz.
A VOSZ aktív tagja több kulcsfontosságú nemzetközi érdekképviseleti szervezetnek: Európai Kereskedelmi Szövetség, IOE, Munkáltatók Nemzetközi Szövetsége, az ILO, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, a Business at OECD, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Üzleti Tanácsadó Testülete.
Az elnök szerint a VOSZ a korábbi erős alapokon, erős értékeire építve, egy teljesen megújult, több lábon álló, modern, aktív és a támogató partner együttműködő feladatát jól betöltő Szövetségként működik. Eppel János kitért a társadalmi szerepvállalásra is. A Prima Primissima díjrendszer és a vármegyei Prima díjak továbbra is a szervezet presztízsprogramjai közé tartoznak, erősítve a vállalkozói és kulturális közösséget, emellé csatlakozott a VOSZ Páholy, valamint a VOSZFeszt is. A Magyar Vállalkozók Napja, minden év decemberének első péntekén, immár jeles napnak számít.
„A körülmények soha nem voltak olyan nehezek, mint napjainkban. Új világrend van kialakulóban, amelyben a kisebb országoknak sokkal nehezebb lesz megtalálniuk a helyüket. Egy kis országnak, mint amilyen Magyarország is, az érdekei mentén kell megkeresnie az összes lehetséges értelmes kapcsolódási pontot. Ebből a helyzetből úgy lehet jól kijönni, hogy mindenki kihozza magából a legjobbat. Összefogással és együttműködéssel pedig együtt hozzuk ki a legtöbbet. A VOSZ ezekhez a közös feladatokhoz partnerséget kínál és partnerséget kér. A VOSZ ma sokkal erősebb lábakon állva néz szembe a kihívásokkal, mint négy évvel ezelőtt” – összegezte Eppel János.
A VOSZ-nak mindenre van válasza, így az energetikai kérdésekre is. A nagyvállalati energetikai gyakorlatok megfelelő struktúrával és mérnöki támogatással kkv méretben is működőképesek, sőt, jelentős profitnövelő potenciált hordoznak. A csoportos energiabeszerzés technikai folyamatában ezekre figyelnek: hogyan zajlik a tendereztetés, milyen adatszolgáltatás szükséges a vállalkozások részéről, miként történik az ajánlatok összehasonlítása, valamint hogyan biztosítható az egyedi szerződéskötés mellett a közösségi alkuerő. Strukturált módon árversenyre kell kényszeríteni az energiakereskedőket, miközben a szerződéses feltételek – árképzés, kockázatkezelés, lekötési struktúra – is optimalizálásra kerülnek. A csoportos energiabeszerzéssel a közös piaci fellépés olyan alkuerőt biztosíthat, amely akár 10-45 százalékkal kedvezőbb áram- és gázárakat eredményezhet, jelentősen csökkentve a vállalkozások közvetlen energiaköltségeit. Április végéig minden vármegyében szakmai fórumokon tájékoztatják a vállalkozásokat. Arra kívánják ösztönözni őket, hogy alakítsanak energiaszövetkezetet, amihez a VOSZ megad minden segítséget.
Kozák Ákos, a VOSZ társelnöke, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója gazdasági helyzetet elemezte prezentációjában. Rámutatott, hogy az elmúlt három éves stagnálás mögött a potenciális növekedési képesség csökkenése húzódik, ami egyben egy ciklikus átmeneti hatás eredménye. A vállalkozások eredményességének csökkenését erősen befolyásolja a stagnáló lakossági fogyasztás, amely csak lassan lép növekvő pályára – pedig nagyon fontos lenne, mert a fogyasztás a teljes GDP 60-70 százalékát adja. Az Intézet 2026-ra 1,5-2 százalékos GDP-növekedést prognosztizál, igaz, már ez is elmozdulást jelent. A lakossági fogyasztás Békésben is lassan növekedésnek indult, a reálbérek szintén emelkednek, ezek pedig hozzájárulnak a GDP növekedéséhez.
Becsei Zsolt, a VOSZ Békés vármegyei vállalkozásfejlesztési tanácsadója prezentációjában emlékeztetett, hogy az új vállalkozásfejlesztési irodahálózat országossá bővült, annak köszönhetően, hogy a digitalizáció mellett kiemelten kezelik a személyes kapcsolatokat. A MultiMentor beszállító-fejlesztési program már három vármegyében (Hajdú-Bihar, Zala és Pest) elindult a PwC Magyarország és az Egyensúly Intézet közreműködésével. A VOSZ a személyes konzultációkat követően igyekszik összekötni a kkv-kat nagyvállalatokkal, a „Legkivállóbbakat a legnagyobbakkal” szemléletet követve. A Széchenyi Kártya Program folytatása mellett a működés fő pillérei a tanácsadás, a képzés és a közösségépítés. Több mint 70 partneri megállapodást kötöttek már (34 országos, 28 helyi és 10 kiajánlható partner) különböző adótanácsadó-, utóképző cégekkel, elektronikus szolgáltatást végző társaságokkal, egyetemekkel. A VOSZPort digitális platform fejlesztése folyamatos, idén további új elemekkel bővül majd. „Az idei újítások között szerepel, hogy irodáinkban podcast stúdiót rendezünk be, hogy még inkább láthatóvá/hallhatóvá tegyük a vállalkozóinkat” – emelte ki Becsei Zsolt.
A vállalkozói fórum után megtartották a VOSZ Békés Vármegyei Szervezetének beszámoló taggyűlését, amelyen elfogadták a szervezet 2025. évi beszámolóját és a 2026. évi terveket. Losonczi István elnöki beszámolójában emlékeztetett, hogy 2024 márciusában vette át a stafétabotot Nagy Mihály László tiszteletbeli vármegyei elnöktől. 2025-ben lerakták a szervezetnél az új alapokat. 2024-ben 180, most 425 tagja van a szervezetnek Békésben, a vállalkozók körében egyre nagyobb a bizalom és az aktivitás, 2031-re elérhetik az ezres taglétszámot. Tavaly óta 21. századi modern irodában várják a vállalkozókat, köztük az újonnan alakult női csoport tagjait is. Az elmúlt két évben sorra kötötték a stratégiai együttműködési megállapodásokat. Fontos, hogy a helyi kereskedelmi- és iparkamarával nem egymás ellen, hanem egymást kiegészítve dolgoznak. Egyik kiemelt cél, hogy a nem elég hatékony mikrovállalkozások életképességét növeljék. 2026-ban a fő stratégiai irány további együttműködési megállapodások aláírása lesz az önkormányzatokkal Szarvason, Orosházán, Gyulán és első állomásként Békéscsabán. Losonczi István jelezte, hogy az idei Prima Díj gála szervezésére különösen nagy hangsúlyt helyeznek, amihez új támogatókat, vállalkozásokat, bankokat kívánnak megnyerni.
A rendezvény végén zártkörű tisztújító közgyűlésen 5 évre újra választották Losonczi Istvánt a vármegyei szervezet elnök-küldöttének, valamint megválasztották a szervezet küldötteit és pótküldöttjét, akik az országos küldött értekezleten képviselik Békés vármegyét.
A HIPA támogatásával megvalósuló 1,9 millió eurós beruházás révén az amerikai NI egyebek mellett új generációs tesztelési megoldásokat fejleszt.
Pályakezdők és évtizedes tapasztalattal rendelkezők is csatlakozhatnak a Paks II. szakembergárdájához. Az aktuális lehetőségeket a tavaszi állásbörzéken is meg lehet ismerni.