Valós segítséget jelentenek a vállalkozásoknak a kormány múlt szombaton bejelentett gazdasági intézkedései – mondta Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára az ATV Egyenes beszéd című műsorában október 24-én.
Magyarországon a kkv szektorban közel 800 ezer vállalkozás dolgozik. A főtitkár szerint immár az ötödik sokk éri másfél év alatt a munkaadókat:
1. Az ellátási láncok akadoztak, gondok voltak az alapanyagellátással,
2. Tavaly év vége óta sokkolóan drágult az energia,
3. Még a nagyon magas inflációt megelőzve nagy ütemben kezdtek emelkedni a bérek,
4. Sokkoló a forint árfolyama,
5. A hitelek törlesztőrészletei rendkívüli módon emelkedtek.
A VOSZ szerint ezért jó a Széchenyi Kártya Program meghosszabbítása, főleg azoknak, akik ebben a helyzetben is beruháznak, bővítik a cégüket.
Perlusz László úgy látja, nem szabad megállni azzal, hogy a rezsitámogatást meghirdették a feldolgozóipari cégeknek, ami 50-55 ezer vállalkozást érint, ezt kellene kiterjeszteni valamilyen módon további több százezer vállalkozásra.
Nehéz egzakt számot mondani arra, hogy a vágtató energiaárak miatt ma hány vállalkozás van akkora bajban, hogy akár a rolót is le kellene húzniuk. A VOSZ-nál azzal számolnak, ha minden tizedik vállalkozás beszűnteti vagy felfüggeszti a tevékenységét, a költségvetést 2 ezer milliárd forintos kár éri, mert 10 százalékkal szűkülne az adó- és járulékfizetői kör. Noha ma még feszes a munkaerő-piac, de egy határon túl már nem tudnának elhelyezkedni a vállalkozásukat feladni kényszerülők.
A főtitkár emlékeztetett rá, hogy a versenyszférából a munkaadóktól és a munkavállalóktól jövőre 22 ezer milliárdos bevételt tervez a kormány.
„Először nyilvánvalóan a gyárakat kell megsegíteni (ezt szolgálja a 150 milliárdos csomag), de rögtön el kell indítani egy második csomagot, amely a kkv-nak szektorsemleges segítséget jelent a kamatstophoz hasonlóan” – mondta Perlusz László.
A VOSZ erről is tárgyal a gazdaságfejlesztési minisztériummal és más szaktárcákkal – meghallgatják a javaslataikat, nem zárkóznak el az együttműködéstől. „Bár a költségvetésnek ez nagy teher, de nagyjából további 2 ezer milliárd forintot kell előteremteni a kkv-k megsegítésére” – hangsúlyozta a VOSZ főtitkára, aki megjegyezte: „remélem, hogy lesznek további lépések”.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.