A többszintű védelem a válasz a folyamatos kibertámadásokra

A többszintű védelem a válasz a folyamatos kibertámadásokra
2022. 10. 23., 18:17

Tekintettel a kibertámadások utóbbi években tapasztalt megsokszorozódó mennyiségére és a növekvő fenyegetettségre, a többszintű védelem fontossága ma már megkérdőjelezhetetlen – hangsúlyozta Paula Januszkiewicz a nemzetközi hírű etikus hacker, a Microsoft egyik vezető biztonságpolitikai tanácsadója. A kibertér biztonsága ingatag, nem véletlen, hogy az idei ITBN (Informatikai Biztonság Napja) konferencián az „Overexposed”, vagyis a „túlzottan kiszolgáltatott” volt az egyik kulcskifejezés.

A többszintű védelem fontossága volt a legfontosabb üzenete a kibervédelem nemzetközi sztárjának, Paula Januszkiewicznek, az idei ITBN konferencián. A Microsoft egyik vezető kiberbiztonsági szakértője és a Microsoft közép-kelet-európai régiójának tiszteletbeli igazgatója már 17 éve foglalkozik kiberbiztonsággal és etikus hackeléssel, így a kiberbiztonsággal foglalkozó szakmai konferenciák rendszeres és népszerű előadója, és azon kevés szakemberek egyike a világon, akiknek hozzáférésük van a Microsoft operációs rendszerének forráskódjához is.

„A kibertámadások jelentős hányadát, 80-90 százalékát ma is a pénzszerzés motiválja. Az FBI adatai szerint 300 százalékkal növekedett meg a támadások száma a COVID-járvány óta, amelyek jelentős hányadát teszik ki az adathalász támadások. Mindazonáltal, ezek alapvető jellege nem sokat változott az elmúlt húsz évben, még akkor sem, ha valamelyest kifinomultabbakká váltak” – mondta Paula Januszkiewicz.

„Leginkább azok a szervezetek, szektorok kerülhetnek célkeresztbe, amelyek alacsonyabb szintű védelemmel, elavult technológiával rendelkeznek és a legtöbb haszonnal kecsegtetnek – ilyen lehet adott esetben az egészségügy, ahogy erre láttunk példát a közelmúltban” – tette hozzá.

A Microsoft nemrégiben adott hírt a Zloaderként elhíresült vírus megbénításáról, amely részben kórházakra szakosodott, és az Egyesült Államokban súlyos károkat okozott. A támadók célja ez esetben is a pénzszerzés volt, ám a páciensek adatainak eltulajdonítása a terápiájukat, ezzel az életüket is veszélybe sodorta.

Előadásában Paula Januszkiewicz arra emlékeztetett, hogy az elmúlt években óriási mennyiségű adat került a kibertérbe, a munkavállalók pedig a munkájuk nagy részét is a kibertérben, vagy a felhőben végzik, ezért a vállalatok és a kormányok egyre nagyobb figyelmet fordítanak a kiberbiztonságra. Teszik ezt azért is, mert a kibertámadások veszélyeztetik a növekedést is, a nem elégséges kiberbiztonság okozta termelékenységcsökkenés hozzávetőleg 3 billió dollár kárt okoz ma világszerte.

A szakértő konkrét példákat is bemutatott annak igazolására, hogy a szervezetek ma már nem elégedhetnek meg a hagyományos tűzfallal, sőt a többfaktoros azonosítással (MFA) sem – ez is kijátszható – hanem több szintből álló védelmet kell kiépíteniük, amelynek része a feltételes hozzáférés (conditional access), a hálózati szegmentálás, valamint a távoli kódvégrehajtási kísérletek azonosítása és megakadályozása is.

Hogy milyen eszközök állnak rendelkezésre a védekezésre? A szakértő szerint érdemes a biztonságunkat olyanokra bízni, akik értenek a védekezéshez és akik képesek olyan megoldásokat nyújtani, amelyek az üzleti hatékonysággal is jól összeegyeztethetők. Ezért is tartja az etikus hacker jelenleg biztonságosabb és költségkímélőbb megoldásnak a professzionális felhős adattárolást.

„A védekezés első vonala a végpontoknál van, ám fontos, hogy rendelkezzünk azokkal a megoldásokkal is, amelyek a már bent lévő támadót is képesek azonosítani és blokkolni” – emelte ki a kiberbiztonsági szakértő.

(Fotó: Microsoft)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS