A hazai pénzügy legmeghatározóbb női szereplőit díjazták

A hazai pénzügy legmeghatározóbb női szereplőit díjazták
2022. 11. 29., 19:13

Idén először díjazták a magyarországi pénzügy területén maradandó értéket teremtő női szakembereket a Fintech.hu digitális pénzügyi szakportál és a Peak fintech technológiai vállalat által alapított Women in Finance 2022 Díjátadó Gálán. Az elismerésben tíz olyan pénzügyi vezető és szakértő hölgy részesült, akik többek között a hazai pénzügy digitális fejlődéséért, az edukáció vagy a fenntartható befektetések elterjedéséért dolgoznak.

A Women in Finance célja hozzájárulni egy sokszínű, mindenki számára egyenlő esélyeket biztosító szektor létrejöttéhez. Bár a pénzügyi pályára lépő nők és férfiak száma arányaiban hasonló, a nők általában lassabban és kisebb létszámban kerülnek vezető beosztásba.

Erre a jelenségre reagálva, Women in Finance címmel hirdetett programsorozatot a Peak és a Fintech.hu szerkesztősége. A kezdeményezés tájékoztatással, a téma kutatásával és az inspiráló női vezetők láthatóságának növelésével támogatja a pénzügyi ágazat sokszínűségét.

„A Women in Finance küldetése a pénzügy népszerűsítése és a szektorban dolgozó női szereplők érdemeinek és profizmusának bemutatása. Ezért hoztuk létre a magyar pénzügyi ágazatban dolgozó kimagasló női tehetségek elismerésére szolgáló Women in Finance díjat. Célunk, hogy programjaink minél több fiatalnak hozzanak kedvet a pénzügyi pályaválasztáshoz és segítsenek a már a szakmában dolgozóknak a sikerhez vezető személyes útjuk megtalálásában” – mondta Suppan Márton, a Peak alapítója.

2022. november 29-én a Magyar Telekom Székháza adott otthont a Women in Finance 2022 Díjátadó Gálának, ahol a terület prominens szereplői, a rendezvény szakmai partnerei és támogatói gyűltek össze, hogy a pénzügyi ágazat inspiráló női tehetségeit ünnepeljék.

Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója „A pénzügyi szektor meghatározó digitális vezetője 2022”, a Peak és a Magyar Telekom tematikus díjában részesült.

A Magyar Bankholding által támogatott „A leginnovatívabb jegybankár 2022” díjat Szombati Anikó, a Magyar Nemzeti Bank Digitalizációért és fintech fejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója vehette át.

Almássy Gabriella, az UNION Biztosító Elnök-vezérigazgatója „A pénzügyi szektor ESG szemléletformálója 2022” díjat a Provident képviselőjétől vehette át.

Zolnay Judit Executive business coach és tanácsadó „A fiatalok kiemelkedő mentora 2022” díjat a Mastercard képviselőjétől vehette át.

A tematikus díjak mellett „Magyarország meghatározó női pénzügyi szereplője 2022” díjban részesült:

Biró Gabriella, a Magyar Nemzeti Bank Informatikai Felügyeleti Főosztályának vezetője,

Ginzer Ildikó, a Magyar Bankholding Standard kiszolgálásért felelős vezérigazgató-helyettese,

Glaser Anita, a Kripteus Alapítója, kriptovaluta adózási és szabályozási szakértő,

Pandurics Anett, a Posta Biztosító elnök-vezérigazgatója,

Veronika Spanarova, a Citi Bank magyarországi vállalatának vezérigazgatója, és

Vály Judit, az Euroleasing vezérigazgatója.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-19 10:10:00
A munkaviszony általában határozatlan időre jön létre. A munkáltató és a munkavállaló érdeke azonban azt is diktálhatja, hogy határozott idejű munkaszerződést kössenek. Mi a teendő, ha a munkavállalóra az eredetileg tervezettnél hosszabb ideig van szükség? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2024-03-18 20:10:44
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS