Autót venni nem kis felelősség - különösen, ha használt jármű, és mi magunk nem vagyunk az autók szakértői. Összeszedtünk néhány fontos lépést, ami segíthet a döntéshozatalban. Bármilyen meglepő, ma már sokan látatlanban vesznek új kocsit – ettől azonban a vásárlás előtt még mindig elengedhetetlen az alapos mérlegelés.
1. Kérjen szakértői segítséget az állapotfelméréshez!
„Egy tapasztalt autókereskedő sokszor már öt méterről meg tudja állapítani, ha például az autó fényezve volt” – mondja Kollár István Steve, a WOOWW Cars online autókereskedő platform tulajdonosa. „A motor hangja is sok mindenről árulkodhat, és a nyitott motorháztetőnél könnyen megállapítható, ha szakszerűtlen javítás történt. Az átlagos vásárlónak viszont nem egyszerű kiszűrnie a hibákat. Javasolom, hogy az ellenőrzéseket ilyenkor a vétel után szakember végezze el, például autószervízben”.
2. Használjon online adatbázist, hogy ellenőrizze a kiválasztott autót!
Ha így is bizonytalanok lennénk a korábbi sérüléseket és javításokat illetően, a jármű szervízéletének itthoni és nemzetközi online adatbázisokban is utána lehet nézni. A német használtautókat importáló cégnél ez az ellenőrzés is a szolgáltatás része, így még a vétel előtt meggyőződhetünk róla, milyen „előéletű” autót kapunk. A szállító ráadásul személyesen is átvizsgálja a járművet, mielőtt az a vevőhöz kerülne.
3. Tekintse át a pontos paramétereket!
Nem árt már azelőtt végiggondolni a számunkra legfontosabb szempontokat, hogy személyesen érdeklődnénk az autókereskedésben. Használtat vagy újat szeretnénk? Milyen márka és mikori gyártmány legyen? Mennyit fogyasszon? Milyen célokra használjuk majd? Érdemes az online autókereskedések kínálatát is átböngészni, hiszen itt minden felmerülő szempont szerint szűkíthetjük a találati listát, amíg el nem jutunk a számunkra legmegfelelőbb választásig. A cég netes platformja például a mobil.de oldalt szinkronizálja, ahol sok százezer autó közül válogathatunk. Ezekre vagy gyári garancia érvényes, vagy annak hiányában különböző garanciacsomagok közül lehet választani.
4. Nézzen utána a kereskedőnek!
Természetesen az autópiacon is könnyű kamuhirdetésekbe vagy lehúzásokba ütközni. Ezért érdemes körültekintően leellenőrizni a kiválasztott eladót! Steve elmondja: ők online kereskedőktől szerzik be az általában 2015 után gyártott autókat, amelyeknél kevesebb a problémalehetőség – de fontos szempont az is, hogy az ötös skálán négyesnél rosszabb értékelésű kereskedéssel nem állnak le üzletelni. Mivel közülük többen már rendszeres partnernek számítanak, ez is segít elmélyíteni a bizalmat.
5. Gondolja át, mi lenne a legjobb finanszírozási forma!
Magánszemélyként vásárol, esetleg céges befektetésnek szánja az új autót? Érdemes alaposan átgondolni, hogy a különböző lehetőségek – így például a tartós bérlet vagy a nyílt végű lízingszerződés – közül melyik lenne a legelőnyösebb! A vállalkozás oldala automatikusan 4-5 különböző finanszírozási formát is felajánl, amelyek közül a vevő kiválaszthatja a legmegfelelőbbet. A vásárláshoz cégvezetőként csak kis kezdőtőkét szükséges kivenni a vállalkozásunkból, a többit – a finanszírozó szolgáltatásán keresztül – a startup rakja hozzá. Üvegzsebszerű rendszerben dolgoznak, így a nyereségük mértéke minden autónál látható.
Miért érdemes megfontolni az online autóvásárlást?
Vajon őrültség lenne egy online kereskedésre bízni az autónk beszerzését, az első mozzanattól az utolsóig? Pedig egyre többen élnek ezzel a megoldással, főleg a cégtulajdonosok körében. „Még nekem is meglepő, milyen bizalommal fordulnak mostanában az online autóvásárlás felé” – mondja Kollár Steve, aki már 1994-ben is két autókereskedés tulajdonosa volt.
„Ha akkoriban azt hallom, hogy egy cégtulajdonos ilyen módon vásárol autót, biztos azt gondoltam volna, ebbe villám csapott! Mostanra viszont beláttam, hogy felül kell írnom az akkori gondolataimat: akinek jól menő vállalkozása van, az most már jellemzően inkább szakemberre bízza az autó beszerzését. Ezzel időt és pénzt spórol, ráadásul a teljes folyamat kényelmesebbé és gördülékenyebbé válik.”
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.