40 milliós beruházásra készül a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány

2021. 05. 13., 18:15

A térd a test legnagyobb és egyik legfontosabb ízülete, amit születésünk óta folyamatosan használunk, ezért akár már gyermekkorban is sor kerülhet egy műtétre. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben úgynevezett artroszkópos műtéti technikával végzik ezeket a beavatkozásokat, de a tudomány fejlődésével új eszközök jelentek meg a piacon.

A térd alapvető szerepet játszik a mozgásban. Mind a vízszintes, vagyis gyaloglás, futás, mind a függőleges helyváltoztatás, azaz ugrás, esés esetén állandó használatban van. Természetesen a fokozott használat során sérülések keletkezhetnek, elhasználódhat. Nem szólva arról, hogy gyerekek esetén fokozott a trauma veszélye sportolás, futkározás, vagy éppen fára mászás következtében.

Az artroszkópos műtéti technika sokat segít abban, hogy az ilyen beavatkozások fájdalommentesek legyenek és gyorsabb legyen a felépülés. Néhány évtizede a térd helyreállítása még teljes feltárással történt. Az operáló orvos nehezen látta a műtéti területet, a nagy seb pedig könnyen elfertőződhetett, nehezen gyógyult és hosszú rehabilitációt igényelt. Ezeket a hátrányokat igyekezett kiküszöbölni az artroszkópos műtéti technika. Melynek lényege, hogy a térd két oldalán két kis lyukat készítenek, az egyiken egy fényforrást és optikát a másikon egy manipulátort vezetnek be és végzik el a szükséges feladatokat.

Negyed évszázada Magyarországon

A Heim Pál Kórházban mintegy 25 éve kezdték alkalmazni ezt az eljárást, ma már alapvető, hogy a technikát az osztály minden orvosa tudja alkalmazni.

„Kórházunkban körülbelül 50 és 100 között végzünk ilyen típusú műtétet, de a beavatkozások száma, amiket ezzel a technikával el tudunk végezni egyre nő. Vannak olyan, speciálisan a gyermekkort érintő betegségek, melyek artroszkópos beavatkozásai a legnehezebbek közé tartoznak” – mondta dr. Cs. Frank László, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Ortopédiai Osztályának adjunktusa.

Jelenleg ez a technika a legkorszerűbbek közé tartozik a kórház falai között is már több artroszkópos műtéttel kapcsolatos sikertörténet született. A szakértő szerint az egyik ilyet a térdízület holdacskaporcának fejlődési rendellenessége talaján kialakult szakadás miatt végezték.

„A holdacskaporc típusos esetben C-alakú. Ebben az esetben ez korong alakú volt, és az elülső része leszakadt az eredéséről. Egyrészt sikerült visszavarrnunk eredeti helyére, lényegében különleges eszközök nélkül, másrészt sikerült megfelelő alakúra alakítanunk. A gyermek azóta tünet- és panaszmentes.”

A másik műtétet nemrég végezték akutan. A beteg egyik térdkalácsa kificamodott és letört egy darabja. A letört darab a térdízület más helyére vándorolt.

„A műtétet artroszkópiával kezdtük, a kitört darabot könnyen megtaláltuk, de viszonylag nagy mérete miatt a nyílt helyreállítás mellett döntöttünk, amit így kisebb metszésből tudtunk végrehajtani. A kitört darabot végül felszívódó rudacskákkal rögzítettük.”

Új eszközt vásárolnának

A technikával kapcsolatban új, modernebb eszközök jelentek meg a piacon A szakértők Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítványhoz pályázatot adtak be egy arthroszkópos torony vásárlására, amit az ez évben felajánlott 1%-okból finanszíroznának. A beruházás 40 millió forintba kerül, így most nagy szükség van az adófizetők segítségére.

„Egyrészt hatékonyabb beavatkozásokat végezhetnénk, másrészt új típusú műtéteket is bevezethetnénk, melyeket eddig eszköz hiányában nem tudtunk végezni. Ilyen például a kisgyermekkorban jelentkező, időben nem kezelt esetben a combfej elhalásával járó, baktérium okozta csípőízületi gyulladás artroszkópos műtéte” – magyarázta dr. Cs. Frank László.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 17., 11:35
A magyarországi munkavállalók 53 százaléka kapott saját bevallása szerint fizetésemelést 2024-ben. Ez alacsonyabb arány a 2023-asnál (61 százalék), de meghaladja a 2022-est (44 százalék). A megkérdezettek idén optimistábbak: míg tavaly a válaszadók 74 százalék, addig idén már 81 százaléka számít valamilyen formában fizetési csomagjának bővülésére, a cégek viszont idén óvatosabbak, mint előző évben – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
2025-03-17 10:05:00
A munkaviszonnyal összefüggésben több okból is szóba kerülhet a munkavállaló képzése, továbbképzése. Milyen szabályok vonatkoznak a kötelező képzésre? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2025-03-14 15:10:00
A NAV az idén több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, az őstermelők és az áfás magánszemélyek is.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ben hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS