Az Üzletem.hu összefoglalója.
Gyászos beruházási adatokat tett közzé a statisztikai hivatal
Az előző negyedévhez képest 3,4 százalékkal esett vissza a beruházások volumene 2025 első három hónapjában, az egy évvel korábbitól pedig 12 százalékkal maradt el.
K&H-kutatás: a hosszútávú kölcsönök növelése helyett a lízingkonstrukciók fenntartásában gondolkodnak a nagyvállalatok
A K&H nagyvállalati növekedési index 2025 első negyedévének kutatási adatai szerint 5 százalékponttal nőtt azok aránya, akik kevesebb, míg 4 ponttal csökkent azoké, akik több hosszú lejáratú hitelt terveznek felvenni.
Egyeztetést indít a jegybank a vállalati hitelezés növeléséről
A jegybank egyeztetést kezdeményez a bankokkal annak érdekében, hogy érdemben növeljék a vállalati hitelezést és csökkentsék a pénzforgalmi terheket – jelentette be Varga Mihály a Portfolio Hitelezés 2025 című konferencián tartott előadásában.
Megkezdődött az erdészeti támogatások kifizetése
Május és június folyamán több mint 28 milliárd forint agrártámogatást fizet ki a Magyar Államkincstár az erdőgazdálkodóknak. Az erdőtelepítésekhez, azok fenntartásához kapcsolódó, korábban benyújtott pályázatok kifizetése ütemezetten zajlik – tájékoztatott az Agrárminisztérium.
Szeptemberben indulnak a munkák az M1-es autópályán
2025. szeptember 1-jén elkezdődik az M1-es autópálya teljeskörű megújítása, amely 80 kilométer hosszan, az M0-ás csomóponttól Győrig terjedően 2×3 sávosra bővül – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
OTP Ingatlanpont: Sokkal többet hozzátehetne a lakásépítés a magyar GDP-hez
A magyar lakásépítések GDP-hez való hozzájárulása elmarad az európai átlagtól, vagyis egy élénkebb újlakás-piac a jelenleginél sokkal erősebben tudná támogatni a gazdaság növekedését is. Csehországban például a gazdaság sokkal erősebb húzóereje a lakásépítés, mint nálunk. Az OTP Ingatlanpont értékelése szerint az idei első negyedéves adatok óvatos optimizmusra adnak okot, illetve láthatóan a kormányzati eszköztárban is nagyobb hangsúlyt kap, hogy élénkítse a kínálatot és ezen keresztül is pörgesse a gazdaságot.
Duna House: gyökeresen átalakult a fővárosi lakáspiac, már a luxusáras lakások dominálnak
2025 áprilisában gyökeresen átalakult a budapesti lakáspiac: a legnagyobb arányban már az átlagosan 1,6 millió forint feletti négyzetméterárú ingatlanokat vásárolták meg, derül ki a Duna House legfrissebb elemzéséből. A piac ilyen átrendeződése szinte példátlan: a tavaly még jellemzően középkategóriás ársávok helyét a prémiumszegmens vette át.
Munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok, hosszú hétvégék 2026-ban
Megjelent a Magyar Közlönyben a 2026-ban esedékes ünnepnapok, pihenőnapok és plusz munkanapok végleges listája; a rendelet azt is meghatározza, hogy mely hétvégén kell majd dolgozni, és mely hétköznapokon lesz majd pihenőnap. 2026-ban is lesz több négynapos és háromnapos hosszú hétvégénk – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.
EY-felmérés: világszerte egyre több cég versenyképességét vetik vissza az ingadozó árak
A cégek többsége aggódik a növekedéshez szükséges energia beszerzése miatt, miközben az ingadozó árak már most is a nyereségességük kárára mennek – derül ki az EY friss, 2400 közép- és nagyvállalati döntéshozó részvételével, nyolc országban: Ausztráliában, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Írországban, Kanadában, Malajziában, Németországban és Svédországban készült nemzetközi kutatásából.
Bajban az Apple és a Microsoft? – Az OpenAI beszáll a hardverfejlesztésbe, már új cég is van hozzá
A ChatGPT-t készítő OpenAI új vállalata több, mint 2300 milliárd forint értékű befektetéssel rajtol. A cél olyan eszközök fejlesztése, amelyek „túlmutatnak a képernyők világán”.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.