2023. május 17. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 05. 17., 08:17

Az Üzletem.hu összefoglalója.

GDP: „mínuszos” hír a KSH-tól

Magyarország bruttó hazai terméke 2023 I. negyedévében a nyers adatok szerint 0,9 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Az uniós sereghajtók között a magyar GDP-adat

Az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal, éves összevetésben 1,2 százalékkal nőtt a GDP 2023 első negyedévében az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.

Jelentős új jogosítványokat kapnak a békéltető testületek – Retteghetnek a cégek?

A Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi összefoglalták, hogy kik és milyen esetekben fordulhatnak majd az újra gondolt békéltető testületekhez, továbbá azt, hogy milyen újfajta kötelezettségeket jelenthet a törvénycsomag a cégekre nézve.

Coface: továbbra is rizikós a magyar építőipar

Amíg a fizetésképtelenné vált vállatok száma 2020-ban csökkent a közép-kelet-európai régióban, ám 2021-ben már nőtt, majd 2022-ben gyorsult a tempó – derül ki a Coface hitelbiztosító elemzéséből.

Milyen lesz a hazai sportfogadás új korszaka?

Többéves huzavonát követően Magyarország kitárja kapuit az EGT országokban bejegyzett online sportfogadási szolgáltatók előtt.

Mire és hogyan szerezhető szabadalom?

Nem minden újdonság kaphat szabadalmi védelmet, hanem csak azok, amelyek találmánynak minősülnek. Mi tekinthető szabadalmazható találmánynak? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

Biztosítónként jelentősen eltérő feltételekkel köthető biztosítás kerékpárokra

Noha a hazai lakosság 40 százaléka használ legalább heti gyakorisággal kerékpárt, e járművekre továbbra sem egyszerű az igényeknek megfelelő biztosítást találni a hazai kínálatban – derül ki a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének elemzéséből.

K&H: több 10 ezer forinttal nőttek a magyarok havi megélhetési költségei

A havi megélhetési kiadások jóval nagyobb mértékben nőttek a bevételeknél. A válaszadók 92 százaléka havonta átlagosan 64 ezer forinttal költ többet a mindennapi életre, mint egy évvel korábban – derül ki a K&H biztos jövő felméréséből.

GKI: a korábbinál óvatosabbak a lakosság lakásvásárlási tervei

A lakást vásárolni vagy építeni biztosan vagy valószínűleg szándékozó háztartások aránya 2022 negyedik negyedévében érte el az utóbbi időszak mélypontját.

Aludttej adta az ötletet az akkumulátorok és szenzorok új generációjához

A forralásra megalvó tej inspirálta azokat az amerikai tudósokat, akik a kiváló fehérje- és zsírréteg mintájára hoztak létre gélfóliát. Az új anyag szenzorok és akkumulátorok alapja lehet.

Vidékfejlesztési Program: rekordösszegű kifizetésre készül idén a kormány

Idén rekordszámú kifizetésre készül az Agrárminisztérium a Vidékfejlesztési Programból finanszírozott beruházási projektekhez kapcsolódóan.

Októberben lesz a 81. OMÉK Budapesten

Október 20. és 22. között rendezi meg immár 81. alkalommal az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítást és Vásárt az agrártárca az Agrármarketing Centrummal közösen a Hungexpón.

Új átláthatósági szabályokkal fehérítené az EU a kriptoeszköz-ágazatot

Az irányelv az EU-ban székhellyel rendelkező kriptoeszköz-szolgáltatók számára előírja, hogy tegyenek jelentést az EU-ban lakóhellyel rendelkező ügyfelek ügyleteiről.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS