A konzervatív tudásmegosztási módszerek bizonyultak hatékonyabbnak a pénzügyi edukációban

2020. 11. 30., 13:45

Közel háromezer hátrányos helyzetű fiatal pénzügyi ismereteinek fejlesztését segítette az elmúlt évben az Erste Bank több nonprofit szervezettel együttműködve. Az oktatási módszereket a szervezetek maguk választották, a szakértők közreműködésével folyamatosan tökéletesítve saját megoldásaikat. Az úttörő hatékonyságmérés nyomán egyre jobban körvonalazódik, hogy a pénzügyi edukáció során a frontális és az élményalapú ismeretterjesztés egymást kiegészítve építi a tudatosságot.

A pénz nem játék – mélyebben épülnek be a gazdasági ismeretek a magyar fiataloknál, ha azokat a hagyományosabb oktatási módszerekkel adják át, míg a játékos ismeretterjesztés leginkább arra hívja fel a figyelmüket, mit kell még megtanulniuk.

Az Erste Bank hátrányos helyzetű fiatalokkal foglalkozó nonprofit szervezetekkel indított közös programot, hogy a bank nemzetközi tudását, az Erste bécsi FLIP központjának tapasztalatait Magyarországon is hasznosítsa. A program kifejezett célja volt, hogy hátrányos helyzetű fiatalok pénzügyi tudatosságát javítsa, így olyan civil szervezeteket kerestek meg, melyek anyagi- vagy más társadalmi- illetve egészségügyi deprivációval élő fiatalok felzárkóztatásával foglalkoznak. A szervezetek saját programjukba integrálták a pénzügyi képzést, így az a fejlesztés szerves részévé válhatott.

A hátrányok fokozódásának egyik látványos terepét éppen a pénzügyi ismeretek jelentik, hiszen a nehezebb helyzetből induló gyermekeknek kevesebb az esélyük elsajátítani a mindennapi gazdasági tudást, legyen szó akár pénzügyi termékekről és -szolgáltatásokról, vagy éppen a háztartási költségvetés alapvető kérdéseiről – hangsúlyozza Szalay Orsolya, az Erste Bank Social Banking területének vezetője.

Az Erste Bankot több mint kétszáz esztendővel ezelőtt azért alapították, hogy a legszegényebbeket segítse a jólétük megteremtésében. A pénzintézet ma is kitart alapító elvei mellett és folyamatosan fejleszti Social Banking programját, hogy a növekedés mindenkinél érezhető legyen.

A program három éve indult el Magyarországon, első lépésként a hátrányos helyzetűeket segítő társadalmi vállalkozásoknak kínált segítséget tanácsadás és mentorálás, majd kifejezett pénzügyi segítség és hitelek formájában is. A bank ezzel közel ezer munkahely létrejöttében vagy megőrzésében nyújtott segített.

Az Erste Bank Hungary 2018-ban kezdte el az oktatási program előkészítését, tavaly választották ki a programban résztvevő hat nonprofit szervezetet, majd a pénzügyi ismeretterjesztés implementációját követően megkezdődtek a képzések. A program kiemelkedően fontos eleme a hatások mérése, amelyre a képzéseket követő időszakban került sor.

A tapasztalatokat a programban részt vevő szervezetek az Erste szakembereinek bevonásával építették be a következő évi, vagyis az idei képzésekbe. Az Erste programjával mára közel háromezer hátrányos helyzetű fiatal jutott olyan tudáshoz, amely segíti a mindennapjait.

A felmérések tanulsága szerint a programot követően a részt vevő fiatalok magabiztosabbak lettek a pénzügyi kérdésekben, 15 százalékkal nőtt azok száma, akik úgy gondolták: tudják hova forduljanak, ha a témában kérdésük van. De ugyanilyen arányban gyarapodott azoké is, akik azt válaszolták, nem ismeretlen fogalom számukra a megtakarítás, a hitel, a számlavezetés vagy a biztosítás.

A részt vevő szervezetek, a Káva Színházi Egyesület, a Salva Vita Alapítvány, a Romaversitas Alapítvány, a Kompánia Alapítvány és a Momentán Együttes, a Nemadomfel Alapítvány, a KÖZ-Pont Ifjúsági Egyesület egymástól merőben eltérő oktatási módszereket alkalmaztak, hiszen eltérő hátrányokkal küzdő, más pénzügyi képzettségi szinten lévő fiatalokat segítenek.

A drámapedagógiától a több napos képzésen át a játékos tanulásig széles volt a pedagógiai módszerek skálája, ahogyan időközben az offline oktatásokat is egyre inkább felváltotta a digitális képzés. Ugyanakkor az egyes módszerek hatékonyságának növelésében, a tananyag fejlesztésében sokat jelent a folyamatos mérés, a visszajelzések összesítése, így a következő képzések már sokkal célzottabban szolgálják a pénzügyi tudatosság növelését.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 25., 10:05
Teljesen mindegy, hogy kistelepülésről és kisvállalkozásokról vagy nagyvárosról és multinacionális óriásvállalatokról van szó, a gazdaságfejlesztés és a befektetésösztönzés alapelvei minden szinten ugyanúgy érvényesek – emelte ki beszédében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a bárándi ipari park második ütemének átadóján.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.