Magyar startup cégeket és innovatív kisvállalkozásokat segítő központ nyílik Washingtonban a magyar nagykövetségen.
Magyarország a tudományos felfedezések és újítások hosszú történetével dicsekedhet – mondta Szabó László washingtoni nagykövet a csütörtöki jelképes alapkőletételen.
György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára az eseményen Donald Trump amerikai elnök jelszavát idézte: „Amerika az első”, majd hozzátette, hogy a magyar kormány 2010 óta azt vallja, hogy számára Magyarország az első.
Az államtitkár az MTI-nek elmondta: ez az őszinte beszéd lehetőséget teremt Magyarországnak, hogy megtalálja azokat a lehetőségeket, amelyek mindkét ország számára előnyösek.
„Ez a központ, amelyet most létrehozunk, lehetőséget teremt a kreatív magyar ötletekből sarjadó magyar innovatív vállalkozások számára, hogy megjelenjenek az amerikai piacon” – fogalmazott. Úgy vélte, az amerikai piacon óriási lehetőségek várnak a magyarokra.
Az államtitkár bizakodón szólt arról, hogy a magyar kreatív ötletekre épülő innovatív vállalkozások megállják helyüket az amerikai piacon is. Utalt a Harvard Egyetem egyik kutatására, amely azt vizsgálta, hogy a kockázati tőkebefektetők mibe fektetnek, és kiderült, hogy elsősorban a jó csapatokba és az emberi minőségbe szeretnek beruházni.
György László hangsúlyozta: a magyar kreatív gondolkodás igazi minőséget képvisel. Ennek alátámasztására a Blackrock amerikai befektető vállalkozást említette, amely Budapesten hozta létre kelet-közép-európai fejlesztő központját.
Arra a kérdésére, hogy az innovációs központ hogyan segíti a magyar vállalkozásokat és startupokat, György László kifejtette: a magyar kormány anyagilag támogatja ezeket a kezdeményezéseket, így például a infokommunikációs vállalkozásokat öt és félmilliárd forinttal segíti. Az amerikai piacra törekvőknek az első három hónapban finanszírozza az amerikai tartózkodást, és már előzetesen segít nekik a kapcsolatteremtésben.
Az államtitkár elmondta, hogy Washingtonban már felvette a kapcsolatot olyan amerikai üzletemberekkel, akik jól ismerik a helyi üzleti környezetet, tudják, hogy egy-egy jó ötlet hogyan „illeszthető” a legjobban az amerikai elvárásokhoz és lehetőségekhez, és készek a magyar innovációk segítésére is. Mindehhez persze a magyar vállalkozók aktivitása, fürgesége, szemfülessége is szükséges - tette hozzá György László.
MTI/Járai Judit, Washington
Bárhol kóstoltam, két napon keresztül előbb-utóbb felemlegették. Túl sokan ahhoz, hogy szó nélkül hagyjuk.
Az Európai Bizottság jóváhagyta a projekt kivitelezési és finanszírozási szerződését.