Szakmai fórumot rendezett a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a társasházak felületein telepíthető napelemes rendszerekkel kapcsolatos lehetőségekről. A hatályos szabályozás bemutatása mellett a kialakítandó új társasházi villamosenergia-termelési modell mérési-elszámolási koncepciójáról is hallhattak a fórum résztvevői.
A felkért szakértők négy témakörben adtak átfogó tájékoztatást:
1. Az épületekre vonatkozó épületenergetikai és energiahatékonysági előírások változásai (MEKH)
2. Hogyan létesíthető napelemes kiserőmű a társasházi törvény alapján? (Kinstellar)
3. A társasházak villamos hálózati csatlakozása és az energiaforgalom mérése (E.ON)
4. Társasházi közösségi napelem (MEKH)
Az épületenergetikai irányelv módosítása kapcsán elhangzott, hogy a lakóépületek és lakások esetében a leggyengébb besorolású épületeknek 2030-tól legalább „F”, 2033-tól pedig legalább „E” besorolásúaknak kell lenniük. A már meglévő épületállomány esetében a mélyfelújítások támogatására az EU jelentős forrásokat különített el.
A társasházaknál felszerelt kiserőművek az esetek túlnyomó részében közös tulajdonba kerülnek, melyek fenntartása, üzemeltetése a közös költség részét képezi, a társasházi törvény azonban lehetőséget biztosít arra is, hogy a tulajdonostársak megállapodása esetén ettől eltérjenek. Háztartási méretű kiserőművek telepítése esetén az elosztók a társasházak számára alapvetően földkábel csatlakozást ajánlanak, tekintettel az összetett és megnövekedett teljesítményigényekre. A kiserőmű termelésének önálló mérésére is van lehetőség, amit az igénybejelentő lapon kell jelezni.
A hatályos szabályozási környezetben
1. egy társasházi felhasználó a saját villamosenergia-igényének, illetve
2. a társasház „közös” villamosenergia-felhasználásának (lift, lépcsőházi világítás, közös keringtető szivattyú stb.) biztosítása céljából telepíthet háztartási méretű napelemes rendszert.
A két változatot egészíti ki az új, „társasházi közösségi napelem” koncepció, mely szerint a társasházi kiserőmű által megtermelt villamos energiát a tulajdonosok fel tudnák osztani maguk között, így minden résztvevő lakástulajdonos külön-külön is részesülhetne (az elszámolás során is) a helyben megtermelt villamos energiából. A koncepció megvalósításához a közeljövőben még számos részletkérdést kell tisztázni.
Az előadások elérhetőek a MEKH honlapján.
A HIPA munkáját és hazánk befektetési környezetét negyedik alkalommal ismerték el az Annual Investment Meeting éves kongresszusán Dubajban, idén már Európa legjobb befektetési ügynökségeként.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.