Év végén kiemelten fontos a dolgozók értékelése és ösztönzése

2022. 12. 06., 15:24

Az év vége remek lehetőséget ad arra, hogy az elmúlt hónapok értékelésével és a jövő év céljainak, lehetőségeinek felvázolásával ösztönözzük a munkatársakat.

Az év vége hagyományosan az esztendő értékelésének, összegzésének időszaka – a munkahelyeken is. Ennek jelentőségét azonban gyakran félreteszik a cégvezetők és az év lezárása gyakran kimerülhet a céges karácsonyi vacsorában. Ennek pozitív hatása vitathatatlan, azonban nem tart ki a következő 12 hónapra, ezért olyan eszközre van szükség, ami valóban fenn tudja tartani a dolgozók elköteleződését.

„Amikor a jelentős infláció miatt egyre zsugorodnak a reálbérek, nagy kihívás a cégek számára, hogy mivel motiválják munkavállalóikat. Gyakran azonban éppen az egyik leghatásosabb ösztönzőt nem használják ki. A munkatársak értékelése ugyanis – ha jól csináljuk – az egyik leghatásosabb eszköz arra, hogy a munkatársak lelkesebben és hatékonyabban dolgozzanak” – hívta fel a figyelmet Végh József, a K&H HR vezetője.

Így értékeljük a dolgozókat, hogy az ösztönző legyen:

Rendszeresség: Míg néhány éve a 6-12 hónapos értékelés volt szokásos, mára ez is átalakult. Ahogy gyorsabb tempóban éljük az életünket, úgy is érdemes gyorsabban visszajelzést adni, ahogyan a kollégák ellátják munkájukat. Érdemes bevezetni akár a negyedéves értékeléseket, ami bár időigényes, megéri a befektetést. Ezzel ugyanis valóban nyomon követhető a személyes fejlődés, lehetőség van az egyéni célok megvalósulásának gyakori mérésére.

Részletes visszajelzés: Sok vezető nem veszi a fáradságot vagy nem tulajdonít annak jelentőséget, hogy valós értékelést adjon. Holott a tényekre, eredményekre építő visszajelzés az, ami segíti az alkalmazottat a fejlődésben.

Kölcsönös értékelés: Túl kell lépni azon a rendszeren, hogy csupán a munkáltató értékeli a dolgozót. Ha ösztönözni szeretnénk a munkatársakat, lehetőséget kell adnunk számukra, hogy elmondják véleményüket, tapasztalataikat a cégről és vezetőikről.

Önmotiváció: A jövőbeli célok és fejlődési irányvonalak meghatározása akkor lehet leginkább eredményes, ha az a dolgozótól ered. Az értékelés során arról is kérdezzük ki, ő hogyan látja magát, és milyen karriervágyai vagy a munkahelyi körülményeit érintő kívánságai vannak.

Elismerés: Ne becsüljük le a dicséret fontosságát! A hosszú távú kötődést, biztonságérzetet és a motivációt is erősíti, ha pozitív visszajelzésekkel támogatjuk a munkatársakat.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-04 22:40:00
A hivatal kilencedikként csatlakozik a blokklánc hálózathoz az EUIPO, Portugália, Észtország, Málta, Lengyelország, Olaszország, Lettország és Görögország után, így a publikus hazai adatok is ezen a rendszeren keresztül lesznek elérhetők az Európai Unió védjegy- és designoltalmi adatbázisában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS