A jó kiválasztás kétszeres profitabilitást hozhat

2020. 06. 04., 12:15

A pandémiás helyzet utáni nyitás minden üzleti szektorban felveti a kérdést, milyen munkaerőpiaci lépéseket érdemes tennie a vállalatoknak, hogy kivédjék az elmúlt hónapok negatív hatásait. Számos elemzés szerint a kulcs sokkal inkább a hatékony kiválasztásban és kevésbé a készségfejlesztésben rejlik, hiszen a jelentős költség mellett a tréningek 66 százaléka eleve olyan munkatársakra fókuszál, akiknek mellőzhető, vagy nem indokolt a fejlesztése.

A kényszerhelyzet miatti költségcsökkentés számos vállalatnál a munkaerő elbocsátását jelenti hazánkban és nemzetközi szinten egyaránt. Ez a rossz válasz a krízisre. Mi lehet jó válasz, és hogyan reagált a munkaerőpiac az előző nagy válságra?

Ezt vizsgálta meg Youngsang Kim és Robert E. Ployhart, a Dél-karolinai Egyetem professzora 359 céget érintő, 12 év nyereségadatait felhasználó kutatásukban, ahol a munkatárs kiválasztás és a belső képzés közvetlen befolyásoló hatását elemezték a cégek nyereség növekedésére és a vállalati munka termelékenységére.

Azt állapították meg, hogy a tudatos munkaerő kiválasztás és a képzés hozzájárul a hatékony erőforrás gazdálkodáshoz, a tartalékok képzéséhez, így a recesszióból való visszatéréshez. Míg a belső képzések fontosabbak a profitszerzés szempontjából a recesszió előtti időszakban, addig a személyi állomány hatékony kiválasztása sokkal fontosabb a profitnövekedés előállításához és a visszatéréshez a recesszióból. Azok a vizsgált vállalkozások, amelyek hatékony módon választották ki munkatársaikat, több mint kétszeres profitabilitással rendelkeztek a 2011-es évre.

A versenyképtelenséget akkor tudjuk kompenzálni, ha a megfelelő munkaerőpiaci eszközökhöz nyúlunk. Egy átfogó HR piaci elemzés például kimutatta, hogy ma a HR költségvetés nagyobbik része tréningekre és képzésfejlesztésre megy el, ezek hatékonysága azonban helyzetfüggő. A globális nagyvállalati hr-büdzsé 11 százalékát, a teljes költségvetés kb. 3 százalékát tréning tevékenységre költik. A Training Industry 2019 riportja szerint a tréningköltség 83 milliárd dollár volt az Egyesült Államokban, egy oktatott alkalmazottra átlagosan 1300 dollárt költöttek.

 „A vállalatoknak javasolt a recesszióból való kilábalás időszakában a készségfejlesztő tréningek mellett legalább a képzési költségvetés egy részét (10 százalék) hatékony kiválasztást elősegítő eszközökbe fektetni. Munkatárs felvétel esetén, a hatékony kiválasztás azonnal mérhető eredményt hoz, átlagban egy rosszul kiválasztott munkatárs fél éves bére is veszteségként jelentkezhet, ami azonnal megtakarítható” - jelezte Fehér Zsolt, nemzetközi HR szakember.

A készségfejlesztő programok hatása viszont limitált, azok 66 százaléka olyan munkatársakra fókuszál, akiknek mellőzhető, vagy nem indokolt a képzése.

Az elmúlt hónapok során a tréningre költött összegek szinte lenullázódtak, a leállás pedig újratervezésre ad lehetőséget a vállalkozások számára. A hatékony munkaerőkiválasztás, viszont minden versenyképességre törekvő vállalkozás elemi érdeke. A megfelelő motiváltsággal és kompetenciákkal rendelkező szakember megtalálása az egyik legcélravezetőbb eszköz a válságból történő hatékony gazdasági kilábalásra.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024. 09. 12., 11:12
Az előző évi, rekordmértékű, 21 százalékos emelkedést követően 2023-ban a lakásépítési költségek „mindössze” 14 százalékkal emelkedtek éves összevetésben – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2024-09-13 18:13:00
A hazai partnerek mellett a térség autógyárait is kiszolgáló központtá bővül a fémfelület-kezelő technológiával foglalkozó Aalberts Surface Technologies Kft. tatabányai telephelye egy körülbelül 22 millió euró értékű beruházás eredményeként.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.