Testrészek is készülhetnek 3D nyomtatással a vadonatúj rugalmas-merev anyagból

Testrészek is készülhetnek 3D nyomtatással a vadonatúj rugalmas-merev anyagból
2024. 04. 22., 14:10

Feltaláltak egy elasztomer alapú tintát, amivel rugalmas eszközök, sőt, akár teljesen életszerűen működő protézisek alkothatók egy kereskedelmi forgalomban kapható 3D nyomtatóval. A mechanikus illesztések nélkül létrehozható tárgyak egyszerre rendelkezhetnek „csontokkal” és köréjük épült, rugalmas „hússal” is.

A svájci École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) kutatói olyan technikát mutattak be, ami potenciálisan átalakíthatja a viselhető eszközöket és a puha robotokat. Ezek létrehozása a funkcionalitás veszélyeztetése nélkül már régóta kihívást jelent, pedig a nehéz és merev anyagok használata nemcsak több mozgási energiát igényel, hanem kényelmetlenséget is okoz – különösen, ha viselhető eszközökről vagy protézisekről és implantátumokról van szó. Fontos lenne az ilyen megoldásokban az elasztomerek (olyan szintetikus polimerek, amelyek mechanikai tulajdonságai a merevtől a nyújthatóig terjednek) kiterjedtebb alkalmazása – egyrészt kényelmi szempontból, másrészt a funkcionalitás fokozása érdekében. A változó merevségű, összetett 3D-szerkezetekké alakítható eszközök előállítása viszont mindezidáig jelentős akadályt jelentett.

Korszakalkotó megoldás született a rugalmas, merevíthető tárgyak 3D nyomtatására

„Az elasztomereket általában úgy öntik, hogy az összetételük nem változtatható mindhárom dimenzióban, rövid hosszskálán. Ennek a problémának a megoldására fejlesztettük ki a 3D-nyomtatható, kettős hálózatú szemcsés elasztomereket (DNGE-ket), amelyek eddig soha nem látott mértékben tudják változtatni a mechanikai tulajdonságaikat”mutatott rá Esther Amstad, az EPFL lágy anyagokkal foglalkozó laboratóriumának vezetője.

Eva Baur, a labor PhD-hallgatója egy olyan „emberi ujj” prototípusának nyomtatásához használta a DNGE-ket, ami merev „csontokkal” rendelkezik és rugalmas „hús” veszi körül. Az ujj, amelyet úgy nyomtattak ki, hogy előre meghatározott módon deformálódjon, jól demonstrálja a DNGE-kben rejlő lehetőségét: a belőlük előállítható tárgyak elég rugalmasak ahhoz, hogy hajlíthatók és nyújthatók legyenek, ugyanakkor elég szilárdak is, ami alkalmassá teszi őket tárgyak manipulálására.

Így készülnek a DNGE-k

A kutatók két elasztomerhálózatot terveztek, hogy megvalósítsák az eddig szinte lehetetlent. Az olaj- és vízemulziós cseppekből előállított elasztomer mikroszemcséit egy prekurzor oldatba helyezték, hogy megduzzadjanak. A mikrorészecskékből ezután készült el a 3D nyomtatható tinta, amiből bioprinterbe töltve hozzák létre a kívánt formákat. A prekurzor a 3D-nyomtatott struktúrában polimerizálódik is, létrehozva ezzel egy második elasztomerhálózatot, ami képes merevíteni a végül kinyomtatott tárgyat. A két hálózat a merevség, a szívósság és a tartósság kombinációjának elérése érdekében egymástól függetlenül finomhangolható.

A DNGE-k további előnye a napjainkban előszeretettel használt és jelenleg legkorszerűbbnek számító hidrogéllel szemben az, hogy vízmentes, stabilabb szerkezeteket alkotnak, ráadásul kinyomtathatók kereskedelmi forgalomban kapható 3D printerekkel.

A DNGE-k egyik legizgalmasabb lehetséges alkalmazása a mozgásvezérelt rehabilitációs eszközökben rejlik, ugyanis rendkívül hasznos azon képességük, hogy a mozgást egy adott irányban támogatni, míg egy másikban korlátozni tudják. Ez a technológia a protézisekben és a sebészeket segítő mozgásvezetőkben is megjelenhet a jövőben – véli Amstad, aki már dolgozik a következő lépésen: az aktív elemek, például érzékeny anyagok és elektromos kapcsolatok DNGE-szerkezetekbe építésén. A tudós csapata azt gondolja, a protézisek és implantátumok készítése mellett új robotikai megoldások is alkothatók az új töltőanyagból. A távoli mozgások érzékelésében például felbecsülhetetlen értéket teremthet, mondjuk robotok által támogatott terménybetakarítás vagy víz alatti kutatás során.

Gábor János

Főoldali kép: EPFL

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-12-03 13:10:00
December 3-án, az „Adakozó Kedd” (Giving Tuesday) napján a Jalsovszky Ügyvédi Iroda és a Bridge Budapest különleges útmutatót tett közzé.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS